۰
plusresetminus

کاهش چشمگیر تولد بیمار تالاسمی در استان فارس

تاریخ انتشاردوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۳
رئیس واحد بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با اقدامات مناسب که جهت پیشگیری از بروز تالاسمی انجام شده است شاهد کاهش چشمگیر تولد بیمار تالاسمی در استان بوده ایم.
به گزارش حافظ نیوز به نقل از گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ داود حدادی در سمینار تالاسمی اظهار کرد: در بررسی های صورت گرفته، تعداد موالید تالاسمی در سال 84 ،23مورد، در سال 92،1مورد و در سال 93 ،3مورد ، بوده است و نیز با توجه به اهمیت حتی یک مورد بروز تالاسمی، با تحقیقات به عمل آمده مشخص شد از 3 مورد تولد سال 93، 2 مورد از اتباع خارجی بوده اند.

حدادی ادامه داد: تعداد 20 هزار بیمار تالاسمی در کشور شناسایی شد که از این تعداد 1581 نفر، بیماران تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستند که 1136 نفر آنها تالاسمی ماژور هستند.

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز، 23 بخش تالاسمی را تحت پوشش دارد و نیز بیشترین آمار بیماران، مربوط به شیراز با 783 نفر و مراکز داراب، کازرون، ممسنی و مرودشت هرکدام با بیش از 90 بیمار و همچنین کمترین آمار مربوط به مراکز سپیدان، خرم بید و آباده است.

 حدادی در بخش دیگری از سخنان خود با توجه به اهمیت آمار در تصمیم گیری ها، توجه ویژه در ثبت اطلاعات در نرم افزار تالاسمی، توسط کارکنان بخش های تالاسمی را خواستار شد و با در نظر گرفتن به ارایه آموزش های لازم در این خصوص به پرسنل مربوطه ،بر ثبت دقیق آمار تأکید کردند.

سمینار آموزشی تالاسمی با هدف ارتقای سطح اطلاعات کادر درمانی، با گروه هدف، سرپرستاران، پزشکان متخصص، مسئول بخش تالاسمی و مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز با همکاری اداره بیماری های خاص و مرکز تحقیقات هماتولوژی دانشگاه برگزار شد.
انتهای پیام/ی
کد مطلب : ۹۷۰۷
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما