۰
plusresetminus
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز:

شروع فصل سرما و رعایت نکات ایمنی وسایل گرمایشی

تاریخ انتشاريکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۰
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز ضمن ارائه نکات ایمنی در نصب و راه‌اندازی وسایل گرمایشی، نسبت به رعایت توصیه‌های ایمنی تاکید کرد.
محمدهادی قانع
محمدهادی قانع
به گزارش حافظ خبر؛ محمدهادی قانع، رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز با اشاره به اهمیت رعایت نکات ایمنی مرتبط با وسایل گرمایشی با توجه به فرارسیدن فصل پاییز، گفت: با شروع فصل پاییز شهروندان باید برخی نکات ایمنی را رعایت کنند تا از وقوع حوادث و اتفاقات احتمالی جلوگیری شود.
وی افزود: در ابتدا با توجه به آغاز وزش بادهای موسمی در این فصل استحکام سازه‌های موقت در منازل و همه محیط‌های شهری باید افزایش یابد. سایبان‌های ایجاد شده احتمالی در فصل تابستان برای کولرها، باید جمع‌آوری یا مستحکم شود.  گلدان‌های گل قرار گرفته بر روی بالکن منازل یا مجموعه‌های اداری و تجاری باید برداشته شود؛ چرا که احتمال سقوط آن‌ها بر اثر وزش باد وجود دارد.
قانع تاکید کرد: برودت هوا و افت دما باعث می‌شود که مصرف گاز افزایش یابد؛ بنابراین با فرهنگ‌سازی مناسب، رعایت مسائل ایمنی و مصرف اصولی گاز شهری، در صرفه‌جویی آن مؤثر باشیم.
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز ادامه داد: رعایت ایمنی در فصل سرما، یکی از واجبات است؛ چرا که می‌تواند حتی جان انسان‌ها را نیز به خطر بیاندازد.
وی با بیان این که شهروندان با استفاده از وسایل گرمایشی و همچنین رعایت چند نکته می‌توانند خانه خود را گرم کنند، گفت: مهم‌ترین نکته این است که ایمنی را در استفاده از وسایل گرمایشی رعایت کنیم تا در فصل سرما خطری ما را تهدید نکند.
قانع اضافه کرد: یکی از نکات اساسی این است که شهروندان همیشه اجازه دهند هوای کافی برای تنفس خود و برای سوختن بخاری گازسوز به اتاق برسد. وجود روزنه‌هایی زیر درب‌ها برای این منظور مفید هستند؛ بنابراین روزنه‌های زیر درب‌ها و به ویژه دریچه‌های تهویه هوا نباید با اشیاء همچون پارچه، پتو و ... مسدود شود.
وی همچنین از شهروندان خواست تا از سوختن درست گاز و سلامت بخاری را به‌وسیله افراد ذیصلاح مطمئن شوند و در صورت داشتن عیب، حتماً از تعمیرکاران مجاز استفاده و شخصاً نسبت به تعمیر اقدام نکنند. 
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز با تاکید بر داشتن اطمینان از سلامت دودکش مربوط به بخاری، گفت: این امر یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید همیشه در نظر داشته باشیم‌؛ چرا که اشکالات دودکش می‌تواند باعث بروز اتفاقاتی غیرقابل بازگشت شود.
قانع اضافه کرد: نصب دودکش در فضاهای بسته ساختمان که جریان طبیعی هوا وجود ندارد، ممنوع است. هر وسیله گازسوز باید دارای یک دودکش مجزا و مجهز به کلاهک اچ (H) باشد.
وی خاطرنشان کرد: چنانچه دودکش سرد باشد، نشان‌دهنده عدم عبور گازهای سمی است و باید سریعاً دستگاه گازسوز  خاموش و نسبت به رفع مشکل اقدام کرد. استفاده از شعله شمع یا کبریت در محل دریچه و مبدأ دودکش، چنانچه شعله به سمت داخل دودکش کشیده شد، بیانگر این است که مکش دودکش مناسب است و اگر تغییری در شعله ایجاد شود نشانگر عدم مکش مناسب دودکش است.
قانع با بیان این که راه‌های متفاوتی برای باز کردن راه دودکش‌ها وجود دارد که یکی از این روش‌ها استفاده از یک وزنه و طناب محکم است، گفت: وزنه باید از بالای دودکش به پایین حرکت داده شود تا در میان راه، تمام مسدودکننده‌ها را از بین ببرد.
وی ادامه داد: یکی از نکات بسیار ساده این است که قرار گرفتن پرده، لباس، رختخواب، ظروف پلاستیکی و سایر اشیاء قابل اشتعال در مجاورت بخاری می‌تواند سبب وقوع آتش‌سوزی در منزل شود؛ لذا در صورتی که احساس شد سوخت بخاری ناقص بوده و یا با شعله آبی نمی‌سوزد، نباید به آن بی‌تفاوت شد؛ زیرا ممکن است این نقص ناشی از نرسیدن هوای کافی به بخاری باشد.
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز همچنین با بیان این‌که یکی از نکات بسیار مهم در سلامت فصل زمستان استفاده از شلنگ‌های سالم و فشار قوی است، گفت: بدون استفاده از بست برای محکم کردن شیلنگ گاز هرگز از وسیله گازسوز استفاده نشود. همچنین آبگرمکن و وسایل گازسوز، هرگز در حمام نصب نشود.
قانع با بیان این‌که طول شیلنگ گاز نباید از ۱۲۰ سانتی‌متر بیشتر باشد، تاکید کرد: استفاده از شیلنگ‌های بلند برای رساندن گاز به نقاط مختلف منزل بسیار خطرناک است و باید از این کار خودداری کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که علائم مسمومیت با منواکسیدکربن می‌تواند طیف وسیعی از علائم را شامل شود که در بیماری‌های مختلف دیده می‌شود، گفت: متأسفانه بسیاری از این علائم شبیه به علائم سرماخوردگی است و اکثر افراد فکر می‌کنند به دلیل سردی هوا دچار سرماخوردگی شده‌اند و تمایل به استراحت و خوابیدن پیدا می‌کنند. ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبیه به آنفلوآنزا، بروز مسمومیت در افراد را نشان می‌دهد.
به گفته قانع، حالت خواب‌آلودگی شدید، کسلی، خستگی و کاهش قدرت عضلانی از علایم نخست مسمومیت در افراد به شمار می‌رود. چنانچه افراد در این مرحله متوجه چنین علایمی شدند، با خارج شدن از فضای آلوده می‌توانند از پیشرفت مسمومیت پیشگیری کنند.
رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز خاطرنشان کرد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز برای پیشگیری از بروز حوادث احتمالی اقداماتی را برای افزایش آگاهی شهروندان در قالب برگزاری آموزش‌ها و وبینارهای مختلف انجام می‌دهد.
گزارشگر : منیره خسروبیگ
کد مطلب : ۲۳۸۸۸
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما