۰
plusresetminus
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

"بدهی بیمه‌ها" کمر درمان را در شیراز شکست/ مطالبات پرداخت نشود مجبوریم "هزینه آزاد" دریافت کنیم

تاریخ انتشاريکشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۲
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه بدهی بیمه‌های تأمین اجتماعی و سلامت ایرانیان ارائه خدمات درمانی را در بیمارستان‌های بزرگ شیراز با مشکل روبه‌رو کرده است، خواستار تسریع در پرداخت مطالبه بیمارستان‌ها شد.
"بدهی بیمه‌ها" کمر درمان را در شیراز شکست/ مطالبات پرداخت نشود مجبوریم "هزینه آزاد" دریافت کنیم
به گزارش "حافظ نیوز"، محمدهادی ایمانیه با اشاره به نامه دو رئیس بیمارستان نمازی و شهیدفقیهی شیراز و درخواست مجوز برای گرفتن ارائه خدمات با تعرفه آزاد به بیماران اظهار داشت: در پاسخ به نامه آنان خواستار به تعویق انداختن این موضوع شده و از مسئولان کشوری بیمه‌های تأمین اجتماعی و سلامت در مرکز خواستار پرداخت مطالبات شده‌ایم.
قائم‌مقام وزیر بهداشت در استان فارس بیان کرد: در صورتی که مطالبات پرداخت نشود مجبور به گرفتن هزینه آزاد از بیماران بوده و آنان را برای گرفتن سهم بیمه به سازمان بیمه طرف قراردادشان راهنمایی کنیم.
ایمانیه با اشاره به اینکه مطالبه از بیمه‌ها تنها مربوط به شیراز و فارس نیست بلکه در کل کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: بسیاری از خریدها در بیمارستان‌های بزرگ و دولتی شیراز به‌صورت نقدی است و تنها در بیمارستان نمازی 50 درصد کارکنان را نیروهای قراردادی و شرکتی تشکیل می‌دهند که باید ماهانه حقوق دریافت کنند و پرداخت نشدن بدهی بیمه‌ها اداره بیمارستان و درمان را با مشکل روبه‌رو کرده است.
وی تصریح کرد: در طرح تحول سلامت نیز تکلیف شده دارو و اجناس مورد نیاز پزشکی برای بیماران از داخل بیمارستان تهیه شود که این نیز نیازمند نقدینگی است و اگر این هزینه آن به‌موقع پرداخت نشود شرکت‌های تحت قرارداد همکاری نمی‌‌کنند.
قائم‌مقام وزیر بهداشت در استان فارس خاطرنشان کرد: بیمه‌ها باید 60 درصد بدهی خود را پایان هرماه پرداخت کنند و این در حالی است که تنها تأمین اجتماعی 8 تا 9 ماه از بدهی‌های خود را پرداخت نکرده است.
وی با اعلام اینکه بیمه سلامت ایرانیان نیز بعد از نوروز تنها یک مرحله نسبت به پرداخت بدهی‌ها اقدام کرده است، گفت: در وضعیت موجود که بیمه‌ها نخواهند مطالبات بیمارستان‌ها را پرداخت کنند ارائه خدمات درمانی با مشکل روبه‌رو می‌شود.
ایمانیه با اشاره به بدهی 750 میلیارد تومانی بیمه‌ها به دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: این مشکلات در تمام کشور حاکم است و باید با یک برنامه‌ریزی نسبت به رفع آن اقدام شود. امروز بیمارستان‌های بزرگ به اساتید، پرسنل، شرکت‌های دارویی و... بدهی دارند و تا مطالبات پرداخت نشود مشکلات حل نمی‌شود.
چند روز گذشته‌ محمدرضا ادراکی رئیس مرکز آموزشی درمانی نمازی شیراز، نامه‌ای به محمدهادی ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نوشت و با اشاره به مشکلات درمان در این بیمارستان بزرگ به‌عنوان یکی از بیمارستان‌های بزرگ و تأثیرگذار کشور آورد: به استحضار می‌رساند که سازمان‌های بیمه‌گر سلامت و تأمین اجتماعی با توجه به شرایط فعلی حاکم بر اقتصاد درمان کشور و با توجه به تلاش‌های خود نتوانسته‌اند که نسبت به پرداخت مطالبات خود به بیمارستان آموزشی درمانی نمازی اقدام کافی نمایند و این موضوع موجب مشکلات فراوان به‌ویژه برای تأمین دارو و لوازم مصرفی حیاتی جهت بیماران اورژانسی شده است.
 بسیاری از خدمات درمانی غیراورژانسی تعلیق شده‌اند و در بازه زمانی کوتاه نیز ارائه درمان بیماران اورژانسی تحت تأثیر جدی قرار خواهد گرفت و تبعات انسانی، وجدانی و قانونی آن گریبان مسئولان درمانی استان را خواهد گرفت.
همچنین عدم پرداخت 13ماهه مبالغ کارانه پزشکان و نیز معوقات 7ماهه کارانه پرسنل تأثیر منفی بر روحیات کادر درمانی ایجاد می‌کند و احتمال کاهش کیفیت فعالیت‌های درمانی وجود دارد.
این بیمارستان بیش از این قادر به پاسخگویی نیست و لذا ضمن احترام به سازمان‌های بیمه‌گر و جهت حفظ سلامت بیماران و در صورت موافقت جنابعالی از تاریخ 18 خردادماه جاری مجبور به پذیرش غیربیمه‌ای بیماران غیراورژانسی و ارائه صورت‌حساب به آنان جهت دریافت مبالغ از سازمان‌های بیمه متبوع خود می‌باشد.
کد مطلب : ۱۶۹۶۹
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما