۰
plusresetminus
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شیراز:

کلام حافظ فوق کلام مخلوق و دون کلام خالق است/ شعر حافظ شراره به جان بشر می‌زند/ حافظ زیست شادمانه را به انسان یاد می‌دهد

تاریخ انتشارپنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۳
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بیت به بیت اشعار لسان‌الغیب شیرازی تفسیر کلام وحی است، گفت: عمق هنر حافظ به این است که شراره به جان‌های بشر می‌زند.
کلام حافظ فوق کلام مخلوق و دون کلام خالق است/ شعر حافظ شراره به جان بشر می‌زند/ حافظ زیست شادمانه را به انسان یاد می‌دهد
به گزارش "حافظ نیوزسیدعباس صالحی در آئین بزرگداشت حافظ در جوار آرامگاه این شاعر بزرگ اظهار داشت: از عالمان تا مردمان عادی شب تیره یلدا را با شعر حافظ به صبح رسانده‌اند.
وی افزود: اینکه این‌گونه شاعری به دل‌ها نشسته است، پرسشی است که پاسخ‌های خود را دارد که به مواردی اشاره خواهم کرد.
این مقام مسؤول ادامه داد: نکته نخست اینکه شاعران با قدرت اسطوره‌سازی خود ماندگار می‌شوند و هر مقدار که بتوانند از جهان مادی به جهان ابدیت پل بزنند، شعرشان ماندگارتر و شاعر را جاودانه‌تر می‌کند؛ حافظ نیز با نمادهای زمینی که به آسمان سر می‌آساید خود را ماندگار کرده است.
صالحی افزود: حافظ گرچه دانشمند است و بر دانش‌های مختلف مسلط است، اما شراره‌های وجودی برپا می‌کند و به جان‌ها می‌زند و جان‌مایه شعر وی معرفت است.
وی ادامه داد: حافظ هستی‌ساز ما بوده و هست و با جان سروکار دارد و به همین خاطر ماندگار شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: حافظ معلم زندگی است و زیست انسانی را به ما یاد داد؛ حافظ با ویژگی خاص خود وارستگی از ریا و دروغ و دغل را به انسان‌ها یادآور شد و ما ایرانی‌ها بخشی از زیست رندانه خود را مدیون حافظ هستیم.
صالحی خاطرنشان کرد: حافظ دل‌نگرانی‌های خیّام را ندارد و زیست شادمانه و رندانه را به ما یاد داد و این‌چنین است که حافظ معلم زندگی ما شد.
وی افزود: حافظ یک منتقد و مصلح اجتماعی بود و در زمانه خویش یک روشن‌فکر بود و برای فرازمانه خود هم یک روشن‌فکر ماند. وی با پلشتی‌های زمان خود به‌عنوان یک منتقد درگیر است و کسی است که نقدهایش تنها مختص زمانه‌اش نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: حافظ یک سخن‌دان و سخنور بی‌بدیل بود و هنوز نیز هست. کلامش فوق کلام مخلوق و دون کلام خالق است و برای وی بدیلی نمی‌توان شناخت.
وی با بیان اینکه کل جهان گنجینه واژگان حافظ است و با موسیقی کلام سحاری می‌کند، اضافه کرد: عمق اندیشگی حافظ در کنار قدرت تأویل‌گری موجب شده که ترکیبی مختص وی به وجود آید و همگان را مجذوب خود کند.
صالحی افزود: انس وی با کلام وحی باعث شده که کلامش چنان جان‌فزا باشد که هر کس بتواند از آن توشه‌ای بردارد. حافظ از دین و مفاهیم بلند وحی در اعماق وسیعی برخوردار بود و همین موجب شده که جامعه دینی ما با وی پیوند داشته باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در حوزه محتوا حافظ در استفاده از معارف قرآنی توانمندترین شاعر مفسر قرآن بوده و بیت به بیت وی تفسیر کلام وحی است.
وی در پایان نیز گفت: این ویژگی‌ها حافظ را در قُلّه زبان و فرهنگ و معرفت ایرانی قرار داده است و ما قرن‌های متوالی با شعر حافظ زندگی کرده‌ایم و این زندگی قرن‌ها نیز ادامه خواهد داشت.
کد مطلب : ۱۸۰۲۵
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما