۰
plusresetminus

فرماندار جهرم: سود تولیدات باغی جهرم به جیب دلالان غیربومی می‌رود/«خودبدی» و مهاجرت بی‌رویه جهرمی‌ها به شهرهای بزرگ‌تر یک معظل است

تاریخ انتشارجمعه ۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۸
فرماندار جهرم تاکید کرد: بدون اعتبار هم می‌شود کار کرد و برای این امر راه‌کارها و کارکردهای مختلفی وجود دارد.
به گزارش حافظ نیوز علیرضا صحرائیان در گفتگو با پسین جهرم گفت: این شهرستان ظرفیت‌های خوبی در ابعاد مختلف دارد چه از نظر نیروی انسانی و چه از نظر بحث‌هایی مانند کشاورزی، صنعت و گردشگری، اما مشکل ما عدم استفاده صحیح از این ظرفیت‌ها است.

وی افزود: براساس ریشه‌یابی‌ها بیشترین مشکل جهرم مربوط به بحث‌های فرهنگی و اجتماعی است و چنانچه صادقانه بخواهم بگویم طبق اصطلاحی جهرمی بحث «خود‌بدی» از مهمترین معضلات ما شده است چرا که به صورت ‌خرده‌فرهنگی اشتباه در سطح شهرستان نهادینه شده است.

به باور وی در سطح شهرستان جهرم هنوز که هنوز است از داشته‌های موجود در خود شهرستان استفاده نمی‌شود در حالی‌که این شهرستان در بیشتر زمینه‌ها چیزی از دیگر مناطق کم ندارد.

فرماندار جهرم بیان کرد: جهرمی‌های اگر ادعای مرکز استان شدن را دارند، باید مانند مردم سایر شهرستان‌های دیگر فارغ از بحث جناح‌ها و حزب‌ها تنها به فکر پیشرفت شهرشان باشند و این مهم تنها با همدلی و همراهی تمام عناصر فعال اتفاق می‌افتد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اولویت‌های من این است که وقت بگذارم و این همدلی و همراهی سایر ظرفیت‌های مختلف در زمینه‌های گوناگون را به وجود بیاورم البته در این میان نیازمند ایجاد نگاه مثبت و همراهی همگان هستم.

نیاز به داشتن نگاه فرهنگی

به باور صحرائیان که یک مدیر عمرانی به حساب می‌آید؛ اجرا و انجام تمام کارهای اقتصادی و عمرانی نیاز به یک پیوست فرهنگی دارد و نیاز است که تمام مدیران شهری در بحث عمرانی و اجرای فعالیت‌های اقتصادی نگاه فرهنگی  به آن قضیه نیز داشته باشند.

وی به عنوان نمونه به بحث فرهنگ‌سازی در نوسازی مناطق فرسوده  اشاره کرد و گفت: ما در این زمینه تا مردم را با مشکلات زندگی در این مناطق که خدمات‌رسانی دستگاه‌های مختلف را با مشکل روبه‌ رو کرده است، آشنا نکنیم هیچ اقدام عملیاتی را نمی‌توانیم انجام دهیم و حتما باید از طریق فرهنگ‌سازی این آگاهی را به وجود بیاوریم.

وی عقیده دارد در مدیریت شهری مقوله فرهنگ خط‌مقدم و ابتدایی‌ترین موضوعی است که هر مدیری باید به آن توجه کند، برعکس نگاه سطحی که در جامعه وجود دارد و عملیات‌های عمرانی را ملاک خوب یا بد بودن مدیر به حساب می‌آید.

 استفاده از راهکارهای مختلف در جذب بودجه

فرماندار ویژه جهرم به مدیران این شهرستان که بی‌پولی و کمبود بودجه را دلیل برخی کم‌کاری‌ها عنوان می‌کنند، تاکید کرد: بدون اعتبار هم می‌شود کار کرد و برای این امر راه‌کارها و کارکردهای مختلفی وجود دارد.

وی تصریح‌ کرد: من به خاطر اشرافی که بر بودجه سال 94 دارم، عرض می‌کنم که به مدیران اختیار و مجوزهای‌ قانونی به وسیله قانون‌گذاران داده شده است تا تنها به بودجه‌های دولتی تکیه نکنند.

صحرائیان گفت: در این زمینه وظیفه مدیران ارشد هر نهادی است که ظرفیت‌ها و امکانات موجود خود را بشناسند و در راستای درآمدزایی و یا تبدیل به احسن آنها قدم بردارند و قطعاً فرمانداری جهرم در این زمینه پشتیبان آنها است.

وی استفاده از ظرفیت‌های خیران را از راه‌های جذب سرمایه در راستای فعالیت‌های مفید فرهنگی دانست و ابراز داشت‌: ما در سطح شهرستان خیرین مدرسه‌ساز بسیار خوبی داریم و اخیرا خیرین سلامت هم در حال ساماندهی هستند و قطعاً باید به سمت شناسایی و استفاده صحیح از خیرین فرهنگی نیز برویم.

پاسخ به یک انتقاد

فرماندار شهرستان جهرم در قسمت دیگری از صحبت‌هایش به انتقاد چند وقت پیش خود از هزینه نشدن درآمد باغداران در سطح شهرستان اشاره کرد و گفت: عدد مربوط به درآمد باغداران که از طرف من عنوان شد، به شکل رسمی از سوی مدیر جهاد کشاورزی جهرم به ما اعلام شده است.

وی در عین حال گفت: در این قضیه نیز بحث اصلی من عدد و رقم نیست و من قطعاً از مشکلات و گرفتاری‌های این قشر آگاهم برعکس بحث من این است که در این بین نه باغداران سود می‌کنند، نه مصرف‌کنندگان و نه مجموعه شهرستان بلکه سود را واسطه‌ها می‌برند و آن هم نه واسطه‌های خود شهرستان بلکه افراد دلال در دیگر شهرها هستند که نفع می‌برند.

به عقیده صحرائیان، مدیریت ارشد شهرستان و باغداران باید همدل و یک‌صدا در کنار یکدیگر قرار بگیرند تا با کمک بانک‌ها بتوانند از خروج سرمایه‌های عظیم شهرستان به خارج از جهرم جلوگیری  و از آن در جهت عمران و آبادانی جهرم استفاده کند.

نتایج عدم سرمایه‌گذاری

وی نتیجه استفاده نکردن از ظرفیت‌ها و امکانات بسیار زیاد در سطح جهرم را مهاجرت بی‌رویه جهرمی‌ها به شهرهای بزرگ‌تر می‌داند و از آن به عنوان یک معضل اجتماعی مهم یاد می‌کند.

نماینده عالی دولت در شهرستان جهرم ادامه داد: من از این بابت نگرانی عمیق دارم چرا که جهرم هم با خروج سرمایه‌های به دست آمده از آب و خاک این شهرستان متضرر می‌شود و هم با رفتن سرمایه‌های انسانی متخصص و این در آینده‌ای نه چندان دور ما را با مشکلات بسیار بزرگی روبه‌رو می کند.

وی در عین حال از تشکیل کارگروه اقتصادی و برگزاری جلسات متعدد با نمایندگان باغداران و کشاورزان و همراهی امام جمعه جهرم خبر داد و ابراز امیدواری کرد که فرآیند آغاز شده با همراهی مجموعه شهری به زودی نتایج بسیار خوبی برای شهرستان در پی داشته باشد.

صحرائیان پیدایش و افزایش حاشیه‌نشینی را یکی دیگر از دغدغه‌های موجود در سطح شهرستان جهرم دانست و گفت: از نتایج عدم سرمایه‌گذاری‌ها در سطح جهرم، پیدایش و افزایش حاشیه‌نشینی و در پی آن افزایش فاصله طبقاتی بوده که تبدیل به یک معضل اساسی شده است.

وی اظهارکرد: ما در پی این هستیم که سرمایه و منابعی که در تولید کشاورزی دخالت دارند را در روستاها تقویت کنیم تا از طریق این حمایت‌ها بتوانیم از مهاجرت روستائیان به شهرستان جلوگیری کنیم چرا که این اقدام هم به نفع روستاییان هست و هم به نفع شهرنشین‌ها.

فرماندار ویژه جهرم با بیان اینکه روسای ادارات باید تمام وقت در خدمت مردم روستاها باشند گفت: گرچه اقدامات خوبی در راستای توسعه و آبادانی روستاها انجام شده اما نباید از دغدغه‌های مردم این مناطق همچون مشکل کم‌آبی، بهسازی و ساخت راه‌ها نیز غافل ماند.

 

انتهای پیام
Bookmark and Share
نام:
ایمیل:
* نظر:

 
کد مطلب : ۱۰۳۰۳
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما