۰
plusresetminus
سفیرسابق ایران :

اگر FATF هم تصویب شود؛ ایران از آن سودی نخواهد برد

تاریخ انتشاريکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۵
دکتر محمد حسن قدیری ابیانه گفت: وعده‌های دولت در مورد FATF بی اساس است و برگزاری رفراندم برای مذاکره با آمریکا نه دیوانگی بلکه بی‌مغزی می باشد.
اگر FATF هم تصویب شود؛ ایران از آن سودی نخواهد برد
به گزارش حافظ خبر، محمد حسن قدیری ابیانه سفیر سابق ایران در استرالیا و مکزیک در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در شیراز خاطر نشان کرد : اگر FATF هم تصویب شود ؛ ایران از آن سودی نخواهد برد و یک بار دیگر مشخص خواهد شد که وعده های دولت در مورد FATF هم مانند وعده های دیگرش بی اساس است.
محمدحسن قدیری ابیانه با زیر سوال بردن ادعای جهانگیری مبنی بر تصویب FATF در جلسه سران سه قوه و تایید آن توسط مقام معظم رهبری گفت : جهانگیری اعلام نکرده که در جلسه سران قوا ، هر سه رؤسای قوه با FATF موافقت کرده اند یا این که دو نفر از سه نفر با آن موافقت کرده اند . این در حالی است که روسای قوه مقننه و مجریه قبلا برای تصویب FATF تلاش کرده بودند.
وی با بیان این که منابع مختلفی موافقت رهبری با تصویب FATF را تکذیب کرده اند تصریح کرد : مطابق با اعلام دفتر مقام معظم رهبری اخبار مربوط به رهبری توسط آن دفتر اعلام می گردد و جهانگیری توضیح نداده است که رهبری با FATF موافقت کردند یا با ارجاع آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام موافقت کرده اند زیرا موافقت با ارجاع موضوع به مجمع به معنی موافقت با تصویب آن نیست ضمن این که لحن جهانگیری نسبت به مجمع لحن دستوری است ؛ درحالی که وی از چنین موقعیتی برخوردار نیست.
 
تصویب FATF به معنی خروج ایران از لیست خاکستری نیست/ بانک ها از آمریکا می ترسند
سفیر سابق ایران در استرالیا و مکزیک با یاداوری این که تصویب FATF دلیلی بر خروج ایران از لیست خاکستری و ورودش به لیست سفید نخواهد بود و شرایط دیگر برای ورود ایران به لیست سفید اعلام نشده است عنوان کرد : تلاش می کنند گام به گام ایران را به ورطه FATF سوق دهند . این درحالی است که یکی از مقامات وزارت خزانه داری آمریکا و عضو اتاق جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران ، رئیس FATF است و حتی پمپئو خواستار تصویب FATF شده است که این خود نشان می دهد که آن ها از پیوست ایران به FATF برای تحریم بیشتر ایران استفاده می کنند.
قدیری ابیانه خروج ایران از لیست خاکستری و ورود آن به لیست سفید را به دلیل حضور اسرائیل و عربستان که نظر آن ها در این رابطه شرط است را بعید دانست و اذعان داشت : بر فرض که FATF ایران را به لیست سفید منتقل کند ؛ اما این به معنای باز شدن راه معاملات بانکی نخواهد بود ؛ چرا که بانک ها از ترس مجازات های امریکا حتی اگر ایران در لیست سفید باشد از رابطه با ایران خودداری خواهند کرد ؛ بنابراین پیوستن ایران به FATF منافعی برای ایران نخواهد داشت.
وی با اشاره به تبلیغات گسترده دولت پیرامون برجام گفت : برجام که دولت آن را آفتاب تابان ، باغ گلابی و ابزاری برای رفع تحریم ها می دانست و دولت ابراز اطمینان می کرد که تحریم ها برداشته می شود اما هیچ کدام از وعده های برجامی آن محقق نشد؛ در مورد FATF که وزیر امور خارجه مطرح کرده که هیچ چیز تضمین شده نیست.
 
برگزاری رفراندم برای مذاکره با آمریکا نه دیوانگی بلکه بی ‌مغزی است
قدیری ابیانه تصریح کرد : رهبری در خصوص برجام با نرمش قهرمانانه موافقت کردند و این علی رغم علم ایشان به بی نتیجه بود مذاکره با امریکا بود و نتیجه مثبت حاصل از نرمش قهرمانانه برجام این بود که خوش خیالان فهمیدند که مذاکره با امریکا بی‌فایده است و تعامل با آمریکا امکان پذیر نیست به نحوی که روحانی تاکید کرده که مذاکره با امریکا دیوانگی است.
وی با اشاره به سخنان روحانی در مورد برگزاری رفراندوم اذعان داشت : روحانی اکنون پیشنهاد برگزاری رفراندوم برای مذاکره با آمریکا را می دهد ؛ این پیشنهاد نه تنها دیوانگی است بلکه فراتر ازآن ، بی‌مغزی می باشد . چه نتیجه ای از برجام حاصل شد که حال می خواهند ایران را به FATF سوق دهند ؛ حتی مذاکرات مستمر و دریافت وعده ها از اروپا نیز پوچ از آب درآمد و امروز برای افکار عمومی روشن شده که ایران باید به خود تکیه کند و امیدی به امریکا، اروپا ، FATF و ... نداشته باشد.
این تحلیلگر سیاسی در ادامه سخنانش اضافه کرد : درNPT نیز که ایران در قبال پذیرش شرایط بازرسی ها باید از موارد صلح آمیز برخوردار و مورد حمایت قرار می گرفت و یک معاهده بین المللی بود ؛ فقط فشارها و بازرسی ها نصیب ایران شد و سازمان بین المللی انرژی هسته ای و سایر کشور ها که طبق NPT موظف بودند از برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران حمایت کنند اما کوچکترین حمایتی نکردند .
 
دولتمردان از فهم استراتژیک روابط بین الملل قاصرند/ وعده‌های دولت در مورد FATF بی اساس است
قدیری ابیانه با بیان این که دولت در شش سال گذشته نفهمید که باید بر نیروهای داخلی تکیه کند اظهار داشت : مواضع روحانی ، جهانگیری و وزارت خارجه در رابطه با مذاکره با آمریکا ، FATF پالرمو ، CFT نشان می دهد که آن‌ها هنوز از فهم استراتژیک روابط بین الملل قاصر هستند و حتی در مواردی مانند برجام که به وضوح شکست آنان بر همه روشن شده است ؛ هنوز حاضر به پذیرش اشتباه خود نیستند و برای توجیه خود هنوز از برجام و مذاکرات دفاع می کنند.
وی تصریح کرد : تمام قرائن نشان می دهد تا این دولت بر سر کار و روحانی رئیس جمهور است و وزارت خارجه سیاست های خود را بر اساس توهم بیش ببرد ، نه تنها گره ای باز نمی شود بلکه بر گره ها افزوده خواهد شد.
قدیری ابیانه خاطرنشان کرد : اگر FATF هم تصویب شود ؛ ایران از آن سودی نخواهد برد و یک بار دیگر مشخص خواهد شد که وعده های دولت در مورد FATF هم مانند وعده های دیگرش بی اساس است .
 
کد مطلب : ۲۲۱۷۲
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما