۰
plusresetminus
نقدی بر اظهارات اخیر دکتر حسن روحانی در حرم امام راحل؛

آقای رئیس جمهور! این صدای ملت ایران است آیا می شنوید؟

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۴۹
دولت باید صدای نقد مردم را بشنود به آنها آدرس غلط ندهد و به جای طعنه زدن به دستگاه حاکمیتی کشور، فکری برای صنعت، اشتغال و معیشت ملت بکند.
حسن روحانی
حسن روحانی
حافظ نیوز/ سرویس سیاسی سخنان ریاست محترم جمهور در حرم مطهر امام خمینی که به مناسبت دهه فجر ایراد شده بود، بار دیگر موجی از واکنش های مختلف را در رسانه های داخلی و خارجی برانگیخت و بی تعارف، بار دیگر دستاویزی شد برای شبکه ها و رسانه های ضد انقلاب برای آنکه نوک پیکان حملات خود را به سوی اصل نظام جمهوری اسلامی نشانه بروند.

رئیس جمهور چه گفت؟
حسن روحانی در حرم مطهر امام راحل گفت: ”رژیم گذشته‌ای که فکر می‌کرد سلطنتش مادام‌العمر و حکومت سلطنتی ابدی دارد به این دلیل همه چیز را از دست داد که صدای نقد و نصیحت مردم و صدای مصلحان ، ناصحان ، علما و بزرگان و فرهیختگان را نشنید. رئیس جمهور افزود: رژیم گذشته صدای اعتراض مردم را هم نشنید و فقط یک صدا شنید و آن انقلاب مردم بود. برای حکومتی که فقط می‌خواهد صدای انقلاب را بشنود، بسیار دیر است . حکومت‌ها باید صدای نصیحت، خواست ، مطالبه ، انتقاد و اعتراض مردم را به خوبی بشنوند.“

آقای رئیس جمهور صدای نقد مردم را شنیده اید؟
مرکز مطالعات بین‌المللی و امنیتی دانشگاه مریلند، اخیرا نتایج نظرسنجی خود را که توسط مرکز نظرسنجی IranPoll پس از اغتشاشات اخیر ایران انجام شده را منتشر کرد.
این نظرسنجی یافته‌های متعددی دارد که شاید جدی ترین و اصلی ترین مخاطب آن، حسن روحانی است تا دریابد که مردم ایران از چه چیز راضی هستند و از کدام رویکرد و پدیده ناراضی؛ شاید اگر نتایج این نظرسنجی مورد توجه جدی دولتمردان قرار بگیرد، شاهد اصلاح بسیاری از رویکردهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در زمینه های مختلف و همچنین اصلاح ادبیات گفتاری و سیاسی دولتمردان باشیم.
نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد تغییر نظام سیاسی ایران یا تسامح در قوانین شریعت اسلامی از حمایت‌های ناچیز میان مردم ایران برخوردار است، ضمن آنکه  انتقاد از سیاست خارجی ایران در سوریه و عراق از حمایت عمومی برخوردار نیست.
 مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی همچنین گفته‌اند حمایت‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و سایر مقام‌های این کشور از ناآرامی‌ها کمکی به خواسته‌‌های معترضان نکرده است.
تنها 9 درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که این حمایت‌ها کمک‌بخش بوده‌اند.
هنگامی که از شرکت‌کنندگان درباره نظرشان در مورد دولت آمریکا نظرخواهی شد، 85 درصد ایرانی‌ها آن را بسیار نامطلوب و تنها 1 درصد آن را بسیار مطلوب توصیف کردند.
به‌طور جزئی‌تر این نظرسنجی نشان می‌دهد تنها 4.9 درصد از عموم جامعه از تغییرات بنیادین در نظام سیاسی ایران حمایت کرده‌اند. اکثریت 54درصدی مردم گفته‌اند با تغییر نظام حاکم، شدیداً مخالفند. روزنامه واشنگتن‌پست اشاره‌ای به توزیع سایر پاسخ‌های شرکت‌کنندگان نکرده است.
همچنین تنها 8.8 درصد گفته‌اند نهادهای نظامی بایستی در بخش برنامه موشکی کمتر هزینه کنند. 40 درصد گفته‌اند با چنین رویکردی شدیداً مخالفند. در این بخش هم اشاره‌ای به نحوه توزیع سایر پاسخ‌دهندگان نشده است. اقلیت 17.2درصدی گفته‌اند حضور در ایران و سوریه را در راستای منافع ملی کشور نمی‌دانند و تنها 21.5 درصد گفته‌اند که جمهوری اسلامی بایستی در سوریه و عراق کمتر هزینه کند.
این نظرسنجی، البته نشان می‌دهد عموم مردم ایران خواستار مقابله با فساد و بهبود وضع معیشتی هستند. 85.2 درصد گفته‌اند دولت بایستی اقدامات بیشتری برای مقابله با فساد انجام دهد. 81.3 درصد هم خواستار انجام اقدامات بیشتر برای کاهش هزینه‌های مواد غذایی شده‌اند. 73.2 درصد می‌گویند دولت نباید قیمت سوخت را افزایش دهد. 69.2 درصد خواستار عدم قطع یارانه هستند.
این نتایج، با هیاهوهای تبلیغاتی که مقام‌های دولت آمریکا و رسانه‌های غربی درباره اغتشاشات در ایران به‌راه انداختند تفاوت‌های شگرفی دارد. در جنجال‌سازی‌ها تلاش می‌شد محور اغتشاشات اخیر، مطالبه مردم برای براندازی نظام جمهوری اسلامی عنوان شود.
نظرسنجی دانشگاه مریلند و IranPoll  نشان می‌دهد عموم مردم از برخورد مسئولان در ایران در واکنش به اغتشاشات رضایت داشته‌اند. نزدیک به دوسوم مردم واکنش پلیس را بسیار خوب یا تا حدی خوب توصیف کرده‌اند.
 64 درصد هم میزان توسل پلیس به زور را مناسب توصیف کرده‌اند. یافته دیگر نظرسنجی، بی‌اعتمادی گسترده عمومی میان ایرانیان نسبت به ایالات متحده آمریکا است. با آنکه اکثر ایرانی‌ها از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 حمایت کردند، 86 درصد درباره اینکه آمریکا به آن پایبند خواهد ماند، ابراز تردید کردند. 42 درصد هم گفتند که آمریکا متن توافق را زیر پا گذاشته است.

آقای روحانی! طرحی نو دراندازید!
شاید اگر هر مرکز علمی دیگری بجز یک مرکز معتبر آمریکایی، این نظرسنجی را از مردم ایران انجام می داد، باور آن برای افکار عمومی و دولتمردان سخت و دشوار بود.
اما هنگامی که یک نهاد علمی معتبر، بر اساس نظرسنجی اعلام می کند مردم ایران حامی سیاسی تصمیمات و رویکردهای بین المللی و کلی نظام هستند و مطالبات و دغدغه های آنها، از جنس معیشتی و اقتصادی است، این امر خود بزرگترین هشدار برای دولت است؛ دولتی که باید صدای نقد مردم را بشنود به آنها آدرس غلط ندهد و به جای طعنه زدن به دستگاه حاکمیتی کشور، فکری برای صنعت، اشتغال و معیشت ملت بکند.    
تهیه و تنظیم: سجاد زارع
 
 
 
کد مطلب : ۱۸۸۵۸
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما