۰
plusresetminus

می بی غش اسرار حافظ شیراز را برملا می کند

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۴
" می بی غش " عنوان برنامه ای 13 قسمتی جدیدی از سیمای مرکز فارس است که درآن به شرح حال و زندگی لسان الغیب حافظ شیرازی می پردازد.
می بی غش  اسرار حافظ شیراز را برملا می کند
به گزارش "حافظ نیوز"، حافظ از آسمانی ترین سخن سرایان جهان است، بهره وری او از عالم بالا با هوشیاری شگفت انگیز او در حوزه زبان و توانمندی بی همانندش در به کارگیری امکانات بیانی گره خورده و او را بر ستیغ بلند سخن فارسی نشانده است.
" می بی غش " عنوان برنامه ای 13 قسمتی جدیدی از سیمای مرکز فارس است که درآن به شرح حال و زندگی لسان الغیب حافظ شیرازی می پردازد.
خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی از بزرگترین عارفان و شاعران همه اعصار است که او را لسان الغیب و ترجمان الاسرار می نامند.
سید محمد حسن نبوی زاده معاون سیمای فارس از تولید برنامه ای تخصصی با عنوان " می بی غش" خبر داد و تصریح کرد: رسانه ملی برای بازنمایی  چهره واقعی شخصیت بزرگ و تاثیرگذاری چون حافظ و ابهام زدایی از اشعار واحوال وی، تولید برنامه ای ترکیبی را آغاز نموده است.
نبوی زاده با اشاره به اینکه در جریانات زندگی شمس الدین محمد حافظ شیرازی، آگاهی های استوار و اخبار مستند به قدر کافی در دست نیست و این سرنوشتی است که بسیاری دیگر از بزرگان نامدار جهان نیز دچار آن شده اند، تصریح کرد: ناشناختگی زندگی حافظ و دشواری بازسازی مستند و روشن زندگی او باعث شده است بسیاری از نویسندگان خیال پرداز به  ساختن داستان ها و حکایت هایی در باره زندگی او روی آورند.
معاون سیمای فارس افزود: در شهرت و مقام شعری لسان الغیب، حافظ راز، همین بس که او خود نیز به رتبه معنوی والهی شعرش وقوف داشته و آن را از الهامات غیبی می دانسته است.برای دریافتن برخی از چند و چون های زندگی و شخصیت حافظ ناگزیریم از دو راه وارد شویم:یکی این که در سروده های او به گونه شایسته درنگ کنیم و دیگر آن که تاریخ اجتماعی زمان زندگی اش را به درستی واکاوی کنیم.
نبوی زاده برنامه " می بی غش" را تلاشی رسانه ای توصیف کرد تا با بهره گیری از آرا و نظرات کارشناسان ادبی و پژوهشگران صاحب نام کشور همچون دکتر غلامحسین دینانی، دکتر بهاء الدین خرمشاهی و دکتر سیروس شمیسا و همچنین بررسی منابع و اسناد موجود و طراحی آیتم های مرتبط به رمزگشایی شخصیت، افکار و اندیشه های این شاعربلند آوازه ایران و جهان پرداخته شود و با مراجعه به اشعار وی و در نظر گرفتن وضعیت و شرایط حاکم بر روزگار وی راز ماندگاری و جهانی شدن او را نشان دهد.
وی گفت: در این برنامه مسیر زندگی حافظ شیرازی از تولد تا مرگ بررسی و اوضاع و احوال قرن هشتم هجری در 25 موقعیت تاریخی در شیراز روایت خواهد شد وکارشناسان دینی نیز در این برنامه به خاستگاه قرآنی غزلیات حافظ با عنوان دولت قرآن می پردازد.
نبوی زاده آرمیدگان در جوار حافظ را از دیگر بخش های این برنامه اعلام کرد که درآن زندگی و آثار شاعران، نویسندگان، فلاسفه، ادبا و هنرمندان بزرگی که در آرامگاه حافظیه به خاک سپرده اند معرفی خواهند شد، شخصیت های بزرگی نظیر، فرصت الدوله شیرازی، اهلی شیرازی، رضوی سروستانی، دکتر مهدی حمیدی، دکتر لطفعلی صورتگر و... که با همه بزرگی و آوازه ای که دارند، سایه نشین سرو قامتی چون حافظ هستند.
اجرای 13 غزل از غزلیات حافظ توسط 13 خواننده سنتی که در گوشه ها و دستگاه های مختلف اجرا خواهد شد از
بخش های این برنامه است. همچنین در تیتراژ پایانی برنامه نیز 13 اثر هنری از هنرمندان رشته های مختلف هنری فارس به تصویر کشیده می شود.
گروه برنامه سازان این برنامه سفر به تاجیکستان و گفت و گو  با حافظ پژوهان، هنرمندان، نویسندگان فارسی زبان و آشنایی با رسومات و آیین های برگرفته از فرهنگ مشترک ادبی ایران و تاجیکستان، را در برنامه خود دارند که چنانچه این مهم محقق شود برغنای این اثر رسانه ای می افزاید.
نبوی زاده تاکیدکرد: این برنامه برای اولین بار در چنین سطح  وگستره ای و به طور ویژه در مورد حافظ در صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران تولید می گردد و برای پخش در شبکه های سراسری ارسال خواهد شد.
تهیه کنندگی این برنامه را حمید رضا لطف اللهی و کارگردانی آن را محمد جواد پوست پرداز به عهده دارند.
نور و تصویر: حسین سلطان پور
صدابرداران، سعید احمدی، شکرالله داموغ
موسیقی: گروه رهاسا به سرپرستی محمد خوانسالار، حمید گلستان
مجری: عبدالرشید کاکاوند، دکتر امین نوشین و امیرهمایون یزدان پور
کد مطلب : ۱۸۰۲۰
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما