۰
plusresetminus
میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

ثبت جهانی کاروانسرای صفوی ایزدخواست

تاریخ انتشاردوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۰
مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس بازدید ارزیابان یونسکو برای ثبت جهانی کاروانسرای ایزدخواست، خبر داد.
ثبت جهانی کاروانسرای صفوی ایزدخواست
به گزارش حافظ خبر، هادی شه‌دوست شیرازی امروز 19 مهرماه 1400بیان کرد: این کاروانسرای در شمالی‌ترین نقطه استان فارس و در شهر ایزدخواست از توابع شهرستان آباده واقع‌شده است که این کاروانسرا با مساحت ۳۸۰۰ متر زیربنا، یکی از ۹۹۹ کاروانسرایی است که شاه‌عباس صفوی در دوران خود بناکرده است.

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس افزود: معماری داخلی آن به‌مانند دیگر کاروانسراها طول هر ضلع آن ۳۵ متر است که ازلحاظ زیبایی، استحکام و وسعت یکی از نمونه‌های شاخص در زمان خود است که این بنا در تاریخ ۲۴ تیرماه سال ۱۳۸۲ با شماره ۱۱۱۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شه‌دوست شیرازی ادامه داد: رونده ثبت جهانی کاروانسراهای ایرانی با گستره‌ای در مقیاس ۲۴ استان کشور و شامل ۵۶ کاروانسرا مربوط به دوره‌های مختلف تاریخی است که کاروانسرای ایزدخواست به‌عنوان تنها نامزد این پرونده از استان فارس است.

وی بیان کرد: ارزیابان یونسکو برای بررسی به این کاروانسرا آمدند که امیدواریم پس از ثبت جهانی این میراث ارزشمند زمینه رونق هرچه بیشتر گردشگری در این مکان فراهم شود.
گزارشگر : منیره خسروبیگ
کد مطلب : ۲۳۸۲۵
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما