۰
plusresetminus
یادداشت ویژه؛

آتش زدن پرچم آمریکا در خانه ملت؛ خوب یا بد؟

تاریخ انتشاردوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۶
برخی سیاستمداران و نمایندگان مجلس، اساسا دیگر آمریکا را شیطان بزرگ و دشمن قلمداد نمی کنند و بی تعارف، همانند افرادی مثل #بهرام_پارسایی، از راهی که انقلاب اسلامی طی این چهل سال پیموده است پشیمانند...
آتش زدن پرچم آمریکا در مجلس
آتش زدن پرچم آمریکا در مجلس
چهار روز پیش بود که پس از اعلام ترامپ در خروج از برجام، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی اقدام به آتش زدن پرچم آمریکا کردند.
مسلما چنین اقدامی، واکنش ها و بازتاب های بین المللی زیادی در پی داشت اما آنچنان که تصور می شد در داخل مورد استقبال قرار نگرفت که به نظر می رسد علت مخالفت های داخلی، به دو عامل باز می گردد.
عامل اول اینکه برخی نمایندگان مجلس تصور می کنند نمایش آتش زدن پرچم آمریکا در مجلس، به سیاستمداران و افکار عمومی و رسانه های آمریکایی این پیام را مخابره می کند که ترامپ تصمیم درستی گرفته است. شاید در نگاه اول، استدلال این دسته از مخالفان آتش زدن پرچم آمریکا، منطقی به نظر برسد اما نکته ای که از آن غفلت می شود این است که چرا ما هیچگاه به رفتار طرف مقابل توجهی نمی کنیم و فکر می کنیم اگر عکس العملمان را متناسب با عمل طرف مقابل تنظیم کنیم، اتفاق بدی می افتد؟ مثل این می ماند که کسی به شما یک سیلی بزند و وقتی شما هم در پاسخ، یک سیلی به طرف مقابل بزنی عده ای بگویند با سیلی زدنت نشان دادی اهل خشونت هستی و با منطق و گفتگو بیگانه ای! بنابراین به زعم نگارنده رفتار آن دسته از نمایندگان مجلس که اقدام به آتش زدن پرچم آمریکا کردند، حداقل از آن جهت که عکس العمل و واکنش به یک اقدام خصمانه از طرف آمریکا بوده، صحیح است.
اما دومین عامل که مخالفت ها با آتش زدن پرچم آمریکا را بر می انگیزد، این است که برخی سیاستمداران و نمایندگان مجلس، اساسا دیگر آمریکا را شیطان بزرگ و دشمن قلمداد نمی کنند و بی تعارف، همانند افرادی مثل #بهرام_پارسایی، از راهی که انقلاب اسلامی طی این چهل سال پیموده است پشیمانند و معتقدند زمان صلح با امپریالیسم جهانی و یا همان کدخدای جهان فرا رسیده است. به زعم این گروه سیاسی، هرگونه آتش زدن پرچم آمریکا و هرگونه شعار ضد آمریکا مذموم است حال می خواهد صحن علنی مجلس شورای اسلامی باشد و یا مراسم 22 بهمن و یا هر مناسبت دیگر! این عده از بابت اینکه آمریکا در تهران سفارت ندارد و دولت آمریکا نسبت به حکومت ایران، نگاه براندازانه دارد ناراحتند و برای حل مناقشه میان ایران و آمریکا، حاضرند #هر_کاری انجام دهند و اگر لازم باشد، برجام موشکی و نظامی و هرچیز دیگر را بپذیرند فقط به شرط اینکه روابط ایران و آمریکا همانند دهه پنجاه شود!
بنابراین به زعم نگارنده، اتفاق بدی نیفتاده است که این گروه، از بابت آتش زدن پرچم آمریکا در مجلس ناراحت و نگرانند! چرا که وقوع و تداوم چنین اتفاقاتی، پرده از چهره طرفداران داخلی آمریکا کنار خواهد زد و حداقل به مردم این امکان را می دهد که در انتخابات های آینده، انتخاب های واقع بینانه تری داشته باشند.
نویسنده: سجاد زارع
کد مطلب : ۱۹۳۶۵
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما