۰
plusresetminus

فاز اول دادرسی الکترونیک در شیراز افتتاح شد/ القاصي: نيمي از ابلاغ‌ها در فارس الكترونيكي است

تاریخ انتشاريکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۵
فاز اول طرح دادرسي الكترونيك براي اولين بار در كشور در مجتمع قضایی شهید قدوسی شیراز راه اندازی شد .
فاز اول دادرسی الکترونیک در شیراز افتتاح شد/ القاصي: نيمي از ابلاغ‌ها در فارس الكترونيكي است
به گزارش "حافظ نیوز" به نقل از روابط عمومي دادگستري استان فارس، فاز اول طرح دادرسي الكترونيك به عنوان يكي از طرح‌هاي نوآورانه دستگاه قضايي شنبه 15 مهر در مجتمع قضايي شهيد قدوسي شيراز راه‌اندازي شد.
رئیس کل دادگستری فارس در آئین افتتاح این طرح که برای اولین بار در کشور انجام شد با بیان اینکه امروز شاهد بخش دیگری از نوآوری ها در قوه قضائیه هستیم گفت: با افتتاح این طرح  خدمات قضایی آسان تر به مراجعان ارائه مي‌شود.
علی القاصی با اشاره به اینکه دادرسی الکترونیک در راستای خدمت رسانی بهتر به مردم راه اندازی شده است، گفت: نظام قضایی جمهوری اسلامی به پیشرفت های قابل وصفی بویژه در بحث تسریع در رسیدگی ها و دادرسی عادلانه دست یافته است .
نماینده عالی قوه قضائیه در فارس گفت: دادرسی الکترونیک قضایی در راستای خدمت رسانی بهتر قضایی به مردم و تکریم بهتر مراجعان و همچنین رعایت حقوق شهروندی زندانیان  راه اندازی شده است .
علی القاصی با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی در حوزه دستگاه قضایی به پیشرفت های قابل وصفی در بحث تسریع در رسیدگی ها دست یافته است افزود: اگر دستاوردهای امروز را با گذشته مقایسه کنیم در می یابیم زیر ساخت هایی که امروز در حوزه قضائی و فناوری ایجاد شده  در خور توجه ومثال زدنی است .
وی با یادآوری این مطلب که تمام توان و ظرفیت مجموعه قضایی از لحاظ نیرو و تجهیزات در این راستای کاش اطاله دادرسی و رسیدگی سریع به پرونده ها در نظر گرفته شده است در توصیف مزایای این طرح اظهار داشت: با اجرای این طرح خدمات قضایی را آسان تر، با صرف هزینه های کمتر و با کمترین تجدید وقت به مردم ارائه خواهیم کرد .
رئیس کل دادگستری فارس با یادآوری اینکه سامانه ابلاغ الکترونیک که در سال گذشته در نظام قضایی کشور راه اندازی شد در رفع بسیاری از مشکلات و معضلات موثر بود، خاطر نشان کرد: این سامانه به بهترین وجه و با کمترین مشکل در سراسر استان عملیاتی شد و هم اکنون بالغ بر 55 درصد ابلاغ به شکل الکترونیک انجام می شود، این در حالی است که در برخی از شعب تا 95 درصد ابلاغات به صورت الکترونیکی صورت می پذیرد .
القاصی با اشاره به اینکه کاهش هزینه ها و رعایت حریم افراد، کاهش اتلاف وقت و استفاده کمتر از نیروی انسانی از اهداف این طرح است،  خاطرنشان کرد: پس از راه اندازی سامانه ابلاغ الکترونیک اصحاب پرونده در سریع ترین زمان می توانند نتیجه دادرسی را روی سامانه و تلفن همراه دریافت نمایند .
وی افزود: این سامانه موفق ترین گامی بود که در نظام قضایی برداشته شد و استان فارس در این مسیر  موفق ترین و پیشرو ترین استان کشور می باشد .
رئیس شورای عالی قضایی استان فارس با اشاره به اینکه برنامه های ملاقات چهره به چهره مردمی، نتایج بسیار خوبی را در امر رعایت کرامت انسانی و حقوق شهروندی مراجعان و حق دسترسی به مسئولان قضایی در پی داشته است، یادآور شد: اجرایی کردن ایجاد بستر انجام دادرسی الکترونیک نیز در راستای همین امر و با استفاده از ظرفیت های قانون آئین دادرسی کیفری و به کار گیری فناوری و تجهیزات الکترونیکی ایجاد شده است .  
القاصی در خصوص وضعیت زندان های استان نیز گفت: امروز وضعیت زندان های ما با استانداردهای بین المللی مطابقت دارد و سامانه ارتباطی مجتمع کیفری شیراز با زندان مرکزی شیراز در حفظ حقوق شهروندی زندانیان موثر است . وی افزود در این طرح زمینه برقراری ارتباط با  زندانیان فراهم است و تلاش می شود تا هیچ مانع و فاصله ای بین مددجویان زندانها و مقام قضایی وجود نداشته باشد .
وی همچنین با اشاره به اینکه در ساختمان های جدیدی زیر ساخت های این طرح ایجاد می شود، اظهار داشت: این به این معنا نیست که دادرسی به شکل سنتی وجود نداشته باشدبلکه این امکان جدید مکمل شیوه های سنتی دادرسی خواهد بود .
معاون قضایی‌، برنامه ریزی و فناوری اطلاعات دادگستری استان فارس نيز با تشریح روند اجرای این پروژه گفت: در فاز اول سه نقطه در زندان های شیراز و 4 شعبه محاکم کیفری یک و دو شیراز به تجهیزات زیرساختی اجرای طرح دادرسی الکترونیک مجهز شده اند .
سید عبدالنبی نجیبی افزود: بستر و دستورالعمل قانونی طرح با استفاده از ظرفیت های  قانون آئین دادرسی کیفری تهیه شده است و هدف از اجرای آن تسهیل ملاقات زندانیان با قضات در راستای حفظ حقوق شهروندی و انجام محاکمات به صورت الکترونیک است .
 
کد مطلب : ۱۷۹۸۹
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما