۰
plusresetminus

تشکیل کمیته بحران برای مهار آتش سوزی تالاب پریشان کازرون

تاریخ انتشاريکشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۸
کمیته بحران برای مهار آتش سوزی زیرسطحی تالاب پریشان کازرون در غرب فارس که از روزهای پایانی مرداد تاکنون در بخش هایی از تالاب ادامه دارد، تشکیل شد.
به گزارش حافظ نیوز، «حمیدرضا گرامی» فرماندار شهرستان کازرون روز شنبه در حاشیه برگزاری نشست این کمیته به ایرنا گفت: با توجه به اهمیت فرونشاندن آتش سطحی در تالاب کازرون و سرعت بخشیدن به کار، این کمیته با حضور شماری از مسوولان استان فارس و شهرستان کازرون در محل دریاچه کازرون تشکیل جلسه داد.
گرامی افزود: بر اساس تصمیم این کمیته، از امروز (شنبه) برای جلوگیری از نفوذ آتش زیرسطحی به قسمت های دیگر تالاب با استفاده از امکاناتی همچون خودروهای سبک و سنگین آتش نشانی، نیروهای پادگان ارتش و همچنین نیروهای مردمی، فعالیت های تازه ای آغاز شده است.

وی ادامه داد: استفاده از چهار حلقه چاه آب کشاورزی مجاز موجود در اطراف این تالاب، انتقال آب با چهار کیلومتر لوله به عمق نقاطی که دچار حریق شده است، تزریق آب به حفره های آتش و ایجاد راه های امن برای عبور وسایل آتش نشانی به داخل منطقه آتش، از اقداماتی بوده که برای مهار آتش صورت گرفته است.

«مهدی انصاری» کارشناس مسوول اداره کل محیط زیست استان فارس، نیز در این مورد گفت: نزدیک پنج تا 6 هکتار از منطقه شمال تالاب پریشان ظرف 15 روز گذشته دچار آتش سوزی زیرسطحی شده است و تلاش برای فرو نشاندن آن همچنان ادامه دارد.

انصاری علت این آتش سوزی را خشکسالی های چند سال گذشته و برداشت بی رویه آب از حاشیه تالاب کازرون بیان کرد.

«علی اکبر صفایی» رییس اداره محیط زیست شهرستان کازرون، نیز گفت: بر اساس تصمیم کمیته بحران مبنی بر بکارگیری ماشین آلات سبک و سنگین و استفاده از آتش بُر، از شنبه 75 درصد از منطقه تالاب پریشان کازرون که دچار آتش زیرسطحی شده است از سایر نقاط این تالاب جدا می شود تا از نفوذ آتش به سایر نقاط تالاب جلوگیری شود.
صفایی ادامه داد: از بعدازظهر شنبه تمام نیروها برای فرو نشاندن آتش به داخل منطقه حریق رفته اند و امیدواریم با حرکت تازه طی یک تا دو روز آینده آتش سوزی به طور کامل مهار شود.

از آتش سوزی زیرسطحی دریاچه پریشان کازرون به عنوان «خودسوزی این تالاب» یاد می شود.

فرماندار کازرون چهارم شهریور در حالی که پنج روز از آغاز آتش سوزی می گذشت، به ایرنا گفت: با همکاری مجامع محلی حاشیه تالاب پریشان و استفاده از نیروهای محیط بان و سایر اداره ها بیش از 30 درصد آتش زیرسطحی تالاب پریشان مهار شده است.

به گفته کارشناسان محیط زیست کازرون، یکی از مشکلاتی که مهار این آتش سوزی را با مشکل روبرو و زمان فرو نشاندن آتش را طولانی کرده است، جنس خاک تالاب و سوختن نیزارهای زیرسطحی بوده که ورود ماشین های سنگین آتش نشانی به داخل تالاب را با مشکل روبرو کرده است.

کارشناسان اداره محیط زیست کازرون دلیل آتش سوزی زیرسطحی تالاب پریشان را خشکی این تالاب می دانند که نزدیک به یک دهه طول کشیده است. به گفته آنان، گرما نیزارهای تالاب را می سوزاند و آتش به دیگر نقاط سرایت می کند.

اکنون نزدیک به پنج تا 6 هکتار از بخش شمالی تالاب در منطقه چشمه بنگ درگیر این آتش سوزی شده است.
«سیاوش محمدی» مدیر اداره محیط طبیعی حفاظت محیط زیست استان فارس نیز در مورد پدیده خودسوزی تالاب پریشان گفت: برخی از افراد میزان خودسوزی تالاب را 300 هکتار اعلام کرده اند، در حالی که مجموع نیزارهای تالاب پریشان مساحتی نزدیک به 60 هکتار است و فقط سه تا پنج هکتار از این نیزارها دچار خودسوزی شده اند.

محمدی افزود: جمع شدن بقایای گیاهی در کف تالاب طی سالیان متمادی موجب تشکیل خاک پیت در منطقه شده است و خشک شدن پیت لندها، محیط مناسبی را برای توسعه خودسوزی آتش در کف تالاب فراهم می کند.
تالاب بین المللی پریشان کازرون با وسعت چهار هزار و 500 هکتار یکی از مناطق حفاظت شده استان فارس و تنها تالاب آب شیرین کشور است که طی یک دهه گذشته دچار خشکی شده است.

اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس با همکاری استانداری فارس و شماری از استادان دانشگاه شیراز در حال تدوین طرح جامع احیای تالاب های استان هستند که در آن، حقابه زیست محیطی تالاب ها و وظایف همه دستگاه های مرتبط به تفصیل مشخص شده است.

تالاب پریشان کازرون تا پیش از خشک شدن، زیستگاه هزاران پرنده مهاجر از نقاط مختلف کشور بود اما این تالاب در سال های گذشته به علت تداوم خشکسالی ها و برداشت های بی رویه چاه های کشاورزی اطراف آن خشک شده است.

شهرستان کازرون در فاصله 120 کیلومتری غرب شیراز واقع شده است.
کد مطلب : ۱۰۴۱۶
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما