۰
plusresetminus

افزایش بی‌سابقه بهای طلا و ارز؛ فرصت یا تهدید؟

تاریخ انتشارپنجشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۶
طی روزهای گذشته بهای طلا و ارزهای خارجی دست به یک رکوردشکنی تاریخی زد تا جایی‌که قیمت سکه تمام طرح جدید از ۱میلیون ۷۲۰هزار تومان و دلار از ۵۱۴۰ تومان فراتر رفت که بالاترین نرخ برای سکه و ارز در تاریخ به حساب می‌آید!
افزایش بی‌سابقه بهای طلا و ارز؛ فرصت یا تهدید؟
 "حافظ نیوز" // طی روزهای گذشته بهای طلا و ارزهای خارجی دست به یک رکوردشکنی تاریخی زد تا جایی‌که قیمت سکه تمام طرح جدید از ۱میلیون ۷۲۰هزار تومان و دلار از ۵۱۴۰ تومان فراتر رفت که بالاترین نرخ برای سکه و ارز در تاریخ به حساب می‌آید!

این اتفاق، فارغ از هرگونه توجیه و یا توضیحی، پیش از هر چیز نشان‌دهنده کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی و تلاطم و بحران‌های شدید در لایه‌ها و سطوح مختلف اقتصادی کشور است که موجب کاهش محسوس قدرت اقتصادی و توان خرید بین‌المللی کشور نیز می‌شود اما به این بحران غیرقابل انکار، از زاویه دیگری نیز می‌توان نگاه کرد.

 افزایش قیمت دلار در واقع مترادف است با افزایش هزینه واردات کالا برای واردکنندگان که این مساله می‌تواند بازار انحصاری واردات برخی کالاها و خدمات را بهم بریزد و فضا را برای ظهور مجدد بِرَندهای داخلی مهیا کند.

علاوه بر این، افزایش قیمت دلار، فضای کسب و کار را برای صادرکنندگان داخلی نیز بهتر می‌کند چرا که با صادرات کالای تولید داخل و دریافت ارز خارجی، میزان ریال بیشتری نسبت به قبل دریافت می‌شود که این مساله نیز خود به رونق تولید داخلی کمک می‌کند.

شاید جالب باشد که بدانیم یکی از دعواهای همیشگی آمریکا و اتحادیه اروپا با چین بر سر این است که دولت چین همیشه ارزش پول ملی خود را عمدا پایین نگه می‌دارد تا بتواند کالاهایش را با قیمت تمام شده پایین‌تری به کشورهای دیگر صادر کند و مزیت رقابتی پایین بودن بهای کالا را همواره برای خود حفظ کند و از طرفی، ارز آوری حاصل از صادرات کالا و تبدیل آن به یوان چین، منجر به افزایش متوسط ثروت عمومی چینی‌ها شده است.

با این دیدگاه و در پیش گرفتن این سیاست اقتصادی، افزایش قیمت دلار و سکه یک فرصت برای جان گرفتن دوباره اقتصاد و صنعت ملی است اما اگر این فرصت نیز همانند فرصتهای بادآورده گذشته مغتنم شمرده نشود و واردات بی ضابطه کالا توسط کانون‌های قدرت و ثروت همچنان ادامه یابد، زلزله بسیار شدیدی بازار داخل را درخواهد نوردید چرا که کالایی که دیروز با دلار ۳۰۰۰ تومان وارد می‌شده، اینک با دلار بالغ بر ۵۰۰۰ تومانی وارد می‌شود و گرانی بی سابقه‌ای بر معیشت میلیون‌ها ایرانی اثر خواهد گذاشت‌.
کد مطلب : ۱۹۲۱۳
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما