۰
plusresetminus
چند نکته پیرامون سخنان استاندار فارس؛

در نماز جمعه جنجالی شیراز چه گذشت؟

تاریخ انتشارشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۱
دیروز سید محمدعلی افشانی استاندار فارس سخنران نمازجمعه شیراز بود که به دلیل اعتراض تنی چند از نمازگزاران ناتمام ماند.
در نماز جمعه جنجالی شیراز چه گذشت؟
به گزارش "حافظ نیوز در خطبه‌های این هفته نمازجمعه شیراز درحالی‌که سید محمدعلی افشانی در حال ارائه گزارشی از عملکرد دولت در یک‌ساله گذشته بود، جمعی از نمازگزاران شیرازی به وی اعتراض کرده و صحبت‌های وی را ناتمام گذاشتند.
افشانی در پاسخ به یکی از معترضان که خطاب به وی می‌گفت نباید به شهدا پشت کرد، اظهار داشت: من از همه شما به شهدا نزدیک‌ترم.
در ادامه چندین بار صحبت‌های استاندار فارس توسط معترضان قطع و جو حاکم بر نمازجمعه برای دقایقی ملتهب شد.
افشانی در این هنگام خاطرنشان کرد: باید به عملکردها نگاه کرد تا بدانیم چه کسانی به شهدا نزدیک‌تر بوده‌اند.
وی که سخنانش بارها از سوی نمازگزاران قطع می‌شد، اظهار داشت: از مسؤولان ستاد نمازجمعه انتظار داشتم زمانی که ما را برای سخنرانی دعوت می‌کنند، فکری هم به حال پامنبری‌ها بکنند!
نمازگزاران معترض شیرازی نیز با ذکر مداوم صلوات مانع سخنان افشانی شده و سخنرانی استاندار فارس نیمه‌تمام ماند.
استاندار فارس در ابتدای این سخنرانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در سال‌های اخیر توسط دولت پرداخت و اظهار داشت: به نمایندگی از مدیران و کارکنان دولت با همه مشکلات موجود تمام تلاش خود را برای حل مشکلات به کار خواهیم گرفت.
افشانی با بیان اینکه در فاصله دهه فجر و هفته دولت، بیش از شش هزار میلیارد تومان پروژه به بهره‌برداری رسیده است، افزود: در این فاصله به ازای هرماه هزار میلیارد تومان طرح در زمینه‌های مختلف در سراسر استان فارس افتتاح شده است.

در این باره توجه به چند نکته ضروری‌ست:

اعتراضات به سید محمد علی افشانی از آنجا آغاز شد که وی اذعان کرد طی ۶ ماه گذشته در استان فارس شش هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی به بهره‌برداری رسیده است. کلی‌گویی در ارائه آمار پروژه‌های عمرانی بدون آنکه جزئیات آن مشخص باشد، طبیعتا برای مردمی که هیچ تفاوتی در اقتصاد، معیشت و اشتغال خود و جوانانشان نمی‌بینند موجب برانگیختن اعتراضات است به خصوص آنکه ادعا شود ۶۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان پروژه آن هم طی تنها شش ماه گذشته به بهره‌برداری رسیده است! اگر هزینه اشتغال‌زایی برای هر فرد را در حدود ۵۰میلیون تومان در نظر بگیریم، با بهره‌برداری از ۶هزارمیلیارد تومان پروژه عمرانی قریب ۱۲۰هزار شغل در فارس طی شش ماه اخیر ایجاد شده است. آیا واقعا چنین است؟! آیا طی شش ماه و بلکه یک سال گذشته نه ۱۲۰هزار شغل، بلکه ۱۰۰هزار شغل در فارس ایجاد شده است؟ ۸۰هزار شغل و بلکه ۵۰هزار شغل چطور؟!!
بدون آن‌که قصد داشته باشیم آمار فوق را آمارسازی بنامیم، به روابط عمومی استانداری فارس توصیه می‌کنیم فهرست پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده به همراه اعتبار دقیق عمرانی آنها و همچنین میزان اشتغالزایی هرکدام از آنها را به همراه جزییات منتشر نماید.

 اینکه استاندار فارس خود را ادامه دهنده راه شهدا می‌داند بسیار اتفاق میمون و مبارکی‌ست اما ادامه دادن راه شهدا به اسم نیست، بلکه به رسم است. به حمایت آشکار و پنهان از سران فتنه و یا مخالفت با تشییع شهدای گمنام و یا تاکید بر تایید صلاحیت کسانی که مراجع چهارگانه اصرار بر رد صلاحیت آنها دارند نیست بلکه بر صداقت با مردم، خدمت‌رسانی جهادی و اتخاذ مواضع اصولی و انقلابی و استفاده از ظرفیت‌ها و مدیران بومی در استان است و این، مسئله‌ای نیست که مردم از آن غافل و یا نسبت به آن بی‌تفاوت باشند.

علیرغم همه نقدهای موجود به عملکرد افشانی، هنگامی که استاندار فارس به عنوان نماینده دولت به نمازجمعه دعوت می‌شود، حفظ حرمت و جایگاه حقوقی وی بر همه لازم است بنابراین همان‌گونه که اعتراض و نقد مسئولان حق مسلم آحاد مردم است، اخلال و اعتراض در سخنرانی به نحوی که مانع از ادامه آن شود قابل قبول نیست. شاید یکی از ایرادات ساختاری سخنرانی افشانی در نمازجمعه، سخنان او در هنگام بین دو نماز بود که زمان مناسبی نیز برای سخنرانی محسوب نمی‌شود و اگر وی به عنوان سخنران پیش از خطبه تعیین می‌شد، شاید حواشی کمتری به وجود می‌آمد.
کد مطلب : ۱۷۶۹۳
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما