۰
plusresetminus
امسال رخ داد؛

بودجه «صفر» عمرانی در چهارماه نخست سال!/نفس پیمانکاران داخلی به شماره افتاد

تاریخ انتشاردوشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۳
نمایندگان مجلس می گویند که در طول چهارماه نخست سال هیچ بودجه ای برای طرح های عمرانی تخصیص نیافته است.
بودجه «صفر» عمرانی در چهارماه نخست سال!/نفس پیمانکاران داخلی به شماره افتاد
به گزارش حافظ نیوز به نقل از آفتاب یزد، این اتفاق در حالی رخ داده که بر اساس قانون بودجه ۹۴ قرار بود ۳۷ هزار میلیارد تومان به طرح های عمرانی اختصاص یابد.

عدم تخصیص بودجه عمرانی مشکلات بسیاری را برای پیمانکاران و مجریان طرح های عمرانی ایجاد کرده به گونه ای که برخی از آنها برای تامین هزینه های جاری خود مجبور به فروش ماشین آلات خود شده اند. نکته قابل تامل این است که عمده فعالیت های عمرانی در کشور در ۶ ماه نخست سال انجام می شود از سوی دیگر یکی از معضلاتی که به عنوان میراثی از دولت گذشته بر جای مانده، پروژه های عمرانی ناتمام است.

حال اگر تخصیص بودجه به طرح های عمرانی طبق زمانبندی مقرر صورت نگیرد، هزینه و خسارت های ناشی از این پروژه های عمرانی ناتمام بسیار بیشتر از آن رقمی خواهد بود که مد نظر مسئولان است البته عدم تخصیص بودجه عمرانی موضوعی است که در سالهای گذشته نیز سابقه داشته، اما به هر حال رکود در فعالیت های عمرانی در نیمه نخست سال موضوعی است که باید برای آن چاره جویی فوری شود.

در همین حال جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حالی که چهار ماه از سال تمام شده و وارد ماه پنجم شده ایم هنوز هیچ بودجه عمرانی تخصیص داده نشده است.

وی افزود: مسئولان در تشریح دلایل این موضوع گفته اند که در ماه فروردین وصول مالیات ها پایین است از طرف دیگر درآمدهای حاصل از فروش نفت هم قابل توجه نبوده است. تنخواه خزانه هم ۳ درصد است که این ۳ درصد پاسخگو نیست و نیاز است که در ماه های اول سال این تنخواه بیشتر شود و بانک مرکزی نقدینگی بیشتری در اختیار خزانه بگذارد تا این تنخواه بتواند بخشی از اعتبارات مورد نیاز برای طرح های عمرانی را تامین کند که تاکنون این کار صورت نگرفته است.

قادری گفت: بحث آیین نامه تهاتر مطالبات و دیون پیمانکاران با بخش دولتی نیز هنوز اجرایی نشده است. در هر صورت مشکلات زیادی برای پیمانکاران ایجاد شده و آنها باید از این بلاتکلیفی خارج شوند. همچنین در بحث فروش طرح ها هم اقدام جدی صورت نگرفته و در آمد حاصل از واگذاری ها هم قابل قبول نبوده است. مجموعه این عوامل باعث شده که دولت نتواند نقدینگی لازم برای اجرای طرح های عمرانی را تامین کند.

وی افزود:در حال حاضر پیمانکاران شرایط سختی دارند و حتی برخی از آنها برای پرداخت بیمه و مالیاتشان ناچار به فروش ماشین آلات و تجهیزاتشان شده اند بنابراین نگرانی درباره طرح های عمرانی جدی است.

از سوی دیگر علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران مجلس نیز در گفتگو با آفتاب یزد ضمن تایید خبر عدم تخصیص بودجه عمرانی عنوان کرد من فکر می کنم که راهکارهایی برای اجرای طرح های عمرانی وجود دارد و همه مشکلات مربوط به بودجه نیست.

خسروی با انتقاد از مسئولان سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: به نظر من این سازمان هنوز نتوانسته نقش خود را به خوبی و درستی ایفا کند. این سازمان باید برای کشور با نگاه ملی برنامه ریزی کند در حالی که متاسفانه در برخی اوقات چنین تفکری وجود ندارد.

وی افزود: سه سال پی در پی است که ما در استانهای شمالی شاهد حوادثی مثل سیل و برف هستیم.

هر سال ما بودجه ای برای جبران این خسارت ها قرار می دهیم. در حالی که باید برای پروژه های عمرانی خیلی بهتر از این عمل کنیم
کد مطلب : ۹۱۲۴
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما