۰
plusresetminus

کتاب گردش در جهان؛ کتابی برای همه علاقمندان به نجوم

تاریخ انتشاردوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۷
دوشنبه هر هفته با معرفی یک کتاب کاربردی و علمی از جنبه های مختلف مهمان مخاطبانمان هستیم و این هفته کتاب گردش در جهان را برای همه علاقمندان به علم نجوم و ستاره شناسی معرفی خواهیم کرد.
کتاب گردش در جهان؛ کتابی برای همه علاقمندان به نجوم
به گزارش حافظ خبر، در کشور ما متاسفانه مردم با کتاب ها قهر بوده و به همین سبب سرانه مطالعه بسیار پایین و به اذعان سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه نگاه و در تاریخ 4 شهریور ماه سال گذشته حدود 12 دقیقه و نیم برای کتابخوانی و حدود 20 دقیقه سرانه مطالعه مجلات، روزنامه‌ها و فضای مجازی هم برای هر ایرانی می باشد که در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا بسیار کم برآورد می شود. به همین منظور خبرگزاری علم و فناوری در فارس تصمیم بر آن دارد که در هر دوشنبه کتاب هایی را برای مخاطبین خود معرفی نماید تا علاقه مندان با چشمانی باز و با آگاهی کتاب های خود را خریداری و مطالعه نمایند، پس هر دوشنبه با ما باشید در " دوشنبه ها با کتاب "
 
نجوم اولین علمی است که توجه بشر را به خود معطوف نموده است. آشنایی با تاریخ این علم باعث می شود که متوجه شویم که  اکتشافات تصادفی نبوده بلکه آن ها دارای نظم و قانون مشخصی می باشند. مردم باستان عقیده داشتند که اجرام آسمانی بر وقایع زمین تاثیری مستقیم و شگرف دارند.
در تمدن اسلامی نیز مسلمانان علاوه بر  استفاده از علم نجوم در تقویم  و ... برای تعیین قبله و اوقات نماز از این علم بهره می بردند.
 
معرفی کتاب:

 
کتاب " گردش در جهان " که انگلیسی آن با عنوان « A Journey through the Universe »  همراه با تصاویر رنگارنگ جذابی به فارسی برگردانده شده است که  امروز خدمت همراهان دوشنبه ها با کتاب  معرفی می گردد.
مؤلف کتاب،  ایان موریسون، مطالب آن را پیش از جمع‌آوری در سخنرانی‌های عمومی خود ایراد کرده است. این مطالب در عین به‌ هم ‌پیوستگی، از یک استقلال نسبی نیز برخوردارند. 
تلاش نویسندۀ کتاب بر این بوده است که ضمن پوشش شاخه های مختلف نجوم و تاریخچۀ آن،  آخرین دستاوردها را نیز تا سال 2014 در کتاب بگنجاند. از این رو مطالعۀ کتاب را به تمام علاقه‌مندان توصیه می‌نماییم.
ترجمه فارسی این کتاب  در  474 صفحه و مشتمل بر 23 فصل است که فهرست بر خی از عنوان های فصول آن از این قرار می‌باشد:
 مراقبین آسمان،  خورشید.  سیمای منظومه شمسی، سیارات صخره‌ای
 در جستجوی سیارۀ ایکس، سفر به سیارات بیرونی، قاصدان سرنوشت، چهارصد سال تلسکوپ، خانوادۀ ستارگان، ستاره‌های کهن‌سال، در جستجوی جهان‌های دیگر، آیا ما تنها هستیم؟، جستجوی حیات در فراسوی زمین، جهان جزیره‌ای ما ، شگفتی‌های آسمان در نیم‌کرۀ جنوبی ، حق با اینشتین است!، سیاه‌چاله؛ لازم به ترس نیست! ، میراث هابل : جهان خشن ، جهان ناپیدا: ماده تاریک و انرژی تاریک، پس‌تاب آفرینش، تا بی‌نهایت و فراتر از آن: نگاهی به کیهان.
 
هدف از ترجمه کتاب:
هدف از نگارش و به طبع ترجمه این کتاب ،در دسترس قرار دادن یک مجموعه از عناوین نجومی به زبان ساده و روان برای علاقه مندان به این علم می باشد. با خواندن این مجموعه می توان به بسیاری از سوالات در این زمینه پاسخ داد.
 
معرفی مترجم:

 
با مترجم  کتاب " گردش در جهان " مصاحبه کوتاهی داشتیم  که خدمت شما خواننده همراه ارایه می گردد.
 
** * لطفا خودتان را معرفی فرمایید؟
سلام
غلامرضا شاه علی هستم، متولد ۱۳۴۵  در شیراز و دارای مدرک کارشناس الکترونیک و کارشناس ارشد فیزیک.
 
** * از چه زمان کار ترجمه را آغاز کردید ؟
پس از دوره کارشناسی ارشد، به ترجمه کتاب های نجوم علاقه‌مند شدم.
 
** * تا کنون چند کتاب ترجمه کرده اید؟
شش کتاب  با نام های درآمدی بر نجوم و کیهان شناسی، مبانی ستاره شناسی، آشنایی با کیهان شناسی نوین، گردشی در جهان، تاریخ کیهان، مبانی ستاره‌شناسی ویرایش دوم را ترجمه کرده ام که کتاب های درآمدی بر نجوم و کیهان شناسی، مبانی ستاره‌شناسی و آشنایی با کیهان شناسی تخصصی هستند با فرمول های متعدد
لذا شاید برای همه قابل استفاده نباشد.
کتاب گردشی در جهان عمومی‌تر است و به صورت توصیفی به نجوم و کیهان شناسی میپردازد.
البته کتاب های درآمدی بر نجوم و کیهان شناسی و  مبانی ستاره شناسی مشمول جایزه کتاب فصل شدند.
در صفحات خود کتاب ها توضیحات بیشتر آمده از قبیل مصاحبه با خبرگزاری کتاب.
 
مخاطبان کتاب:

 
کتاب " گردش در جهان " به زبان ساده بیان شده تا علاقه مندان نجوم بتوانند با مفاهیم این علم شگفت انگیز آشنا شده و بتوانند خود را برای مفاهیم پیچیده تر و محاسبات ریاضی آن آماده سازند. به همین دلیل می توان گفت مخاطبان کتاب افراد علاقه مند به نجوم اند این کتاب، هم برای خوانندگان عام و هم برای علاقه مندان به نجوم مفید است تا بعد خود تشخیص دهند که برای مطالعه بیشتر در چه مبحثی گام بردارند.
 
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز؛ علاقه مندان به نجوم و ستاره شناسی می توانند کتاب " گردش در جهان " را به صورت رایگان در وبسایت نویسنده توانا آقای غلامرضا شاه علی دانلود کرده و از محتویات آن بهره مند گردند.
آدرس دانلود و استفاده از کتاب www.gshahali.ir
کد مطلب : ۲۱۸۱۴
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما