۰
plusresetminus

چرا مناظره شهردار و اعضای شورای شهر شیراز درباره سیل اخیر یک موضوع کم‌اهمیت و انحرافی است؟

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۳
این روزها میان اعضای شورای پنجم شهر شیراز و برخی اعضای شورای چهارم نزاعی در جریان است که هر یک، دیگری را مقصر سیل اخیر و فجایع آن می‌خوانند.
چرا مناظره شهردار و اعضای شورای شهر شیراز درباره سیل اخیر یک موضوع کم‌اهمیت و انحرافی است؟
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حافظ، طی دو هفته اخیر، بیشتر استان‌های کشور ما درگیر باران‌های موسمی و سیل‌های ویرانگر بوده است. نکته تاسف‌برانگیز و قابل تامل این است که در طی سیل‌های اخیر که در بیش از ۲۴ استان کشور به وقوع پیوسته، ۵۷ نفر کشته شده‌اند که ۲۲ نفر از اینها متعلق به سیل شیراز است؛
به عبارت صحیح‌تر کشته‌های سیل‌های مهیب خوزستان و به زیر آب رفتن آق‌قلا و گمیشان در شمال کشور و بالا آمدن سطح آب به میزان پنج متر در برخی مناطق لرستان یک طرف، کشته‌های ۱۶ میلیمتر باران در شیراز هم یک‌طرف!
اگر تا دیروز هر عقل سلیمی شهادت می‌داد که باید از حوادث اینچنینی پیشگیری می‌شده است، امر دیروز رهبر معظم انقلاب در دیدار سران قوای اجرایی و نظامی کشور و اذعان به این نکته، آن را از حالت توصیه خارج و به یک تکلیف حتمی برای دستگاه قضایی تبدیل کرده است.
این روزها میان اعضای شورای پنجم شهر شیراز و برخی اعضای شورای چهارم نزاعی در جریان است که هر یک، دیگری را مقصر سیل اخیر و فجایع آن می‌خوانند. نکته قابل تامل دیگر اینکه با اعلام آمادگی جریان‌های دانشجویی برای میزبانی از مناظره میان شهردار فعلی و سابق شیراز، تراژدی سیل اخیر دارد وارد یک فاز مهیج و البته انحرافی می‌شود.
مناظره میان اعضای سابق و فعلی شورای شهر اتفاق بدی نیست و البته مناظره میان شهردار سابق و فعلی نیز زوایای مهمی از سوء مدیریت‌هایی که به فاجعه اخیر انجامیده را روشن خواهد کرد اما هیچکدامیک از این مناظرات، جای محاکمه منصفانه و عدالت گمشده‌ای که مردم در پی آن می‌گردند را نمی‌گیرد.
جان ۲۲ شهروند بی‌گناه که بر اثر سوء مدیریت آقایان جان خود را از دست داده‌اند، موضوع پیش پا افتاده‌ای نیست که در بازی سخیف سیاسی چپ و راست به فراموشی سپرده شود.
اگر کوتاهی و اشتباهات شهرسازی و مدیریت شهری در ادوار قبل در شورا و شهرداری شیراز وجود داشته، حتما باید مسببان آنها را به پای میز محاکمه کشاند و اگر شورای پنجم و شهردار محترم شیراز، در مدت قریب بیست ماه اخیر که بر سر کار بوده‌اند، در مجموعه شهرداری مطلق‌العنان و مبسوط‌الید بوده‌اند، باید آنها را نیز بابت قصور و عدم پیش‌بینی تمهیدات لازم در این مدت و عدم اصلاح اشتباهات شهرسازی که در گذشته اتفاق افتاده پای میز محاکمه کشاند.
امروز نه آنکه تَکرار می‌کند مهم است و نه آنکه ائتلاف اصولگرایان تشکیل می‌دهد اهمیتی دارد؛ امروز آنچه که مهم است اهمیت دادن به جان انسان‌هاست که در لابلای بازی‌های کثیف سیاسیِ پس از سیل در این شهر دارد اولویتش را از دست می‌دهد! 
امروز به پاس عدالت و برای برافراشته ماندن پرچم حق‌خواهی در شهری که پایتخت فرهنگ بوده و خواهد بود، نیاز داریم که مقصران و مسببان فاجعه اخیر را به پای میز محاکمه بکشانیم؛ خواه مناظره دانشجویی در کار باشد خواه نباشد!
کد مطلب : ۱۹۹۳۲
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما