۰
plusresetminus

چرا فساد در شورای شهر و شهرداری صدرا امری رایج شده است؟

تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۰
نبود سازمان‌های حکومتی و نهادهای نظارتی در شهر صدرا سبب شده تا حیاط خلوت و محیطی امن برای متخلفان ایجاد شود.
چرا فساد در شورای شهر و شهرداری صدرا امری رایج شده است؟
به گزارش حافظ خبر، در بررسی پدیده فساد خصوصا از نوع اقتصادی آن باید نگاه را زیر ساختی کرده و علل ایجادی را فارغ از نگاه سیاسی جست؛ تا بتوان عوامل واقعی را یافته و زمینه‌های ایجاد فساد را در شکلی گسترده رفع کرد.

بررسی اخبار مربوط به شهر صدرا و حواشی فسادهای اقتصادی آن نشان می‌دهد که لزوم آنچه در ابتدای قلم بیان شد، در مورد این شهر و چرایی وقوع مکرر فساد در آن چقدر لازم و ضرور است.

به‌طور کلی می‌توان دو دلیل عمده را در وقوع فسادهای متعدد در شورا و شهرداری صدرا متصور نمود که رفع آنها می‌تواند نوید بخش کاهش شدید فساد اقتصادی و اداری در این دو دستگاه عمومی باشد.
در وهله نخست نبود سازمان‌های حکومتی همچون فرمانداری و بخشداری و همچنین نهادهای نظارتی در شهر صدرا سبب شده است تا حیاط خلوت و محیطی امن برای متخلفان ایجاد شود.

از این‌رو لازم است که مسوولان ارشد استان برنامه‌ریزی خاصی جهت استقرار و حضور مستمر نهادهای نظارتی و اداری در این شهر کرده و مناسبات اداری و اقتصادی این شهر را از این طریق زیر نظر داشته باشند، امری که هر چند بار در فرمانداری شیراز مورد بحث قرار گرفت اما از دفتر معاونت سیاسی امنیتی خارج نشد و بایگانی شد.

از سوی دیگر عدم فرهنگ‌سازی سیاسی و نظارت انتخاباتی خصوصا در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا سبب شده است که عده‌ای با سوءاستفاده از مناسبات قومی و قبیله‌ای وارد میدان انتخابات شده و با ایجاد فضای سیاسی خاص و در نبود استقبال چندان زیاد مردم ساکن شهر صدرا به انتقال مردم از روستا و شهرهای اطراف به صدرا؛ رای آنان را به نام خود در صندوق اندازند که نمونه عینی آن اتوبوس‌هایی است که مردم را در روز انتخابات راهی صدرا می‌کند تا  لیستی خاص که عمدتا بر آمده از قومیتی‌ها خاص حومه شهر است را بر کرسی اداره صدرا بنشانند.

از این‌رو لازم است که برای تکرار ناخوشایند فسادهایی که در این شهر شاهد هستیم ضمن ایجاد و استقرار نهادهای نظارتی و اداری در شهر، بر انتخابات و رای‌های با صندوق ریخته نظارت کافی و قانونی صورت گیرد.
فارس
کد مطلب : ۲۱۱۶۲
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما