۰
plusresetminus

70تا80 درصد تحقیقات علمی کشور کاربردی نیستند

تاریخ انتشارسه شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۶
معاون پژوهشی وزیر علوم گفت: بین ۷۰ تا ۸۰ درصد تحقیقات و یا طرح‌های ما کاربردی نیستند و تنها حدود ۲۰ درصد کاربردی هستند.
به گزارش حافظ نیوز، وحید احمدی معاون پژوهشی وزیر علوم در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به این سوال که چند درصد از پژوهش‌ها در کشور، توسعه‌ای است؛ اظهار داشت: پژوهش توسعه‌ای تعریف دارد؛ در حال حاضر ما دکتری پژوهش محور داریم که مبنایش این است که طرحی از صنعت می‌آید و خود صنعت حمایت مالی می‌کند و حتی پول تحقیق دانشجو را هم می‌دهد. بنابراین خودش مبنای پژوهش‌های کاربردی است.

وی افزود: در حال حاضر پروژه‌های مشترکی با وزارتخانه‌های صنعت، دفاع و کشاورزی داریم که برخی از این‌ها پروژه‌های مشترک از پایان نامه‌ها هستند و بعضی‌ها خروجی تولیدی و محصول ندارند، ولی کاربردی هستند.

معاون پژوهشی وزیر علوم اضافه کرد: زمانی که دستگاهی برای یک پروژه ۲۰ یا ۵۰ میلیون می‌دهد؛ معنایش این است که آن پروژه مورد نیازش است. اینطور نیست که یک پژوهش خودش یک صنعت را تکان دهد و در دنیا ۲۰ پژوهش یا ۲۰ پایان نامه با یکدیگر منجر به تغییراتی می‌شوند.

احمدی با بیان اینکه البته من مدافع این نیستم که طرح‌هایمان خیلی کاربردی هستند، گفت: بین ۷۰ تا ۸۰ درصد تحقیقات و یا طرح‌های ما تحقیقات کاربردی نیستند و تنها حدود ۲۰ درصد کاربردی هستند.
کد مطلب : ۱۰۶۱۰
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما