۰
plusresetminus

تلاش بخش خصوصی برای بهبود فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری در استان/ بدنه دستگاه های دولتی کشور با مباحث روز سرمایه گذاری آشنا نیستند

تاریخ انتشارشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۴
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: بدنه دستگاه های دولتی به ویژه در استان ما با مباحث روز سرمایه گذاری آشنا نیستند و دیگر اینکه سرمایه‌گذاری به هر حال ریسک دارد و ریسکش هم از طرف سرمایه گذار و هم سرمایه‌پذیر است اینکه ما پروژه دولتی را معرفی کنیم اما نخواهیم ریسک خودمان را بپذیریم و همیشه بخواهیم که ریسک را سرمایه گذار بپذیرد از آفت‌هایی است که سبب شده نتوانیم سرمایه‌گذار جذب کنیم.
تلاش بخش خصوصی برای بهبود فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری در استان/ بدنه دستگاه های دولتی کشور با مباحث روز سرمایه گذاری آشنا نیستند
به گزارش حافظ خبر به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، یلدا راهدار در پنجمین همایش ملی توسعه اقتصادی که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، اظهار داشت: ما در اتاق بازرگانی همواره تلاشمان این بوده که به بهبود فضای کسب و کار کمک کنیم و به عنوان پارلمان بخش خصوصی پیشنهادات سازنده در جهت تسهیل روابط اقتصادی در فضای کسب و کار ارائه دهیم.
وی با بیان اینکه این تلاش ها هر از چندی به نقطه صفر بر می گردد که بسیاری از اوقات عوامل برگشت به عقب در اختیار ما نیست، گفت: عواملی مثل تحریم که در چند سال اخیر تلاش شده که از این تله اقتصادی عبور کنیم اما باز هم آنچه نباید اتفاق افتاده است. در واقع قدرت‌های اقتصادی دنیا نمی‌گذارند که به ثبات مد نظر دسترسی پیدا کنیم.  
راهدار افزود: در شرایط تحریم علاوه بر دیپلماسی که باید انجام شود و در چند سال اخیر هم در این زمینه تلاش‌هایی شده است اما ما فعالان اقتصادی ملزم هستیم که پیش‌بینی‌های لازم را انجام دهیم و  استراتژی‌های مناسب برای مقابله با تحریم را انتخاب کنیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه ممکن است این سوال پیش آید که چرا به جای اینکه به راه‌های رفع تحریم بپردازید به سرمایه گذاری در شرایط تحریم می پردازید، گفت: جواب این است که ما موثر بر دیپلماسی کشور نیستیم بلکه ما در حوزه خودمان می‌توانیم تصمیم بگیریم و برای ذی نفعان خودمان برنامه‌ریزی کنیم بنابراین به دنبال واکاوی و ارائه مقابله با تحریم ها و مواردی که به بخش خصوصی تحمیل می شود هستیم.
وی تصریح کرد: ما تنها به عنوان فعالان اقتصادی می‌توانیم در خواست دهیم که فضا به سمتی حرکت کند که فعال اقتصادی راحت ‌تر حرکت کند یا از مسئولان کشور بخواهیم که در جهت تسهیل فضای کسب و کار و رفع موانع ملی و بین‌المللی که مقابل فعالیت‌های اقتصادی وجود دارد، اقدامی انجام دهند.
راهدار با اشاره به مشکلات و موانع سرمایه‌گذاری گفت: بدنه دستگاه های دولتی به ویژه در استان ما با مباحث روز سرمایه گذاری آشنا نیستند و دیگر اینکه سرمایه‌گذاری به هر حال ریسک دارد و ریسکش هم از طرف سرمایه گذار و هم سرمایه‌پذیر است اینکه ما پروژه دولتی را معرفی کنیم اما نخواهیم ریسک خودمان را بپذیریم و همیشه بخواهیم که ریسک را سرمایه گذار بپذیرد از آفت‌هایی است که سبب شده نتوانیم سرمایه‌گذار جذب کنیم.  
وی ادامه داد: در حوزه جذب سرمایه گذار رویه مشخص نداریم یعنی دستگاه‌های متعددی ممکن است پروژه داشته باشند اما هر کس با ادبیات و قوانین خودش رفتار می‌کند و علی رغم جایی به نام دفتر جذب سرمایه گذار داریم اما باز هم دستگاه‌ها متفرق عمل می‌کنند و سرمایه‌گذار را دچار سردرگمی می‌کنند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس تصریح کرد: در استان اگر کسی تصمیم به سرمایه‌گذاری کند هیچ بسته یکدستی برای معرفی به سرمایه‌گذار وجود ندارد و از طرفی اگر سرمایه‌گذار خارجی بخواهد وارد شود FS که بتواند سرمایه گذار خارجی را جذب کند، وجود ندارد، این‌ها مشکلاتی است که در فضای کسب و کار وجود دارد.  
راهدار عنوان کرد: در چند سال اخیر که مطابق با آیتم‌های کسب و کار، بهبود این شرایط را داشتیم اما با این حال این ارتقا هنوز نتوانسته در جذب سرمایه گذار خوب عمل کند و دلیلش هم این است که استراتژی یکسان و مدون در استان ما وجود ندارد.  
وی با اشاره به مشکلات برای سرمایه‌گذاری‌های خرد و شخصی نیز گفت: اتفاقات سیاسی موثر بر اقتصاد سبب شده که سرمایه‌های خرد به درستی هدایت نشود، به طور مثال هنوز فرهنگ ورود به بازار بورس را نداریم و با ادبیات سرمایه‌گذاری در بورس آشنا نیستند و از طرفی سفته بازی یا سوداگری رشد کرده و باعث شده که بالانس فضای کسب و کار بهم بریزید که نتیجه آن بر هم خوردن آرامش جامعه است.
کد مطلب : ۱۹۴۹۱
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما