۰
plusresetminus

راه‌اندازی بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امین ولایت سرعت گرفت

تاریخ انتشارجمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۱۳
صابر سهرابی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، ضمن تشرف به حرم مطهر حضرت احمدبن موسی الکاظم شاهچراغ علیه السلام، با حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابراهیم کلانتری، تولیت این بارگاه منور دیدار و گفتگو کرد و از راه اندازی بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امین ولایت و سرعت بخشیدن به روند اجرایی آن خبر داد.
حجت الاسلام ابراهیم کلانتری و صابر سهرابی
حجت الاسلام ابراهیم کلانتری و صابر سهرابی
به گزارش حافظ خبر؛ حجت الاسلام و المسلمین دکتر ابراهیم کلانتری در این دیدار ضمن تاکید بر اهمیت جایگاه فرهنگ در تمدن بشری، اظهار کرد: فرهنگ در زندگی بشر، مقوله ای فراگیر و مانند هوا، بااهمیت است، مقام معظم رهبری(مدظله العالی) معتقد هستند فرهنگ، به معنای هوایی است که ما تنفّس میکنیم؛ شما ناچاراً هوا را تنفّس می کنید، چه بخواهید، چه نخواهید؛ اگر این هوا تمیز باشد، آثاری دارد در بدن شما؛ اگر این هوا کثیف باشد، آثار دیگری دارد. فرهنگ یک کشور مثل هوا است.
تولیت حرم مطهر با اشاره به زیرساخت های فرهنگ اظهار کرد: یکی از فرازها و قله های فرهنگ، دین است. شجره طیّبه و شجره خبیثه که در قرآن آمده به معنای دین خوب و بد و صحنه ای از تجسّم حقّ و باطل، کفر و ایمان، و طیّب و خبیث است.
وی ادامه داد: شهید مطهری در کتاب جهان بینی توحیدی، بحث دقیقی می کند که دین حق چه نوع دینی است و دین باطل به چه شکل است، این ابتکار شهید مطهری است که دین حق را که از واقعیت های هستی است، تعریف می کند. مسیر دین در زندگی بشری، هدف و خطی مشخص دارد. رفتار ما هم بر اساس جهان بینی، کلی می باشد. امکان ندارد در بعضی جهات، تعاریف غربی مثل نگاه مادی و تعاریف انسان محوری، با بحث اسلام جمع شوند چراکه در دین اسلام، خدا محوری، سر لوحه قرار دارد و سر لوحه و مشی زندگی انسان مومن، الله محوری است.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر کلانتری خاطرنشان کرد: انسانی که اشرف مخلوقات است با انسان محوری در فرهنگ و نگاه مادی غرب فرق می کند، انسان وقتی به عبودیت می رسد، اشرف مخلوقات می شود و زمانی که بی بندوباری در پیش بگیرد، انسان محور و مادی گرا می شود و در ادامه ضمن تاکید بر گسترش همکاری ها در زمینه های مختلف بین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و حرم مطهر، گفت: یک رابطه نزدیک بین ارشاد و حرم مطهر باید باشد، چراکه ماهیت و طیف کاری هر دو، در راستای گسترش فرهنگ ناب اسلام محمدی(ع) و تشیّع است.

راه اندازی بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امین ولایت سرعت گرفت
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز در این دیدار با بیان اینکه همگام و هم راستا با برنامه های فرهنگی هنری گام دوم انقلاب، برش نقشه مهندسی فرهنگی فارس و همچنین فعالیت های قرآن و عترت و دهه امامت و ولایت ویژه سومین حرم اهل البیت (علیهم السلام) در تدارک راه اندازی بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امین ولایت هستیم، اعلام داشت: مفاد اساسنامه و شیوه راه اندازی این بنیاد مجددا در حال تحلیل سریعتر قرار گرفته و پس از تدوین برای ارائه نظر نهایی و اجرایی شدن به محضر تولیت آستان حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) ارائه خواهد شد.
صابر سهرابی دبیر شورای فرهنگ عمومی استان با ابراز خرسندی حضور حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم کلانتری به عنوان تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی، حضرت شاهچراغ(ع) که بحمدالله مزیّن به علم و اخلاق و دارای سوابق ارزشمند علمی و فرهنگی و اجرایی می‌باشند؛ از پیگیری جدی برای راه اندازی بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امین ولایت (شاهچراغ) خبر داد و گفت: با برسی ها و مطرح شدن مباحث گوناگون و ارائه راه کارها در این نشست بنا براین شد تا مفاد اساسنامه و شیوه راه اندازی بنیاد بین المللی امین ولایت توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس مجددا مورد تحلیل بیشتر قرار گرفته و پس از تدوین برای ارائه نظر به محضر تولیت آستان حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) تقدیم گردد تا از این طریق با برگزاری جلسات تخصصی به تنظیم و تصویب نهایی اساسنامه این بنیاد برای تاسیس و راه اندازی آن دست یابیم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امین ولایت در سومین حرم اهل البیت (علیهم السلام) می تواند با تصویب هیات امنا و بر اساس قوانین و مقرارت مربوط نسبت به تشکیل موسسات آموزش عالی، موسسات ارائه خدمات تخصصی مطالعاتی آموزشی و مشاوره ای در زمینه های مختلف قرآن و عترت، علمی، فرهنگی، هنری، مطبوعاتی تبلیغاتی، انتشاراتی و رسانه های دیجیتال مرتبط با فرهنگ امین ولایت در چارچوب وظایف بنیاد و همچنین تشکیل گروه های پژوهشی فرهنگی و علمی اقدام نماید.
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان با اشاره به اهداف و وظایف این بنیاد اظهار داشت: ظرفیت های بیشماری که به یمن حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) در شیراز به عنوان سومین حرم اهل البیت ( علیهم السلام) قرار دارد، این گام بلند را فراهم می آورد تا با همراهی
و حمایت متولیان و متخصصین شاهد جریانسازی و حرکت هایی موثر برای تهیه، تدوین، ترجمه و انتشار کتابهای مرتبط و مرجع بویژه دانشنامه های امین ولایت، تهیه، تولید و توزیع آثار هنری، سینمایی، مطبوعاتی، تبلیغاتی، دیجیتالی و رادیو تلویزیونی و توزیع آثار فرهنگی و ادبی در حوزه معارف مربوطه، و همچنین آثار علمی پژوهشی، تاسیس رشته های دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در این زمینه باشیم.
سهرابی در پایان بیان داشت: در راستای بهره برداری عمومی نیز فعالیت هایی از جمله تاسیس کتابخانه تخصصی، برگزاری جشنواره بین المللی امین ولایت با موضوعات قرآنی، فرهنگی و ادبی، هنری، سینمایی، مطبوعاتی، فضای مجازی و رسانه های دیجیتال نیز پس از راه اندازی بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امین ولایت در دستور کار قرار دارد.
گزارشگر : محمدمهدی اسدزاده
کد مطلب : ۲۳۶۵۶
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما