۰
plusresetminus

طرح سلامت نوروزی تا ۲۰ فروردین ۹۸ ادامه دارد

تاریخ انتشارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۷
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه طرح سلامت نوروزی در فارس همزمان با سراسر کشور آغاز شده است، تاکید کرد که این طرح تا بیستم فروردین سال جدید ادامه خواهد داشت.
طرح سلامت نوروزی تا ۲۰ فروردین ۹۸ ادامه دارد
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حافظ،  عبدالرسول همتی، جمعه بیست و چهار اسفند در حاشیه بازدیدهای تیم‌های بازرسی طرح سلامت، در جمع خبرنگاران گفت: در فارس چهارصد بازرس بهداشت محیط را در قالب ۸۵ تیم ساماندهی کرده‌ایم.او با بیان اینکه تیم‌ها به ثابت و سیار تقسیم شده‌اند، گفت: این تیم‌‌ها به شکل تمام وقت بر روند تهیه و توزیع و عرضه موادغذایی و بهداشتی، در سراسر فارس نظارت خواهند داشت.
همتی با بیان اینکه تیم‌های ثابت در محل ستادهای شهرستان‌ها حضور خواهند داشت، گفت: در هر یک از ۳۵ ستاد نوروزی شهرستان‌های استان فارس، حداقل یک تیم کشیک ثابت و یک تیم بازرسی سیار وجود دارد که در شهرستان‌هایی نظیر شیراز و مرودشت، تعداد تیم ‌ های بازرسی سیار بیشتر از یک تیم است .
این مقام مسئول تاکید کرد که برنامه بازدید به شکل مستمر از رستوران‌ها، بیرون ‌ برها، اغذیه فروشی‌ها، ساندویچی‌ها، پیتزافروشی‌ها، آش فروشی‌ها، قنادی‌ها، نانوایی‌ها، عرضه کنندگان گوشت و مرغ و .... انجام خواهد شد.
همتی همچنین از انجام بازدیدهای دوره‌ای توسط این تیم‌ها از مراکز اقامتی و رفاهی نیز خبر داد و گفت: تمام مدارس، کمپ‌ها، بوستان‌ها، سالن‌های سرپوشیده، میهمانخانه، مسافرخانه، هتل‌ها و ... نیز تحت بازرسی خواهند بود.
او خاطرنشان کرد که بازدید از آرایشگاه های مردانه و زنانه و مراکز زیبایی و ....، نظارت ویژه بر سلامت آب آشامیدنی با انجام بازدید از منابع، مخازن و تاسیسات آبرسانی، کلرسنجی آب، نمونه برداری و انجام آزمایش های میکروبی و شیمیایی و همچنین رسیدگی ویژه و به موقع به گزارش ها و شکایت های مردمی ثبت شده در سامانه بهداشت ۱۹۰ از دیگر برنامه‌های تیم‌های بهداشتی در طرح سلامت نوروزی است.
به گزارش ایسنا، مدیرگروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: نظارت‌های بهداشت محیط در مدت اجرای برنامه سلامت نوروزی، با دقت و جدیت انجام خواهد شد.
سیامک شمس ادامه داد: بخشی از بازرسی‌ها بین ساعت ۵ تا ۷ صبح برای نظارت بر پزندگی‌ها و آش فروشی ها و بخش دیگری از ساعت ۸ صبح تا ۱۴ برای سایر صنوف انجام می شود، بخش سوم بازرسی ها نیز از ساعت ۱۶ تا ۲۰ برای نظارت بر صنوف فعال در این ساعات پیش بینی شده است .
او با بیان اینکه بخش ویژه بازرسی از ساعت ۲۰ تا ۲۴ انجام می شود و مختص مراکز حساس مثل فست فودها، رستوران ها و صنوفی است که در طول روز ممکن است غیرفعال باشند و در این ساعت از شب اوج فعالیت آنها باشد، ادامه داد: این پراکندگی و تنوع ساعات بازدید از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی باعث می شود که هیچ مراکزی از پوشش بازرسی خارج نشده و نظارت کامل بر تمامی این مراکز و اماکن صورت پذیرد .
شمس ضمن تاکید بر اهمیت سامانه ۱۹۰ به عنوان پل ارتباطی مردم و بازرسان بهداشت محیط افزود: این سامانه به صورت شبانه روزی شکایت های مردمی را ثبت و به صورت آنی به کمک سامانه به یکی از ۳۵ ستاد برنامه سلامت نوروزی ارسال می کند؛ این شکایات در همان روز از سوی تیم های سیار بررسی و گزارش اقدامات در سامانه ثبت می شود .
او اضافه کرد: فرد شاکی می تواند در روزهای بعد با ۱۹۰ تماس گرفته و با ارائه کد پیگیری از نتیجه اقدامات بهداشت محیط مطلع شود .
مدیرگروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی شیراز به شهروندان توصیه کرد که ضمن اعتماد به سامانه یادشده، تخلفاتی را که در زمینه بهداشت موادغذایی و آشامیدنی و بهداشتی مشاهده می‌کنند به این سامانه گزارش دهند.
 
کد مطلب : ۱۹۷۶۷
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما