۰
plusresetminus

مردان جوان بیشترین مصدومان حوادث چهارشنبه آخر سال

تاریخ انتشارسه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۲
مسئول بیماری‌های غیرواگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز اعلام کرد که بر اساس تحلیل‌های آماری، مردان جوان بیشترین مصدومان حوادث چهارشنبه آخر سال را تشکیل می‌دهند.
مردان جوان بیشترین مصدومان حوادث چهارشنبه آخر سال
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حافظ،  به نقل از روابط عمومی علوم پزشکی شیراز، نگار میرزاد، گفت: چهارشنبه سوری هرسال حوادث تلخی را شاهد بوده‌ایم، حوادثی نظیر سوختگی، از دست دادن چشم، پاره شدن پرده گوش و ...او گفت: چهارشنبه سوری از روزهایی بوده که بسیاری از خانواده‌ها داغدار یا افرادی دچار معلولیت همیشگی شده‌اند؛ این حوادث عمدتا به دلیل وقوع انفجار ناشی از موادمحترقه دست‌ساز، منور و سایر مواد آتش‌زای غیراستاندارد بوده است.
میرزاده خاطرنشان کرد: طبق آمار سال گذشته، بیشترین گروه آسیب دیده در حوادث چهاشنبه سوری مربوط به گروه سنی ۱۶ تا ۲۳ سال بوده است.
او با بیان اینکه بیشترین فراوانی مصدومیت در گروه سنی یاد شده مربوط به افراد قرار گرفته در رنج سنی ۱۶ تا ۱۹ سال بوده است، گفت: پس از آن، گروه سنی ۸ تا ۱۵ سال و ۳۴ تا ۳۸ سال بیشترین مصدومان را داشته و حدود ۸۰ درصد حادثه دیدگان نیز مرد بودند .
او با تاکید نسبت به خودداری از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف، توصیه کرد: در صورت نگهداری مواد آتش بازی حتی کم خطر، آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنیم .
میرزاد ادامه داد: بقایای مواد آتش بازی را جمع آوری نکنیم، ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنیم، بعد آن را جمع آوری کرده و در یک سطل محتوی آب بریزیم و سپس دفع کنیم، همیشه در مواقع آتش بازی، برای اطفای حریق، آب در دسترس داشته باشیم، مواد آتش بازی(محترقه و انفجاری) را از محل هایی که مطمئن هستند خریداری کنیم و این مواد را از دست فروش ها تهیه نکنیم .
او گفت: کودکان به هیچ عنوان نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده کنند، مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را به طرف افراد دیگر پرت نکنیم و مواد آتش بازی را در جیب خود نگذاریم، زیرا ضایعات جبران ناپذیری به همراه دارد، همچنین مواد آتش بازی (منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهیم، زیرا در صورت انفجار، ذرات شیشه یا فلز به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی می شود .
میرزاد اضافه کرد: از نزدیک شدن به موادی که برای انفجار یا احتراق آماده کرده اند، دوری کنیم، زیرا خطر از دست دادن عضوی از بدن یا مرگ را به همراه دارد .
او، هدایت احساسات و هیجانات مردم به سمت و سوی مناسب و در یک پوشش مردمی را در کاهش آسیب های چهارشنبه سوری موثر دانست و افزود: در نهایت هم خود مردم از آن سود می برند و هم نیروهای امدادی مانند آتش نشان ها آرامش بیشتری دارند و ظرفیت شان را برای حوادث پیش بینی نشده ای ذخیره می کنند، نه حوادثی مانند چهارشنبه سوری که با اصلاح فرهنگ و رفتار هر کدام از ما قابل پیشگیری است .
 
کد مطلب : ۱۹۷۱۸
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما