۰
plusresetminus
رئیس سازمان سیا:

حسن روحانی را زیرنظر داریم/ ایران کشور یکدستی نیست

تاریخ انتشارپنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۹
رئیس سازمان سیا می‌گوید آمریکا تحولات ایران را زیر نظر دارد.
حسن روحانی را زیرنظر داریم/ ایران کشور یکدستی نیست
به گزارش "حافظ نیوز"،  مایک پمپئو رئیس سازمان سیا درباره توافق هسته‌ای با ایران گفت: «نظر شخصی من روی توافق هسته‌ای با ایران منفی است. اما با این حال کار درستی بود زیرا جلوی ایران را از دنبال کردن برنامه تسلیحات هسته‌ای گرفت.

وی با بیان اینکه آمریکا هوشمندانه، تحولات ایران را زیرنظر دارد، افزود: این توافق به تقویت جایگاه حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران کمک زیادی کرد.

پمپئو گفت: ایران کشور یکدستی نیست. در ایران احزاب متفاوت وجود دارند و هر کدام می‌خواهند حرف خود را به یکدیگر بقبولانند.

وی تصریح کرد: ما به دقت اوضاع را تحت نظر خواهیم داشت تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. روحانی فردی است که نشان داده تمایل دارد ایران بار دیگر به جامعه جهانی بازگردد. ایران در سوریه، لبنان و عراق تحرکات زیادی دارد و ما به هوشیاری همه آنها را زیر نظر داریم.

گفتنی است رئیس سازمان سیا پنج‌شنبه هفته گذشته در نشست مؤسسه اسپن گفته بود: زمانی که بحث پایبندی ایران به توافق هسته‌ای مطرح می‌شود، می‌توان گفت ایران یک مستأجر بد است. تا زمانی که صاحب ملک(!) از او نخواهد، اجاره خود را نمی‌دهد و برای بازپرداخت اجاره از چک بی‌محل استفاده می‌کند.

جالب اینکه جان برنان رئیس سابق سازمان سیا نیز ۸ مرداد ۹۵ در همایش امنیتی اسپن گفته بود: «تصور می‌کنم توافق هسته‌ای کار درستی بود و آقای روحانی را که در میان عناصر فعال در ایران فردی بسیار میانه‌رو به شمار می‌آید، تقویت کرد. او باید دستاوردهای بیشتری داشته باشد تا حمایت بیشتری جلب کند؛ به این دلیل که در حکومت ایران بین تندروها و میانه‌روها رقابت وجود دارد. برخلاف تصور، ایران کشور یکدستی نیست. بنابراین در حالی که آنها سال آینده انتخابات برگزار می‌کنند، ما به دقت اوضاع را تحت نظر خواهیم داشت تا ببینیم موازنه قدرت چگونه پیش می‌رود. نگرانی من این است که بسیاری از ایرانی‌ها انتظار داشتند با آزاد شدن دارایی‌ها، پول به زندگی آنها سرازیر شود اما خوب، این مسئله زمان می‌برد».

به عبارتی می‌توان گفت آمریکایی‌ها نگران سرنوشت یک جریان سیاسی در انتخابات ایران بودند چرا که به واسطه بقای آنها در قدرت می‌توانند فشارها و تحریم‌های خود را تشدید کنند.
کد مطلب : ۱۷۳۵۱
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما