۰
plusresetminus
گزارشی از آلودگی هوا در شیراز؛

به مرز «ناسالم» رسیدیم

تاریخ انتشارشنبه ۱۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۱
محیط زیست استان فارس اعلام کرد که شاخص کیفی هوای شهر شیراز عدد ۱۲۱ یعنی وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.
به مرز «ناسالم» رسیدیم
به گزارش حافظ خبر، سازمان هواشناسی استان فارس نیز برای روز یکشنبه وزش باد شدید و گرد و خاک در نواحی جنوبی به ویژه جنوب شرقی استان پیش‌بینی کرده است.
بررسی نقشه‌های هواشناسی برای امروز شنبه وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک برای نواحی شمالی و مرکزی و همچنین افزایش ابر و احتمال بارش خفیف و پراکنده در برخی نقاط شمالی و مرکزی استان وجود دارد. از امشب کاهش دما در سطح استان به ویژه نواحی شمالی و مرکزی داریم.
براساس استانداردهای محیط زیست شاخص کیفی هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود  در هوا نظیر مونوکسیدکربن،
برای روز یکشنبه وزش باد شدید و گرد و خاک در نواحی جنوبی به ویژه جنوب شرقی استان پیش‌بینی شده است.
دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نشان می‌دهد.
AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه‌ کیفیت هوا به کار می‌رود و نشان می‌دهد که هوا چقدر تمیز یا آلوده است. محدوده این شاخص بین 0 تا 500 متغیر است. هر چه شاخص بالاتر باشد، هوا آلوده‌تر و اثرش بر سلامتی بیشتر است.
شاخص 100 عمدتا نشان‌دهنده‌ مقدار مجاز آلاینده‌ها طبق استانداردهای ملی است و این مقداری است که برای حفاظت از سلامت عمومی تعیین می‌شود. مقادیر زیر 100 معمولا قابل قبول فرض می‌شوند اما با عبور شاخص از 100، کیفیت هوا ابتدا برای گروه‌های حساس و سپس به تدریج برای همه ناسالم می‌شود.
منبع: تسنیم
کد مطلب : ۲۳۳۳۹
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما