۰
plusresetminus
زمزمه‌های جیره‌بندی آب در فارس؛ جدی‌تر از هر زمان دیگر!

باید امسال دست‌کم ۲۹۰ میلیمتر باران می‌بارید اما ۸۸ میلیمتر باران داشتیم/ عمق چاه‌های استان از ۵۰۰ متر فراتر رفته است!

تاریخ انتشارشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۵
فارس در ردیف استان هایی است که دارای مشکل شدید منابع آب آشامیدنی است که در سال های گذشته و امسال؛ تداوم خشکسالی، برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی ، تغییر اقلیم و گرمی هوا از عمده عواملی بوده که این بحران را تشدید کرده است...
باید امسال دست‌کم ۲۹۰ میلیمتر باران می‌بارید اما ۸۸ میلیمتر باران داشتیم/ عمق چاه‌های استان از ۵۰۰ متر فراتر رفته است!
به گزارش "حافظ نیوزمحمد علی قلندری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس در گفتگو با خبرگزاری دولت (ایرنا) عنوان داشت: فارس در ردیف استان هایی است که دارای مشکل شدید منابع آب آشامیدنی است که در سال های گذشته و امسال؛ تداوم خشکسالی، برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی ، تغییر اقلیم و گرمی هوا از عمده عواملی بوده که این بحران را تشدید کرده است.

وی با تأکید بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب ادامه داد :متأسفانه به دلیل خشکسالی های متوالی در سال های گذشته ، منابع آب استان در بیشتر مناطق از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست طوری که در سال های اخیر ۱۵۰ چاه آب آشامیدنی از مجموعه چاه های آبرسانی شهری و روستایی ما در استان کاملا خشک و از مدار بهره برداری خارج شده و بقیه چاه ها نیز با افت شدید سطح آب مواجه شده اند.

قلندری با بیان اینکه عمق چاه های آب نوشیدنی در برخی نقاط استان فارس به بیش از ۵۰۰ متر رسیده است گفت: سدهای استان فارس نیز وضعیت خوبی در ذخیره آب ندارند و در فصول گرم با تنش آبی مواجه خواهیم بود.
وی ادامه داد : طی سال جاری وضعیت بارش ها در استان بسیار نگران کننده بوده است و با توجه به افزایش دمای هوا باید در مصرف آب بسیار دقت شود و اصول صرفه جویی در مصرف آب را رعایت کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس درباره میزان بارندگی ها و کاهش شدید آن نیز گفت : تاکنون به طور میانگین در استان فارس ۸۸ میلیمتر بارش باران داشته ایم که باید حداقل ۲۹۰ میلیمتر می‌بود و نسبت به سال گذشته ۶۷ درصد و نسبت به میانگین بلند مدت ۶۳ درصد با کاهش بارندگی مواجهیم...

 
کد مطلب : ۱۹۲۳۹
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما