۰
plusresetminus
بهمن بهروزی معاون آبفای شیراز عنوان کرد:

اجرای بزرگترین پروژه زیست محیطی شیراز بامشارکت مردم

تاریخ انتشارشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۸
پروژه تصفیه خانه فاضلاب شماره ۲ شیراز شامل شبکه جمع آوری و خطوط انتقال و تصفیه خانه فاضلاب ازجمله طرح هایی است که به جهت الزامات زیست محیطی و بهداشت عمومی مردم توسط شرکت آب و فاضلاب شیراز در حال اجراست و این طرح در راستای رهایی از بوی نامطبوع فاضلاب شهری و بعضا مشکلات ناشی از عدم پاسخگویی چاههای جاذب فاضلاب عملیاتی شده است.
اجرای بزرگترین پروژه زیست محیطی شیراز بامشارکت مردم
به گزارش "حافظ نیوز"، معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شیراز گفت :اجرای این پروژه با مشارکت مردم در بخش توسعه شبکه فاضلاب و اجرای تصفیه خانه و خطوط انتقال با اعتبارات دولت محقق می شود.
وی  گفت: برآورد شده بود شیراز تا افق طرح، بیش از 2 میلیون و 460 هزار نفر جمعیت داشته باشد و جمعیت تخمین زده شده مبنای طراحی  تاسیسات و تجهیزات جمع آوری تصفیه فاضلاب قرار گرفته است.
با توجه به جدیت موجود در کار، پیشرفت فیزیکی طرح فاضلاب شیراز حدود 60 درصد می باشدهمچنین تصفیه خانه فاضلاب شماره دودر حال اجرای شهر شیراز نیز برای جمعیت 580 هزار نفر طراحی شده و در صورت تامین اعتبار، فازهای بعدی را هم عملیاتی خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این سوال که تامین مالی این پروژه از چه طریق صورت می گیرد؟ اظهار داشت: در اجرای شبکه فاضلاب از منابع داخلی و سهم مشارکت مردم و مشترکین استفاده می کنیم. اجرای تصفیه خانه 2 از محل وامی که از طریق بانک جهانی تخصص داده شده بود شروع شد که پس از اتمام اعتبار بانک جهانی مابقی اعتبار از طریق دولت تامین می شود اجرای این طرح که توسط گروه مشارکت پیمانکار ایرانی و خارجی شروع شده بود پس از اعمال تحریمها به علت عدم امکان انتقال پول به طرف خارجی این پروژه به مدت 3 سال تعطیل بود که با گشایش پس از برجام پروژه دوباره فعال شد
بهروزی هدف از اجرای این طرح رااجرای مسئولیت های اجتماعی و زیست محیطی آب و فاضلاب شیراز دانست و گفت این طرح مزیت اقتصادی خوبی دارد که البته بخشی از این مسئله در صورتی محقق می شود که آب تصفیه شده قابلیت استفاده در فضای سبز و صنعت را پیدا کند
باید به این نکته هم اشاره کنم که بخشی از آب مورد نیازفضای سبز در شیراز که هم اکنون ازآبهای زیر زمینی تامین می شود می تواند با هدف نگهداری ، ذخیره و حفاظت از منابع آبهای  زیر زمینی برای نسل آینده با پساب حاصل از تصفیه خانه  تامین وجایگزین شود.
وی درباره مصرف آب حاصل از تصفیه خانه شماره 2 شیراز گفت: اولویت نخست ما برای فروش آب حاصل از تصفیه خانه شماره 2، فضای سبز شهرداری است و در مرحله بعد صنعت و کشاورزی را مد نظر قرار داده ایم. حتی شاهد هستیم آب تصفیه خانه شماره یک به جهت کیفیت خیلی خوب آن اکنون برای کشاورزی هم استفاده می شود. برای انجام روند قانونی در واگذاری آب تصفیه خانه شماره یک اسناد مزایده آماده شده است و صنعت برای خرید این آب پیگیرتر از سایر بخش ها ازجمله کشاورزی و فضای سبز است البته صنعت انتظار دارد آب را کمتر از قیمت واقعی خریداری نماید درحالی که ما نیز با درآمد ناشی از فروش آب قصد داریم هزینه های بهره برداری تصفیه خانه را پیش ببریم و تامین کنیم.
وی یکی از مزیت های تصفیه خانه شماره 2 را تصمیم گیری در مورد کیفیت خروجی پساب آن برای صنعت، کشاورزی یا فضای سبز دانست و اظهار داشت: مهم ترین موضوع در پساب های تصفیه خانه های فاضلاب این است که خروجی به گونه ای باشد که چنانچه در محیط رها شود، آلودگی زیست محیطی برای محیط اطراف نداشته باشد و این مسئله خط قرمز ما نیز هست.
بهروزی درمورد قیمت پایه فروش آب تصفیه خانه نیز گفت: هنوز قیمتی مدنظر ما نیست و باید مزایده نرخ ها را مشخص کند چون این نرخ بسته به استان متفاوت است و عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت واقعی است.
وی در جواب این سوال که آیا حقابه دریاچه مهارلو در این پروژه و در خروجی آب تصفیه شده دیده شده است؟ بیان کرد: حقابه ای برای دریاچه مهارلو از آب این پروژه دیده نشده است .درحالی که حقابه این دریاچه از ابتدا از جای دیگر و از منابع آبی مانند رودخانه های بالادست و غیره بوده است.
معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شیراز  در تشریح تاثیر این پروژه بر زندگی مردم منطقه به خبرنگار زیست آنلاین گفت: اجرای شبکه جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه، علاوه بر ایجادارزش افزوده در مناطق شهری قطعا بر بهداشت عمومی مردم تأثیرگذار است. بنابراین متقاضی زیادی برای اجرای شبکه فاضلاب در شهر شیراز وجود دارد، به ویژه مناطقی که قدرت چاههای جاذب فاضلاب  در آنجا پایین است یا سطح آب زیرزمینی بالاست. از اینرو این شرایط، اجرای شبکه فاضلاب و به دنبال آن تصفیه خانه را می طلبد و ما نیز راهی جز این کار را نداریم حتی به اعتقاد من اجرای این دو فاز بایستی با یکدیگر انجام شود و شیراز یکی از شهرهای پیشرو در اجرای فاضلاب و تصفیه خانه است.
وی تصریح کرد: اگر تصفیه خانه فاضلاب در شهرها نباشد به واسطه رها بودن فاضلاب ها در شهر، بوی نامطبوع نیز زیاد است و چه بسا مشکلات زیست محیطی و اجتماعی  را نیز به همراه دارد.همچنین از مزایای اقتصادی می توان به فروش پساب تصفیه شده و کود حاصل  از آن اشاره کرد در احداث تصفیه خانه قطعا مسائل و مطالعات زیست محیطی مطرح و انجام شده و بهداشت عمومی و سایر موضوعات در نظر گرفته شده و حتی مجوزهای لازم از محیط زیست اخذ شده است.
وی برنامه آتی شرکت آب و فاضلاب شیراز را اجرای فازهای بعدی تصفیه خانه در این شهر عنوان کرد و گفت: در حال آماده کردن اسناد مناقصه مدول های 3 و 4 تصفیه خانه شیراز هستیم و به زودی بایستی شاهد برگزاری مناقصه مربوطه باشیم. البته سازه های بزرگی همچون تصفیه خانه ها، حمایت ها و مساعدت های دولت را نیز می طلبد و ما این قول ها را از مقامات و مسئولان گرفته ایم.
کد مطلب : ۱۸۳۲۳
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما