۰
plusresetminus

فعالیت کارخانه سنگ شکن در حریم تخت‌جمشید تعیین تکلیف می‌شود

تاریخ انتشارجمعه ۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۵۰
مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید، با اشاره به تأثیر سوء فعالیت‌های تجهیزات سنگ شکن بر چشم انداز محدوده حریم درجه دو تخت جمشید، خواستار توقف فوری فعالیت این سنگ شکن شد.
به گزارش حافظ نیوز به نقل از روابط عمومی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، هر چند کارخانۀ سنگ شکن دو سه دهه است که با زیر پا گذاشتن قانون های میراث فرهنگی در ۱۰ کیلومتری کوه مهر (رحمت)، در حریم درجه دوی تخت جمشید، و  میان روستای عِزآباد و سلطان ولایت مشغول فعالیت شده  اما مدیر پایگاه جهانی پارسه گفت: از آن جایی که حفظ حریم تخت جمشید برای ما بسیار حساس و مهم است با پیگیری های قضایی توانسته ایم تا حدودی، فعالیت کارخانه سنگ شکن را کنترل کنیم.

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید همچنین افزود: اینکه در برخی از رسانه ها با نظرات غیر کارشناسانه گفته شده که میراث جهانی پارسه در خطر حذف از فهرست جهانی یونسکو جای گرفته درست نیست زیرا ما اقدامات ضروری و لازم را انجام داده و همچنان پِیگیر هستیم و در حال حاضر از دنباله کار آنها پیشگیری شده است.
به گفته وی سازمان یونسکو زمانی یادمانی را در فهرست «آثار در معرض خطر» یا «حذف» جای می دهد که متولیان آن پایگاه در برابر تهدیدها هیچ گونه اقدامی انجام نداده باشند و نسبت به تهدید پیش آمده، بی تفاوت باشند.

رضایی منفرد از حساسیت خود و همکارانش دربارۀ پارسه سخن گفت و افزود: نمی گذاریم که در حریم های آن دست اندازی صورت گیرد و در مواردی هم که ناخواسته پیش می آید زود آن را پِیگیری می کنیم.

به گفته مدیر پایگاه، بر اساس جلسه فرمانداری مرودشت مقرر شد کمیته داوری با محوریت فرمانداری مرودشت و با حضور کارشناسان میراث فرهنگی و شهرداری مرودشت تشکیل شود تا هر چه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف موضع سنگ شکن شهرداری اقدام شود و در صورت عدم تعیین تکلیف در موعد مقرر، پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، بار دیگر شکایت خود را از سوی مراجع ذیصلاح پیگیری خواهد کرد.

این در حالی است که در ضوابط اختصاصی کوهستان مهر (رحمت) که از سوی سازمان میراث فرهنگی ابلاغ شده، به این ترتیب آورده شده است: «در سراسر کوهستان مهر (رحمت) و سایر کوهستان های واقع در محدوده چشم انداز هر گونه دخل و تصرف شامل استخراج معدن، انفجار، کوهبری، جنگل کاری، احداث ساختمان، نصب دکل و امثال آن که موجب تغییر توپوگرافی و چشم انداز عمومی کوه شود، ممنوع است. همچنین باید معدن شن و ماسه شهرداری مرودشت در دامنه کوه مهر و در محدوده حریم درجه دو در بخش جنوبی تخت جمشید برچیده شود».

 
کد مطلب : ۹۲۷۲
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما