۰
plusresetminus
مدیرکل فرودگاه‌های فارس خبر داد؛

زمین گیر شدن هواپیمای صادراتی شیراز به قطر

تاریخ انتشاريکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۱
یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی شیراز دلیل پرواز نکردن هواپیمای باری صادراتی به قطر را همکاری نکردن فرودگاه شیراز اعلام کرد اما مدیر کل فرودگاه های استان فارس گفت که هواپیمای حمل بار به دلیل نبود بار برای صدور به کشور قطر یک هفته در فرودگاه شیراز زمین گیر بود.
زمین گیر شدن هواپیمای صادراتی شیراز به قطر
به گزارش "حافظ نیوزرضا بدیعی فرد مدیرکل فرودگاه های فارس گفت: فردی به عنوان بخش خصوصی یک هواپیمای کارگو اجاره ای را به فرودگاه شیراز انتقال داد که قرار بود روزانه در 2 نوبت بار و محموله ها را به قطر منتقل کند اما این هواپیما یک هفته در فرودگاه شیراز زمین گیر بود و ظرف این مدت فقط 20 تن بار برای آن تامین شد.
وی ادامه داد:‌ فرودگاه شیراز در زمینه صادرات نهایت همکاری را داشته است و حتی برای آسان شدن روند صادرات و شتاب بخشیدن به این فعالیت اقداماتی انجام دادیم.
بدیعی فرد بیان کرد:‌ حذف تعرفه بار و حذف برخی کارهای امنیتی را که به شکل موازی انجام می شد مانند کنترل و بررسی چندباره محموله های صادراتی که باعث وارد آمدن خسارت به بار می شد عملیاتی کردیم.
او اظهار کرد: در بحث هواپیمای کارگو(باری) اتفاقا صادرکنندگان هیچگونه همکاری نداشتند و همین امر موجب رفتن این هواپیما از فرودگاه شیراز شد.
مدیرکل فرودگاه های فارس در مورد دریافت هزینه پارکینگ از این هواپیما هم گفت: اولا تعرفه هزینه پارکینگ در تمام کشور یک تعرفه ثابت و مشخص است و اینگونه نیست که فرودگاه شیراز یا هر فرودگاه دیگری هر رقمی را که مایل بود دریافت کند، دوم اینکه بر خلاف گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق شیراز، چهار هزار دلار هزینه یک هفته توقف در پارکینگ فرودگاه است نه یک روز که آن هم هنوز پراخت نشده است.
وی اظهار داشت: متاسفانه بسته بندی سبزی و محصولات صیفی صادراتی که به فرودگاه شیراز آورده شد تا به قطر انتقال یابد، بسیار نامناسب و غیر استاندارد بود و سبزی ها همراه با گِل و در کارتون موز قرار داده می شد.
او اضافه کرد: ما از این موضوع بسیار انتقاد کردیم و بر استاندارد بودن بسته بندی ها تاکید داشتیم چرا که با این شیوه نمی شود در بازار قطر با دیگر کشورها رقابت کرد.
بدیعی فرد ادامه داد: تمام زیرساخت ها و امکانات برای صادرات از طریق فرودگاه شیراز فراهم است و در این زمینه هیچ مشکلی ندارد.
یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق شیراز چندی پیش همکاری نکردن فرودگاه شیراز در زمینه استفاده از هواپیمای کارگو را دلیلی بر افزایش نیافتن میزان صادرات استان فارس دانست.
چند ماه پیش که روابط قطر با همسایگانش دچار تنش شد، برخی مسئولان اجرایی استان فارس همچنین اعضای اتاق بازرگانی شیراز اعلام کردند که این استان، به عنوان معین(مبنا) برای صادرات غیرنفتی به این کشور جنوبی خلیج فارس تعیین شده است.
همین افراد می گفتند: اگر نتوانیم به صورت هماهنگ موضوع صادرات به قطر را پیش ببریم دچار مشکل خواهیم شد و چه بسا بازار این کشور را از دست خواهیم داد.
کد مطلب : ۱۸۲۰۲
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما