۰
plusresetminus

اجرای کمربند حفاظتی به طول 42 کیلومتر در اراضی ملی فارس

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۹
اجرای کمربند حفاظتی به طول 42 کیلومتر در اراضی ملی فارس
به گزارش حافظ خبر به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در راستای حفاظت از حقوق بیت المال و جلوگیری از تعرض به اراضی ملی سال گذشته 42 کیلومتر کمربند حفاظتی در فارس ایجاد شده است.
دكتر شهرام منتصری مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری در خصوص كمربندهاي حفاظتي ايجاد شده در استان گفت : از ابتدای آغاز اين پروژه در عرصه های منابع طبیعی استان فارس  تاکنون سه هزار و175 کیلومتر کمربند حفاظتی در حد و مرز اراضی ملی با مستثنیات قانونی اشخاص در ایجاد شده است.
وی تصریح کرد: اجرای کمربند حفاظتی با استفاده از روش‌های بنچ مارک،حفر کانال وایجاد خاکریز در مکان‌های مشخص در سطح شهرستانهای استان اجرا شده است.
وی ضمن تاکید بر اهمیت حفاظت از اراضی جنگلی و مرتعی استان افزود: با ایجاد کمربند حفاظتی بخش قابل توجهی از اراضی و پوشش‌های ارزشمند طبیعی از تصرف  سودجویان و فرصت طلبان در امان می‌ماند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس همچنین از ایجاد کمربند حفاظتی در مرز اراضی ملی شهرستان لارستان به طول  40 کیلومتر خبر دادوافزود: اعتبارات لازم برای اجرای این کمربند نیز  از محل کمک‌های مردمی، خود یاری‌ها و خیرین تامین شده است.
وی با اشاره به سیاستهای اجرایی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور مبنی بر اولویت قرار دادن اجرای پروژه کمربند حفاظتی در کشور اظهار داشت: تفکیک اراضی ملي و مستثنيات جهت جلوگیری از  زمین خواری و تصرفات غیر قانونی و نیز مقابله با سوء استفاده‌های افراد سودجو در این اراضی از اهداف مهم این پروژه است.
منتصری با اشاره به افزایش ضریب حفاظتی با ایجاد کمربند حفاظتی در سطح عرصه های منابع طبیعی گفت: پیشگیری از دخل و تصرف در اراضی ملی ونیز  حفاظت از آنها از دیگر اهداف این پروژه به شمار می رود .
منتصری ایجاد پروژه کمربند حفاظتی در دیگر نقاط استان را امری اجتناب ناپذیر عنوان کرد و گفت: اجرای کمربند حفاظتی با مشارکت مردم  علاوه بر حفاظت بیشتر از اراضی ملی تاثیر بسزایی در کاهش عوامل تخریب در این عرصه ها دارد.
مدیر کل منابع طبیعی فارس با اشاره به اثر بخشی حفاظت مشارکتی با مشارکت بهره برداران عرصه ها در اجرای طرحهای مرتعداری خاطرنشان کرد: کاهش روند تجاوزات و تصرفات اراضی منابع ملی،قطع درختان و بوته کنی ، کاهش روند قاچاق چوب و سایر محصولات فرعی ، کاهش فقرات و سطح آتش سوزی ،کاهش سطح کانونهای بحرانی آلوده به آفات و بیماریها از مهمترین اثرات مشارکت حفاظتی بهره برداران در اجرای این طرح هاست.
کد مطلب : ۲۰۴۱۴
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما