۰
plusresetminus

کلاهبرداری‌های میلیاردی از اینجا آغاز می‌شود

تاریخ انتشاريکشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۴
شيوه نادرست و يا عدم اطلاع رساني در خصوص فعاليت موسساتي كه بدون مجوز بانك مركزي و با شيوه‌هايي خلاف قانون فعاليت مي‌كنند يكي از مهم‌ترين مسائلي است كه بايد مورد توجه دستگاه‌هاي مربوطه قرار گيرد.
کلاهبرداری‌های میلیاردی از اینجا آغاز می‌شود
به گزارش حافظ نیوز به نقل از قانون، در همين سكوت و بي‌خبري بسياري از اين موسسات شروع به كلاهبرداري كرده‌اند . يكي از آنها«بدر توس » است. سهامداران و  مدير عامل سابق موسسه «بدر توس» اين موسسه را به دليل مشكلات مالي واگذار كرده‌اند. لازم به ذكر است موسسه آرمان تحت نظارت بانك مركزي جمهوري اسلامي فعاليت‌ مي‌كند و نام بدر توس در كنار اين لوگو قرار دارد.

 روزنامه«قانون»  همچنين با مدير عامل جديد، تماس گرفت و با او در ميان گذاشت كه قصد دارد درخصوص روندي كه اين موسسه در پيش گرفته است گزارشي تهيه كند اما او حاضر به پاسخگويي نشد. در حالي كه مديرعامل سابق اين موسسه اعلام كرده بود اينكه بدر توس اقدام به صدور 600 فقره گواهي سپرده‌گذاري كرده  بدون هيچ پشتوانه است اما مدير عامل جديد زير بار نرفته و معتقد است همه امور اين موسسه به صورت قانوني و با پشتوانه‌هاي مورد نياز انجام شده است. نكته قابل توجه آن كه دستگاه‌هاي نظارتي مربوطه به نوعي در جريان شروع به تخلف اين موسسه قرار دارند.

به نظر مي‌رسد در شرايطي كه اوضاع اقتصادي هرروز مشكلي را براي مردم ايجاد مي كند عده‌اي در سكوت و با استفاده از نا آگاهي جامعه هرروز چاله اي جديد تر مي‌سازند.  بايد مراقب سود جويان بود.  هفت هزار موسسه اعتباري غيرمجاز در كشور فعال است كه يا همچنان بدون مجوز در حال فعاليت هستند، يا اينكه در صف دريافت مجوز از بانك مركزي قرار دارند. در همين چند سال گذشته اخبار زيادي از كلاهبرداري اين موسسات شنيده شد. آخرين اخبار هم از موسسه ميزان است كه اگر چه منحل شد اما زندگي بسياري از مردم كه به اميد دريافت سود و بهبود معيشت‌شان در اين موسسه سرمايه‌گذاري كرده بودند را نيز منحل كرد. شايد قرار است هفت هزار بار ديگر هم اخبار اين كلاهبرداري‌ها شنيده شود.از آنجا كه ساماندهي موسسات مالي اعتباري غير مجاز برعهده بانك مركزي است،  بروز اين اتفاق‌ها بيش از هر موضوع ديگر در خصوص استقلال بانك مركزي در ايران ابهام ايجاد مي‌كند. اينكه چرا زور بانك مركزي به اين موسسات غير مجاز نمي‌رسد هم خود جاي تامل دارد. حالا هم موسسه اعتباري آرمان «بدرتوس» گويا در مسير اين تخلفات مالي افتاده است. يكي از افرادي كه تا نزديك سپرده‌گذاري در اين موسسه نيز رفته در گفت‌و گو با«  قانون»  مي‌گويد: اين موسسه به من گفت اگر ملكي داري به نام ما بزن تا از آن به عنوان آورده موسسه استفاده كنيم و سود 22 درصد هم پرداخت خواهيم كرد. همه آنچه فرد از اين بده بستان دريافت مي‌كند هم يك برگ گواهي سپرده‌گذاري است و ديگر هيچ . جالب اينكه تمام اين سپرده گذاري‌ها به اندازه يك آجر پشتوانه ندارد.

  داستان بدر توس چيست ؟

اوايل بهمن ماه سال گذشته بود که با مراجعه تعداد زيادي از سپرده گذاران موسسه منحل شده «ميزان» براي بازپس گيري سپرده هايشان اوضاع اين موسسه بحراني شد و پس لرزه‌هاي اين جريان گريبانگير بقيه موسسات اعتباري شد. از جمله موسسات اعتباري فعال در سطح کشور و استان خراسان رضوي موسسه اعتباري آرمان ايرانيان است که از تجميع 7 موسسه اعتباري فرشتگان، بدرتوس، الزهرا، اميد جلين و ... تشکيل شد متاسفانه از انتهاي سال گذشته موسسه‌هايي نظير بدرتوس و الزهرا در پرداخت سپرده، سپرده گذاران با مشکل مواجه شده اند.

 گلايه و انتقاد سپرده گذاران موسسه الزهرا از پاسخگو نبودن

به گفته يکي از سپرده گذاران موسسه مالي و اعتباري آرمان 3 ماه است در اين موسسه 36 ميليون تومان سپرده گذاري کرده ام به اميد اين که ماهانه کمک حال من و خرج و مخارج زندگي ام باشد ولي در مدت 3 ماه نه فقط هيچ سود بانکي به من تعلق نگرفته بلکه تقاضا کردم بخشي از پول خودم را به من برگردانيد که با اين تقاضا هم موافقت نشد. اين شهروند گفته بود:   از اسفندماه سال قبل هر بار مراجعه کرده ام قول 15روز ديگر را داده‌اند و در اين مدت هيچ اقدامي درباره مشکل من صورت نگرفته است.وي تصريح کرد: شهروندان سپرده‌اي را که در اين صندوق گذاشته‌اند براي حل مشکل خودشان بوده است ولي به گفته مسئولان نه‌تنها سودي نمي‌دهند اصل سپرده را هم نمي‌توانند بدهند. تعدادي از سپرده گذاران که در مقابل اين صندوق جمع شده اند در گفت وگو با خراسان اعلام کردند: با اين وضعيت من و ساير افراد اميدي به حل مشکل اين موسسه نداريم و سپرده‌هايمان که حاصل عمرمان بود بر باد رفته است.

آنان افزودند: موسسه مالي و اعتباري آرمان به علت کمبود نقدينگي توان پرداخت سپرده افراد را ندارد و اين مشکل تا حدي پيش رفته است که اعتراض همه را برانگيخته است.يکي ديگر از سپرده گذاران اين موسسه هم گفت: متاسفانه يکي پس از ديگري موسسات مالي اعتباري با چالش مواجه مي‌شوند و مردم به اين موسسات بدبين شده اند. ضمن اين که وقتي مردم اندوخته‌اي دارند اين شک و ترديد به وجود مي‌آيد که اگر در اين صندوق‌ها سپرده گذاري کنند امکان اين که ورشکسته و يا منحل شوند وجود دارد. يکي ديگر از سپرده گذاران با اشاره به اين که تعدادي از افراد وقتي متوجه وضعيت موسسه مي‌شوند سلامت‌شان به خطر مي‌افتد افزود: يک خانم ميانسال روز گذشته وقتي متوجه شد پولش را نمي‌تواند بگيرد قلبش گرفت و اورژانس 115 وي را به بيمارستان منتقل کرد و خيلي از سپرده گذاران چنين شرايطي دارند و پاسخ اين افراد را چه کسي بايد بدهد؟

 بانک مرکزي

در اين بين به نظر مي‌رسد بانک مرکزي قصد ندارد براي حل مشکلات موسسات مالي واعتباري مستقيم وارد ماجرا شود، بنابراين موسسات بايد به تنهايي يا با همکاري يکي از بانک‌ها منابع مالي خود را تامين کنند.بانک مرکزي نيز در سال‌هاي گذشته در ساماندهي موسسات مالي و اعتباري کند عمل کرده است اين موضوع درحالي است که خود موسسات بسيار تمايل دارند هرچه سريع تر مجوز خود را دريافت کنند. يک مقام آگاه درباره وضعيت اين موسسه به خراسان گفت: موسسه اعتباري آرمان هم اکنون در حال دريافت مجوز برگزاري مجمع عمومي است و با اين کار يک گام ديگر براي تطبيق خود با مقررات بانک مرکزي برداشت.

  مگر بانك بايد بنگاهدار باشد؟

«بانك ها ساختمان‌هاي گران را مي خرند و تصورشان اين است كه خانه و املاك گران مي‌شود و آنها مي‌توانند در آينده سودهاي كلاني به جيب بزنند.»  اين مطلبي است كه يك حسابدار رسمي در خصوص موسسه‌هاي اعتباري غير مجاز به «قانون» اظهار مي‌كند. غلامحسين دواني در گفت‌و‌گو با «قانون» مي‌گويد: زماني همه بانك‌ها در روزنامه‌ها  اگهي مي‌كردند با اين مضمون «ساختمان‌هاي لوكس شما را با سپرده‌هاي بانكي خريداري مي‌كنيم.»  دواني در ادامه توضيح مي‌دهد: «شيوه عمل آنها به اين  صورت بود كه ملك را از قيمت واقعي بازار هم 10 تا 15 درصد بالاتر خريداري مي‌كردند.» او در صحبت‌هايش بارها تاكيد مي‌كند كه همه بانك‌ها و موسسات اين تخلف را انجام داده و به سوي بنگاهداري حركت كرده‌اند. پرسش مشخص اين حسابدار رسمي آن است كه مگر يك بانك بايد در فكر خريد ملك باشد و بنگاهداري كند ؟  وي ادامه مي‌دهد: «پيش از اين در مقاله‌اي نوشته بودم كه بنگاهدار شدن بانك‌ها شائبه‌اي از تخلف بانك مركزي است. »

  عنان از كف بانك مركزي خارج است

به اعتقاد اين تحليلگر اقتصادي بانك مركزي در اين جريان كاملا بي اختيار شده است. به گفته او ، بانك مركزي فشار مي‌آورد كه موسسات ادغام شوند، بدون مجوزها فعاليت نكنند و مجوز بگيرند . به اعتقاد دواني بانك مركزي در تلاش است كه اين موسسات تجميع و تبديل به بانك شوند تا ملزم به رعايت مقررات نظام بانكي شوند، اما مشكل آنجا بانكداران نيز همه قوانين و مقررات را دور مي زنند.  گويا خانه از پاي بست ويران است.
کد مطلب : ۱۰۱۶۴
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما