۰
plusresetminus
مدیرکل منابع طبیعی استان فارس:

فرسایش خاک در فارس 2 برابر جهانی است

تاریخ انتشارشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۱
فارس تا سال 75 بیابان نداشت اما از 75 لکه‌های مستعد تبدیل به بیابان در این استان ایجادشده که خود مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند.
فرسایش خاک در فارس 2 برابر جهانی است
به گزارش " حافظ نیوز" مهرزاد بوستانی عصر دیروز در جریان نشست بررسی مسائل زیست‌محیطی با حضور رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، اظهار داشت: بخش اعظم فارس در حوزه زاگرس است و 830 هزار هکتار از جنگل‌های این استان زاگرسی با گونه غالب بلوط، یک‌میلیون هکتار از نوع ایران توران با گونه غالب بنه و یک‌میلیون و 300 هزار هکتار جنگل‌های عمانی با گونه غالب کُنار هستند.

وی افزود: خشکیدگی درختان بلوط را در سال 87 در فارس مشاهده کردیم و در سطحی معادل 89 هزار هکتار از استان این آلودگی گزارش شد که اقدامات سریعی با همکاری مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی انجام شد و مناطق تمرکز آلودگی در دشت‌برم کازرون با 26 هزار هکتار مساحت زیرپوشش قرار گرفت و با اقدامات انجام‌شده مهار شد.
وی خاطرنشان کرد: بحث فرسایش خاک را در سال‌های خشکسالی بیشتر
خشکیدگی درختان جنگلی حوزه زاگرس هفت منطقه و شهرستان فارس را درگیر کرده که در این راستا حذف پایه‌های آلوده و حفاظت‌های انفرادی مدنظر قرار گرفت و از آب نزولات آسمانی بیشتر استفاده کردیم
شاهد هستیم و لخت بودن زمین و فقدان پوشش گیاهی از عوامل افزایش سیلاب‌ها است و بحران منابع زیرزمینی نیز به‌شدت پوشش گیاهی فارس را تهدید می‌کند چنانکه متوسط سطح ایستابی فارس در مقطعی 50 متر بوده اما اکنون در برخی نقاط استان به بیش از 400 متر رسیده است.

به گفته وی، فارس تا سال 75 بیابان نداشت اما از 75 لکه‌های مستعد تبدیل به بیابان در این استان ایجادشده که خود مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند.
بوستانی در ادامه بیان کرد: خشکیدگی درختان جنگلی حوزه زاگرس هفت منطقه و شهرستان فارس را درگیر کرده که در این راستا حذف پایه‌های آلوده و حفاظت‌های انفرادی مدنظر قرار گرفت و از آب نزولات آسمانی بیشتر استفاده کردیم و با احداث آبگیر در اطراف درختان آسیب‌دیده و حصارکشی بخشی از آسیب‌ها کنترل شد و البته مبحث تغییر الگوی کشت در این راستا ضرورت دارد.
وی ابراز داشت: در این زمینه درختانی که به‌صورت کامل آسیب‌دیده بودند را با قطع کامل و شوک از طریق شعله‌های آتش سبز کردیم که از طریق این روش تحریک به جست‌دهی درختان، در دشت برم کازرون 28 هکتار مجدد سبز شدند.
وی اضافه کرد: غنی‌سازی جنگل با بذرهای بومی بادام‌کوهی و بلوط مدنظر قرار گرفت و همچنین در نهالستان‌ها سالانه بیش از 110 هزار اصله نهال
غنی‌سازی جنگل با بذرهای بومی بادام‌کوهی و بلوط مدنظر قرار گرفت و همچنین در نهالستان‌ها سالانه بیش از 110 هزار اصله نهال بلوط تولید و در مناطق حفاظت‌شده کاشته می‌شود.
بلوط تولید و در مناطق حفاظت‌شده کاشته می‌شود.
بوستانی ادامه داد: در حال حاضر 14 طرح مدیریت مناطق بیابانی و دو طرح مدیریت جنگل‌های دست‌کاشت و یک طرح کانون بحران فرسایش بادی اجرایی شده و جمعاً به وسعت 736 هزار هکتار زیرپوشش قرار گرفت.
وی در بخش دیگری از سخنانش بابیان این‌که سه میلیون و 800 هزار هکتار از عرصه استان شناسایی‌شده و آماده اجرای طرح‌های آبخیزداری است، گفت: یک‌میلیون و 800 هزار هکتار از حوزه‌های آبخیز استان زیر برنامه‌های اجرای آبخیزداری اعم از کارهای بیولوژیک و سازه‌ای قرار گرفت و مردم کاملاً متوجه منافع این طرح‌ها شده و حتی امکان تأمین بخشی از منابع توسط مردم در برخی از مناطق وجود دارد.

وی با تأکید بر این‌که استمرار تفاهم‌نامه‌ای که بین 11 استان حوزه زاگرس تنظیم شد بسیار اهمیت دارد، اظهار داشت: در استان فارس سالانه بالغ‌بر 11 تن در هکتار فرسایش خاک داریم که متوسط جهانی حدود 5.3 تن در هکتار است و فارس با رقمی دو برابر آن روند فرسایش خاک را شاهد است.
بوستانی در پایان گفت: بحث فرونشست باید بسیار جدی موردتوجه قرار گیرد که سه شهرستان نی‌ریز، داراب و فسا از این ناحیه بیشتر در معرض خطر هستند.

انتهای خبر/
کد مطلب : ۱۵۶۳۹
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما