فوتبالیست پرسپولیس خود را خرج ولایت کرد

2 آبان 1398 ساعت 7:42

امام‌ جمعه شیراز با تقدیر از حرکت ولایتمدارانه فوتبالیست پرسپولیس گفت: مهدی ترابی انصافاً با حرکتی که انجام داد، نشان داد که مرد است و درجایی که دید قشنگ در می‌آید، خود را خرج ولایت‌ فقیه کرد.


به گزارش حافظ خبر، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در همایش ائمه جمعه استان فارس در سخنانی تحت عنوان «بازخوانی نقش ائمه جمعه در گام دوم انقلاب اسلامی» اظهار داشت: هر مرحله‌ای که انقلاب پیش می‌رود، باید دوباره یک سازمان‌دهی نسبت به نیروهای خود انجام دهیم، جایگاهمان را تعیین و وظایف خود را بازخوانی کنیم تا مرحله بعدی را با آمادگی مناسب و آرایش نیرویی جدید جلو برویم.
وی افزود: امروز نیز رهبر معظم انقلاب در پایان 40 سالگی انقلاب می‌خواهند یک دوره بازسازی نسبت به نیروهای انقلابی انجام دهند و مرحله دوم را شروع کنند و قاعدتاً در این مسیری که کار بسیار بزرگی است و بزرگ‌تر از این کار در زمان غیبت وجود ندارد، رهبری فرمودند این آماده‌سازی جهان است برای ظهور، یعنی آخرین کاری است که در بین انسان‌ها می‌شود انجام داد و این کار بر عهده ما است.
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس ادامه داد: در خصوص ائمه جمعه در جلسات قبلی نیز گفتم که امامت ائمه جمعه با علم وی مرتبط است، یعنی حیثیت عالم دینی بودن برای امام‌ جمعه بودن جزو ارکانی است که اگر نباشد امام‌جمعه نخواهد بود. نمی‌شود این را از امامت جمعه جدا کرد لذا جایگاه امامت جمعه جایگاه عالم دینی است.
این استاد دانشگاه با طرح این پرسش که «حال بر اساس جایگاه علمی امامت جمعه نقش، کارکرد و وظایف علما در جامعه اسلامی چیست؟» خاطرنشان کرد: واقعیت این است که گاهی اوقات غفلتی از وظایف و نقش خود داریم، گرچه وظایف ائمه جمعه متعدد است و اینکه یک انسان همه را بخواهد انجام دهد، ممکن است از یکی از وظایف خود غافل شده و باید به آن توجه داشته باشیم.
امام‌جمعه شیراز با روایت حدیثی از امام علی (ع) ادامه داد: از وصایای امیرالمؤمنین علی (ع) به امام حسن (ع) این بود که فرمودند فرزند عزیزم یادآورت شدم انواع چیزهایی را که نمی‌دانی و بعد فرموده که اینکه خیلی چیزها را نمی‌دانی یادآوریت کردم که خود را عالم فرض نکنی؛ یعنی تکبر به عالم بودن برای انسان پیدا نشود.

* عالم کیست؟
دژکام افزود: عالم کسی است که بداند چیزی که بلد است به نسبت چیزهایی که نمی‌داند بسیار کم است و در ادامه می‌فرماید به همین جهت خود را در این رابطه نادان فرض می‌کند. حالا که نادان فرض می‌کند همیشه در طلب اضافه کردن علم است. ما باید از خدا بخواهیم که این حالتی که دائماً درصدد ازدیاد علم خود باشیم، از ما گرفته نشود. این حالت نیاز به علم‌آموزی و ازدیاد علم، باید در ما ائمه جمعه مشاهده شود تا جامعه به دنبال ما بیاید.
وی تصریح کرد: حضرت آقا در سخنرانی اخیر خود فرمودند 50 سال آینده باید شرایط به‌گونه‌ای باشد که هرکسی بخواهد در دنیا عالم شود، باید زبان فارسی یاد بگیرد. لذا شما علمای فارسی‌زبان هستید. آن‌ها فیزیک یا شیمی می‌خواهند یاد بگیرند یا فقه آل محمد را؟ اگر به دنبال فقه باشند، این کار ماست.
این استاد دانشگاه افزود: در قدیم، از دمشق تا مغولستان به فارسی تدریس می‌شده و کتاب نوشته می‌شده است. این حالت را مقام معظم رهبری فرمودند باید ایجاد کنید و امروز که گام دوم شروع‌شده است، ما باید دنبال کنیم.
امام‌ جمعه شیراز خاطرنشان کرد: احساس اینکه ائمه جمعه اهل علم، علاقه‌مند به علم، مروج علم و دنبال ازدیاد علم هستند، باید در جامعه ایجاد شود تا جامعه را حرکت می‌دهد. در ادامه حدیث حضرت علی (ع) می‌فرماید، حال که این‌گونه شد عالم برای علمای دیگر خشوع می‌کند و گاهی انسان رأیی دارد و رای علمی احترام علمی دارد، اما باید همیشه انسان احتمال دهد شاید یکی بیشتر از من می‌فهمد. این نتیجه عالم بودن و روحیه علمی داشتن است.
دژکام افزود: اگر می‌خواهیم واقعاً جامعه ما رشد کند باید این روحیه علمی را داشته باشیم و ائمه جمعه در بین علمای دینی در چشم مردم از همه بیشتر دیده می‌شوند.
وی خطاب به ائمه جمعه اظهار داشت: سعی کنید این روحیه علمی را خصوصاً بزرگوارانی که در دانشگاه تدریس می‌کنند، حفظ کنید و اگر مردم ببینند شما دقت می‌کنید و بررسی می‌کنید و جواب دقیق می‌دهید یاد می‌گیرند و دنباله‌رو شما خواهند بود اما اگر سرسری برخورد کنیم، در نظر مردم علم چیز بی‌ارزشی می‌شود. این نکات ابتدایی قضیه است و حال اگر این جهت نفسانی ما در رابطه با طلبگی ما تأمین شد این قدم دوم هست که ما باید به ایفای نقش اجتماعی بپردازیم.

* ترابی نشان داد که مرد است
امام‌جمعه شیراز در ادامه سخنان خود به حرکت جالب مهدی ترابی فوتبالیست تیم پرسپولیس اشاره کرد و افزود: همین‌جا یک تقدیر از جوان فوتبالیست آقای مهدی ترابی انجام دهیم. انصافاً با حرکتی که انجام داد نشان داد که مرد است. درجایی که دید قشنگ در می‌آید خود را خرج ولایت‌فقیه کرد. این یعنی مردی و مردانگی و انسان از هرکسی مردانگی دید، باید در مقابلش تواضع داشته باشد.
دژکام ادامه داد: حال ما از خودمان بپرسیم آیا ما هم‌جایی کار قشنگ می‌کنیم و بعد خود را خرج ولایت‌ فقیه کنیم؟ یا اینکه خیر؛ خدای‌نکرده به حیثیت نورانی ولایت آویزان هستیم تا بهره‌مند شویم؟ این 2 مدل کار است. مسلماً فیض ولایت