۰
plusresetminus
انتقاد جعفرپور نماینده مردم لارستان خنج و گراش

جای خالی جشن‌های نوروزی توریست‌پسند در کشور

تاریخ انتشاريکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۵
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه سال نو شمسی بر خلاف سال نو میلادی یا سال نو چینی، جذب گردشگر خارجی به همراه ندارد، این امر را نقطه ضعفی برای کشور دانست.
جای خالی جشن‌های نوروزی توریست‌پسند در کشور
به گزارش خبرنگار حافظ از لارستان، جمشید جعفرپور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه سال نو شمسی بر خلاف سال نو میلادی یا سال نو چینی برای کشور جذب گردشگر خارجی به همراه ندارد، گفت: نوروز علیرغم اینکه جشنی باستانی است ولی از قِبـَـل آن توریستی جذب کشور نمی‌شود زیرا جشن‌های شهری درخوری که باعث جلب و جذب گردشگر شود، تدارک دیده نمی‌شود.
نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مساله نوروز در کشورهای پیرامون ما مانند آذربایجان و ترکیه یا کشورهای فارسی‌زبان همچون تاجیکستان و افغانستان مهم است، ادامه داد: اگرچه حرکت‌هایی انجام می‌شود اما در خور و شایسته نیست که بتوان آن را به عنوان یک تقویم بین‌المللی یا منطقه‌ای ثبت کرد که همه بدانند در ایام نوروز در ایران جشن‌های باشکوه و جذابی برگزار می‌شود که می‌توانند نوروز را در ایران به سر ببرند؛ بنابراین نقطه ضعفی محسوب می‌شود.
کشورهای همسایه برای نوروز برنامه‌های مفرح‌تر و رنگارنگ‌تری دارند
وی درباره تجربه کشورهای همسایه در این خصوص توضیح داد: برنامه‌های آنها نیز در حد و قواره بین‌المللی نیست ولی مشخصا در تاجیکستان، برنامه‌های بسیار موسع‌تر، مفرح‌تر و رنگارنگ‌تری نسبت به ایران دارند و حداقل مساله نوروز برای خودشان برجسته‌تر است، هیجان بیشتری دارد و برای آن روز شماری می‌کنند.
جعفرپور دلیل کمرنگ بودن این شور عمومی در ایران را برخی نگرش‌ها دانست و افزود: متاسفانه برخی نگرش‌ها به مساله نوروز به عنوان یک فرصت نگاه نمی‌کند و آن را در تعارض با برخی مسائل دیگر مورد قبول، تلقی و قلمداد می‌کند لذا در برابر آن شادی و نشاطی که واقعا مورد نیاز جامعه ما است، مانع‌تراشی می‌کند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اگر مانعی در این میان وجود دارد موانع فرهنگی است، تاکید کرد: مسئولان باید کاری کنند؛ نوروز برای ما آورده و بهره گردشگری بین‌المللی ندارد ولی باید این امر در دستور کار قرار گیرد.

خبرنگار: حبیب آسوده
کد مطلب : ۱۹۷۹۰
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما