۰
plusresetminus

قرآن ۱۷ منی شيراز ثبت ملی می شود

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۱۵
كارشناس ثبت آثار ميراث فرهنگی، صنايع دستی و گردشگری فارس گفت: قرآن ۱۷ منی شيراز ملی می شود.
به گزارش حافظ نیوز، محمدحسن پاک نژاد در گفتگو  با خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر پرونده ۱۸ اثر تاریخی، طبیعی و فرهنگی استان برای ثبت در فهرست ملی به تهران ارسال شده است.

وی با بیان اینکه ۱۰ اثر تاریخی، سه اثر طبیعی، یک اثر منقول و چهار اثر میراث معنوی استان فارس به زودی ثبت ملی می شود، افزود: هم اکنون فارس رتبه نخست ثبت آثار تاریخی کشور را به خود اختصاص داده است.

 کارشناس ثبت آثار میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس بیان کرد: تپه قلات مشایخ و کانال (جدول) آب شیرین و فرهاد در شهرستان ممسنی، تل سبز بایگان در شهرستان فیروزآباد، حمام کازرون و کاروانسرای چاه تلخ در شهرستان جهرم، محوطه تاریخی سروستان، بقایای چهارطاقی تنگاب و نقوش صخره ای کوه خاتون در بوانات و تپه بائرگال در گراش، پرونده های آثار تاریخی فارس محسوب می شوند که به زودی در فهرست ملی قرار خواهند گرفت.

پاک نژاد ادامه داد: پرونده ۳ اثر طبیعی شامل چنارهای خورجان و چنار مظفرآباد در خرمبید همچنین سروهای قبرستان کوار کهنه نیز به تهران ارسال شده همچنین پرونده تعزیه لامرد، جوک کاری شیراز و مهارت تهیه فالوده سنتی شیراز و منبت آباده نیز در این فهرست جای دارد.

این کارشناس اداره کل میراث فرهنگی فارس بیان کرد: یکی از پرونده های ارسالی فارس، اختصاص به ثبت ملی قرآن ۱۷ منی شیراز دارد که این پرونده در بخش میراث منقول قرار می گیرد.

پاک نژاد در خصوص این قرآن تاریخی  افزود: قرآن ۱۷ منی شیراز که در دو جلد کتابت شده، دارای ابعاد ۷۲ در ۴۸ سانتی متر است و جلدش از چرم سرخ بدون نقش است.

وی ادامه داد: کتابت این قرآن در قرن هشت هجری قمری صورت گرفته و دارای ۶۰۰ برگ بوده که هم اکنون تعداد اوراق آن به ۵۹۴ برگ می رسد.

پاک نژاد به مرمت هایی که طی سال های گذشته برروی این قرآن خطی انجام شده اشاره کرد و گفت: با توجه به این که هر من شیراز، حدود سه کیلو و ۳۷۵ گرم است و با احتساب این که قرآن ۱۷ من است وزن تقریبی آن باید ۵۷ کیلوگرم باشد، اما جلد نخست این قرآن ۲۰ کیلو و ۴۱۵ گرم و جلد دوم نیز ۲۰ کیلو و ۱۹۵ گرم است که طبق نظر کارشناسان، استفاده از کاغذ های سبک تر برای مرمت بخش هایی از قرآن، علت اصلی کاهش وزن این اثر تاریخی است.

این کارشناس اداره کل میراث فرهنگی فارس اظهار داشت: در حال حاضر قرآن ۷۰۰ ساله شیراز که به قرآن ۱۷ منی معروف است در موزه پارس نگهداری می شود.

 
کد مطلب : ۱۰۷۱۴
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما