۰
plusresetminus

ورود به شهرداری شیراز بنا بر صلاحیت است

تاریخ انتشارچهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۷
عضو هسته گزینش شهرداری شیراز گفت: ما در مورد افرادی که می‌خواهند وارد شهرداری شوند بنا را بر صلاحیت می‌گذاریم مگر نقض این موضوع ثابت شود که تحقیق بیشتر انجام می‌دهیم.
به گزارش حافظ نیوز، محمود صفایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: هر دستگاه دولتی و خصوصی برای دستیابی به اهداف خود باید نیروهایی را جذب کند که در راستای آن اهداف باشند و علاوه بر صلاحیت‌های فنی و حرفه‌ای اهداف سازمان را مهم بدانند و به اصول سازمانی و اصول کاری آن سازمان پایبند باشند.
معاون شهرسازی و معماری شهردار شیراز اضافه کرد: نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز برای تحقق اهداف تشکیلات متعدد دارد و برای تحقق اهداف در هر سازمان نیروهای انسانی را به کار می‌گیرد که این نیروها علاوه بر دارا بودن تخصص لازم در آن زمینه باید تعهد کافی را نیز داشته باشند.
صفایی بیان کرد: برای اطمینان از این‌ که افرادی که وارد سازمان می‌شوند دارای تعهد، سلامت و سابقه خوب باشند هسته‌های گزینش تشکیل‌شده که موظف هستند افراد ورود کننده به هر سازمان را از این نظر موردبررسی قرار دهند.
معاون شهردار شیراز ابراز داشت: در این زمینه هسته‌های گزینش تحقیقات متعدد محلی و غیر محلی انجام می‌دهند و نتایج این تحقیقات با هم مقایسه می‌شود تا اگر تضادی در آن باشد مشخص‌شده خدای‌ناکرده در حق فرد اجحافی صورت نپذیرد.
وی افزود: هسته‌های گزینش همچنین در روند کار خود مصاحبه دارند و در این مصاحبه‌ها موارد عمومی از افراد پرسش می‌شود که اطلاعات اولیه لازم فرد برای کار در هر مکانی است و در مرحله بعد از دستگاه‌های ذی‌ربط استعلام‌هایی صورت می‌پذیرد که اگر اطلاعات محرمانه مهمی در مورد فرد وجود دارد به هسته گزینش اعلام شود.
وی ادامه داد: شهرداری با جمعیت بسیار زیاد پرسنل شرکتی و رسمی مواجه است که در گذشته گزینش این نیروها در استانداری انجام می‌شد اما به سبب حجم گسترده کار، بسیاری از پرسنل شهرداری گزینش نشده و پرونده آنها در نوبت بود که با ممارست و پیگیری، هسته گزینش شهرداری شیراز شکل گرفت و باعث شد که بسیاری از پرونده‌هایی که سالیان دراز باقی‌مانده بود به جریان بیفتد و بررسی شود.
عضو هسته گزینش شهرداری شیراز تصریح کرد: این فرصت خوبی برای مجموعه شهرداری بود که یک‌بار نیروهایی که در مجموعه هستند را پالایش کند و کسانی که نتوانسته‌اند از این فیلتر عبور کنند معدود هستند و به سبب مشکلاتی مانند اعتیاد تائید نشده‌اند یا این‌که صلاحیت برخی پست‌های خاص را نداشته‌اند اما این پرونده‌ها در انتصابات جدید و نقل و انتقالات مؤثر خواهد بود.
وی متذکر شد: تخلف در حین کار پرسنل به هسته گزینش ارتباط ندارد چون ممکن است فرد در مبادی ورودی صلاحیت داشته باشد اما بعدتر و در جریان کار تخلفی مرتکب شود که رسیدگی به آن در اختیارات هیئت‌های تخلفات اداری است.
صفایی در ادامه اظهار داشت: از سویی هسته گزینش گاه در مقام تجدیدنظر، پرونده‌ها را بررسی می‌کند که هیئتی در دستگاهی دیگر پرونده فرد را بررسی کرده و در صورت اعتراض فرد، هسته گزینش شهرداری مورد را بررسی مجدد کرده و رأی را صادر می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: هسته گزینش در این مدت کوتاه توانسته سربلند بیرون بیاید و آمار عملکرد آن این امر را نشان می‌دهد و این موضوع باعث شده هیئت عالی گزینش علیرغم نوپا بودن این هسته از فعالیت آن تقدیر کند.
* شیراز سومین شهر دارای هسته گزینش
سیروس پاک‌فطرت نیز در این باره گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: تشکیل هسته گزینش یکی از افتخارات شهردار فعلی شیراز و گروه کاری ایشان است.
وی افزود: قدمت شهرداری شیراز کم نیست و در هیچ مقطعی نیز تعداد کارکنان آن کم نبوده که اگر امروز به نسبت جمعیت شهر 10 هزار نیرو در شهرداری فعالیت می‌کنند در مقطع زمانی دیگری به همان نسبت، 5 هزار نفر در شهرداری مشغول به کار بوده‌اند.
مشاور شهردار و مدیر حوزه شهردار ادامه داد: به اعتقاد من در دوره‌های قبل کسی بحث تشکیل هسته گزینش را به جد دنبال نکرده و یا اگر دنبال کرده بودند موفق به انجام این مهم نشده‌اند و از این نظر راه‌اندازی هسته گزینش شهرداری در این مقطع، توان مدیریتی شهردار فعلی شیراز و تیم کاری ایشان را اثبات می‌کند.
وی با بیان این که راه‌اندازی هسته‌های گزینش اتفاق میمونی بود که تا به امروز برکات بسیاری را برای نظام به همراه داشته است، عنوان کرد: در کلان‌شهرها هسته‌های گزینش شهرداری نداشتیم و کار گزینش در شهرداری‌ها را استانداری‌ها انجام می‌دادند و هسته گزینش استانداری فارس کار کنترل و نظارت استخدامی‌های فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و شهرداری‌های استان فارس را بر عهده داشت.
پاک فطرت یادآور شد: در آن وضعیت، در شهرستان‌های کوچک با تعداد کارکنان و ورودی استخدام پایین، مشکلی پیش نمی‌آمد اما در کلان‌شهرها و مجموعه‌ای مانند شهرداری شیراز با ظرفیت 10 هزار نفر پرسنل، فضاهای خدمتی و گستردگی کار در حوزه‌های مختلف فنی، غیر فنی، فرهنگی، اجتماعی، خدماتی و ... نیاز بود که هسته گزینش شهرداری ایجاد شود.
به گفته وی تا پیش از تشکیل هسته مستقل در شهرداری، کارکنان هسته گزینش استانداری زحمت می‌کشیدند اما حجم کار باعث می‌شد افراد چند ماه در نوبت بمانند و روند بررسی پرونده‌ها طولانی شود درحالی‌که بحث گزینش به‌نوعی حق‌الناس تلقی شده و نیازمند دقت کامل است.
وی بیان کرد: از سویی گاه اضطراری پیش می‌آمد و لازم بود مدیریتی یا شهرداری در اسرع وقت مشغول به کار شود که امکان منتظر فرایند طولانی گزینش ماندن نبود و در مواردی حتی مجبور می‌شدند بدون اظهارنظر گزینش، منصب‌ها یا مسئولیت‌هایی را بدهند.
مدیر حوزه شهردار تصریح کرد: در زمان مدیریت شهردار فعلی شیراز وارد رایزنی با هیئت مرکزی گزینش در وزارت کشور و هیئت عالی گزینش ریاست جمهوری شدیم که در این زمینه رفت‌وآمدهای حضوری متعدد داشتیم و رایزنی و مکاتبات بسیار انجام شد و سرانجام با همکاری مسئولان وقت استانداری فارس این توفیق میسر شد که برای راه‌اندازی هسته گزینش شهرداری کلان‌شهر شیراز مجوز تأسیس بگیریم.
وی خاطرنشان کرد: اولین کلان‌شهری که دارای هسته مستقل گزینش‌شده مشهد بوده و پس از مشهد شیراز دارای هسته گزینش شد و با اقدام شیراز راه برای کلان‌شهرهایی مانند کرج، قم و تبریز باز شد.
پاک فطرت با بیان این که بزرگ‌ترین سرمایه هر سازمان نیروی انسانی آن است، گفت: پویا و توانمند بودن سازمان‌ها منوط به دارا بودن نیروهای کارآ، صادق و دارای سلامت نفس است و هسته‌های گزینش باید در کنار جذب نیروهای متخصص، تعهد و سلامت نفس را نیز موردتوجه قرار دهند.
مشاور و مدیر حوزه شهردار شیراز خاطرنشان کرد: اگر نیرویی از منظر گزینش اجازه ورود پیدا نکند به معنای متخلف بودن آن نیرو نیست اما به معنای آن است که شرایط لازم آن نیرو برای پست مربوطه احراز نشده و چه‌بسا ممکن است آن نیرو برای پست و سمتی دیگر تائید شود.
* بررسی پرونده 498 نیروز قراردادی شهرداری به منظور تمدید قرارداد
فرامرز اژدهاکش نیز در ادامه با اشاره به مراحل انجام گزینش اظهار داشت: مراحل انجام گزینش شامل تشکیل پرونده، استعلام از مراجع ذی‌صلاح، تحقیق از محل سکونت، تحصیل یا محل کار قبلی، مصاحبه، ارزیابی و طرح در شورای هسته و صدور رأی است.
مدیر هسته گزینش شهرداری شیراز ادامه داد: گزینش بدو ورود برای نیروهای استخدامی اعم از آزمونی، قراردادی، ساعتی و شرکتی است و هر کسی که به‌نوعی بخواهد از شهرداری حقوق بگیرد باید گزینش شود.
وی تصریح کرد: برای تبدیل وضعیت از قراردادی به پیمانی، قراردادی به رسمی-آزمایشی و رسمی-آزمایشی به قطعی گزینش نظر می‌دهد و برای نقل و انتقالات نیرو و اعزام به دوره‌های بلند‌مدت، مأمور شدن در سایر دستگاه‌ها و انتصاب در مشاغل حساس، هسته گزینش نظر می‌دهد.
اژدهاکش ابراز داشت: بنابر ماده دو قانون گزینش که هفت بند دارد مراجع استعلام مشخص‌شده چنانکه برای نداشتن سوابق سوء‌سیاسی از وزارت اطلاعات استعلام می‌شود، یک استعلام نیز از هیئت عالی گزینش انجام می‌پذیرد که اگر فرد هر سابقه گزینشی با هر نتیجه‌ای در هر جا داشته باشد به هسته گزینش شهرداری اعلام شود.
وی با بیان این‌که در قانون ذکرشده که هسته گزینش اگر از هر مرجعی استعلام کند موظف به همکاری با هسته گزینش هستند، افزود: در صورت ضرورت اگر در تحقیق و مصاحبه به‌جایی برسیم که لازم باشد، از مراجع نظامی، انتظامی، دادگستری نیز استعلام می‌کنیم.
اژدهاکش سپس گفت: تحقیقات محلی هسته گزینش از محل تحصیل، کار و محل سکونت انجام می‌شود اما تحقیق محلی از افراد غریبه و بر اساس تصادف انجام نمی‌شود بلکه هسته گزینش شبکه منابع دارد که شامل معتمدین محل، فرماندهان پایگاه‌های مقاومت، ائمه جماعات و ... است و مأمور تحقیق مستقیم به منابع موردنظر مراجعه می‌کند.
به گفته وی، گزینش برای تمام مراحل کار دستورالعمل دارد و بندبند مواردی که باید تحقیق شود مشخص‌شده و مواردی خط قرمز است که از جمله اعتقاد به‌نظام جمهوری اسلامی، ولایت‌فقیه و عدم سابقه عضویت در گروهک‌های سیاسی برانداز باید احراز شود اما برخی موارد نیز وجود دارد که قابل‌چشم‌پوشی است.
وی در ادامه یادآور شد: برای مشاغل حساس و خاص ازجمله مدیران، گزینش ما گزینش انتخاب اصلح است و شرایط برای پست‌ها حساس‌تر است و بر اساس سیستم نمره بندی مدیران اصلح باید نمره لازم را در مباحث اعتقادی و موارد دیگر کسب کنند.
مدیر هسته گزینش شهرداری شیراز تصریح کرد: با توجه به‌صراحت قانونی و بخشنامه‌های صادره و دستور شهردار و به‌ویژه بخشنامه اخیر معاون اداری و مالی از معاونان، مدیران، شهرداران مناطق، مدیران عامل سازمان‌ها و مدیران ستادی تقاضا داریم از به‌کارگیری هر نوع نیرو با هر نوع رابطه استخدامی قبل از تائید هسته گزینش خودداری کنند.
وی بیان کرد: همچنین پیشنهاد می‌شود شهرداری در راستای چابک سازی و برون‌سپاری شرح وظایف اقدام کرده و تعدادی نیروی ستادی متخصص و نخبه، سیاست‌گذاری و نظارت بر امور را بر عهده گیرند و علاوه بر سیستم‌های نظارتی از جمله بازرسی، حراست و گزینش تقویت شوند.
وی متذکر شد: شبکه منابع و تحقیق این هسته پیشرفته‌ترین سیستم در کشور بر مبنای نرم‌افزار نظام هماهنگ گزینش و بانک منابع توزیع‌شده بر نقشه جامع شهر است و در ارزشیابی‌های انجام‌گرفته هسته گزینش شهرداری شیراز موفق به کسب رتبه عالی شده و در شورای هم‌اندیشی هسته‌های گزینش استان نیز این هسته به‌عنوان دبیرخانه شورا انتخاب‌شده است.
انجام مراحل گزینشی نیروهای تازه استخدام آتش‌نشانی و قطار شهری، بررسی پرونده 498 نیروی قراردادی به‌منظور تمدید قرارداد در سال 95 و بررسی پرونده نیروهای شرکتی باقیمانده به‌منظور تائید صلاحیت برخی از برنامه‌های در دست اقدام هسته بود که ازدهاکش در پایان به آن اشاره کرد.
کد مطلب : ۱۲۵۴۰
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما