۰
plusresetminus
در سومین کنگره بین المللی انگل شناسی ایران مطرح شد؛

شیراز، تنها مرکز پیوند کبد کودکان در ایران/ رتبه نخست انگل شناسی ایران در خاورمیانه

تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۷
دخالت فرمانداری ها، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، شهرداری ها، شوراهای شهر و روستا درخصوص جونده کشی و جمع آوری مصالح ساختمانی که در خیابان‌ها رها و مرکز رشد جونده ها می شود، لازم است.
شیراز، تنها مرکز پیوند کبد کودکان در ایران/ رتبه نخست انگل شناسی ایران در خاورمیانه
به گزارش "حافظ نیوزسومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره ملی انگل شناسی و بیماری های انگلی ایران به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این آیین با بیان اینکه تنها مرکزی که در کشور کار پیوند کبد کودکان را انجام می دهد شیراز است؛ گفت: گرچه پیوند کبد بزرگسالان در چند دانشگاه دیگر هم شروع شده، اما پیوند کبد کودکان در حال حاضر تنها در شیراز انجام می شود و همه روزه با بیمارانی که پیوند کبد شده اند مواجه هستم.
دکتر محمدهادی ایمانیه افزود: در میان پیوند گیرندگان، از سنین یک سال و گاهی کمتر از یک سال تا نوجوانان و جوانان هستند و از همین بابت، اهمیت توجه به موضوع انگل شناسی، ضرورت می یابد.
او اضافه کرد: هم اکنون نیز در بخش بیمارانی بستری هستند که پیوند کبد شده اند و مشکوک به بیماری های انگلی هستند، به همین دلیل اهمیت علم انگل شناسی برای هر استاد بالینی که با علم جدید کار می کند و روش های تشخیصی و درمانی جدید را انجام می دهد، انکارناپذیر است و تلاش شما می تواند بسیاری از مسایلی را که با آنها مواجه می شویم حل کند و مسایل مبهمی که با آنها روبرو می شویم را از پیش پای ما بردارد.
فارس یکی از استان های سالک خیز کشور است
رئیس دانشگاه ادامه داد: از طرف دیگر فارس یکی از استان های سالک خیز کشور است که در بعضی از سال ها با بالاترین آمار بروز سالک مواجه هستیم و گاهی این مورد به یک مساله اجتماعی تبدیل می شود و گاهی مشکلات سیاسی و امنیتی ایجاد می کند، اهمیت توجه به این موضوع نیز به این دلیل است که باید همه جانبه باشد و تنها حضور وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کافی نیست؛ دخالت فرمانداری ها، نیروی انتظامی، قوه قضاییه، شهرداری ها، شوراهای شهر و روستا نیز در موضوعات مختلف مانند جونده کشی و جمع آوری مصالح ساختمانی فراوانی که در اطراف شهرها و روستاها، جاده ها و خیابان ها رها می کنند و مرکز رشد جونده ها می شود، لازم است.
شیراز قطب پیوند عضو در کشور است
دکتر ایمانیه با اشاره به اینکه شیراز قطب پیوند عضو در کشور است، بیان کرد: امروز با بیماری های خودایمنی بسیاری مواجه هستیم، همچنین شیوع سرطان ها و نیاز به پیوند اعضا که همه اینها باعث شده با بیماری های انگلی بازپدید و نوپدید مواجه باشیم؛ علم انگل شناسی یک علم بسیار مهم است و مسوولان سلامت باید در ارتباط با تربیت افراد صاحب علم مربوطه برای تشخیص و درمان این موارد، دقت به خرج دهند تا از مشکلات بعدی پیشگیری کنیم.
او اضافه کرد: نقش فعالان این عرصه برای راهنمایی ما، همچنین برای روش هایی که می توانیم از سازمان ها کمک بگیریم و برای آموزش دادن به مردم و راهنمایی سایر سازمان ها و ارگان ها که بتوانیم پیشگیرانه عمل کنیم، بسیار اهمیت دارد؛ باید علم تشخیص را به اندازه کافی داشته باشیم، آزمایشگاه های مجهزی داشته باشیم و پس از آن هم درمان های موثری داشته باشیم و در تمام این موارد نقش شما ارزشمند و گرانبها است.
دکتر ایمانیه در پایان با اشاره به اینکه گروه انگل شناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، جزو رتبه های برتر گروه های کشور، رتبه های برتر گروه های علوم پایه دانشگاه و دانشکده پزشکی است، از حاضران خواست تا پس از برگزاری این کنگره، بخشی از پیشنهادات عملیاتی را آماده و به وزارت بهداشت ارایه کنند.
تاکید بر اهمیت توجه به بیماری های انگلی
دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره ملی انگل شناسی و بیماری های انگلی ایران نیز گفت: این کنگره هر سه سال یک بار در یکی از شهرهای ایران برگزار می شود که میزبان کنگره امسال گروه انگل شناسی و قارچ شناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.
دکتر غلامرضا حاتم افزود: با توجه به اهمیت بیماری های انگلی و اینکه بسیاری از بیماری های فراموش شده در دنیا، ناشی از بیماری های انگلی هستند، همچنین اهمیت انگل ها در مسایل نوپدید و بازپدید، دفع پیوندها در افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند و انگل های زیادی که می توانند باعث مرگ و میر انسان ها شوند، اهمیت کنترل و پیشگیری این انگل ها، موجب شده تا دانشمندان سراسر کشور و تعدادی از کشورهای خارجی که در زمینه انگلی مطالعه دارند دور هم جمع شوند.
او در خصوص محورهای این کنگره ادامه داد: معرفی مهم ترین انگل های شایع در ایران و جهان و روش های کنترل و پیشگیری و درمان این انگل ها و میزگردهای علمی های مختلفی که در زمینه تمام موارد جدیدی که در دنیا کشف شده، به ویژه در مورد بیماری هایی مانند لیشمانیوز یا سالک و بیماری های نوپدید و بازپدیدی مانند بیماری های قابل انتقال از حیوانات به انسان، بحث می شود.
او اضافه کرد: در کودکان، افرادی که ضعیف تر هستند، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و دچار بحران می شوند، همچنین افرادی که پیوند عضو می شوند به دلیل اینکه داروهایی می خورند که سیستم ایمنی آنها ضعیف است، یک سری از انگل ها می توانند باعث دفع پیوند یا مرگ آنها شود که در این چند روز تمام محققان شرکت کننده در کنگره، با تمام توان در این موارد بحث و تبادل نظر می کنند.
دبیر اجرایی سومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره ملی انگل شناسی و بیماری های انگلی ایران، ادامه داد: مهمانان مدعو این کنگره سه نفر از کشورهای آلمان و بلژیک هستند اما مهمانان مستقل خارجی که از کشورهای دیگر برای شرکت در کنگره ثبت نام کرده اند، حدود بیست نفر از کشورهایی مانند آلمان، ترکیه، تاجیکستان، آذربایجان، قزاقستان، افغانستان و پاکستان هستند.
دکتر حاتم، بیان کرد: از داخل کشور حدود 700 مقاله داشتیم که بیش از 600 مقاله پذیرفته شده است و حدود 600 مهمان برای شرکت در این کنگره ثبت نام کردند.
رتبه نخست انگل شناسی ایران در خاورمیانه
دبیر علمی این کنگره نیز، گفت: تمام موارد بیماری های انگلی که حرف روز جهان است، بیماری های پوستی ناشی از انگل ها و بیماری هایی که اندام های مختلف بدن را گرفتار می کنند مانند گوارش، مغز یا کبد، در این کنگره سه روزه مطرح و بررسی می شود.
دکتر سید محمود سجادی افزود: راه های مختلفی که باعث انتقال بیماری های انگلی می شود، باعث بیماری می شوند، کنترل بیماری و به ویژه روش های جدیدی که باعث تشخیص و درمان این بیماری ها وجود دارد در این کنگره بررسی می شود.
اوادامه داد: بیست سمپوزیوم در این کنگره داریم که هر کدام از آنها به یک موضوع اختصاص پیدا کرده و هر کدام از آنها، موضوعات تخصصی انگل شناسی هستند؛ حدود 431 پوستر داریم که در سالن غدیر مجموعه ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سه روز مختلف به نمایش در می آید؛ همچنین چهار سخنرانی جامع ارایه می شود، حدود 92 سخنرانی از مقالات ارسال شده و26 سخنران مدعو از ایران و خارج از کشور در این کنگره حضور دارند.
دبیر علمی کنگره، با اشاره به قرائت پیام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آیین آغاز به کار این کنگره، افزود: وزیر بهداشت در این پیام، موارد مختلفی که مربوط به بیماری های انگلی است را مطرح کرده است.
دکتر سجادی، در زمینه جایگاه انگل شناسی ایران، گفت: در زمینه انگل شناسی در حال حاضر، به گواه تمام منابع سنجش در دنیا، ایران رتبه نخست خاورمیانه را دارد و چندین سال است از کشورهایی مانند مصر و ترکیه پیشی گرفته ایم؛ انگل شناسی در ایران رقابتی را با کشورهای پیشرفته جهان آغاز کرده است.
سومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره ملی انگل شناسی و بیماری های انگلی ایران، دهم تا دوازدهم آبان در مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار می شود.
کد مطلب : ۱۸۱۵۵
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما