۰
plusresetminus

کاهش 50 درصدی حریق نسبت به سال گذشته در استان فارس

تاریخ انتشاردوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۳۶
مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس گفت: 50 درصد حریق نسبت به سال گذشته در استان فارس کاهش یافت.
به گزارش حافظ نیوز به نقل از حسن فیاض‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شیراز اظهار داشت: با توجه به فعالیت‌های گسترده‌ای که در محیط‌زیست و منابع طبیعی انجام شد، ساختار مدیریت بحران، آموزش‌های مقابله با بحران، طرح اطفای حریق و استفاده از همه ظرفیت‌ها اعم از توان دستگاه‌ها، مردم، شوراها و دهیاری‌ها و ... مدنظر قرار گرفت و تحولی در این زمینه رخ داد.

وی افزود: در زمینه مدیریت بحران و به‌ویژه آتش‌سوزی، نشست‌ها و جلسات هم‌اندیشی با دستگاه‌های متولی برگزار شد و مانورهای آمادگی صورت پذیرفت و علاوه بر آن اتاق کشیک و مرکز فرماندهی حوادث در محیط‌زیست راه‌اندازی شد که تمام این اقدامات منجر به آن شد که نسبت به سال گذشته از نظر تعداد آتش‌سوزی 52 درصد و از نظر سطح دچار حریق شده 60 درصد کاهش را شاهد باشیم.

فیاض‌پور ادامه داد: در حال حاضر قانون در مورد تخریب و ساخت‌وساز در حریم رودخانه نقص‌هایی دارد، با توجه به وجود رودخانه‌هایی در فارس که سابقه سیل‌خیزی دارند لازم است تدابیر جدی برای پیشگیری از تخریب و تصرف در حریم رودخانه‌ها پیش‌بینی شود، چنانکه در سالیان گذشته شاهد وقوع سیل و طغیان رودخانه‌های فارس بوده‌ایم.
وی اضافه کرد: ساماندهی رودخانه‌ها و حفظ حریم و بستر آنها به عهده وزارت نیرو است و همان‌طور که مسئولان قضایی عنوان کرده‌اند طبق قانون توزیع عادلانه آب، اگر کسی به حریم رودخانه‌ها تجاوز کند مرتکب تخلف شده درحالی‌که برخورد خیلی محکمی در مورد متخلف قابل‌اعمال نیست و برخلاف آن دخل و تصرف، ساخت‌وساز و تخریب در حریم جاده، هم تخلف و هم جرم است و اداره راه و شهرسازی می‌تواند در مورد تخلفات انجام‌شده به استناد مواد قانونی راسا حکم تخریب بگیرد.

این مسئول خاطرنشان کرد: در مورد تغییر کاربری منابع طبیعی نیز جهاد کشاورزی یا امور اراضی می‌تواند در مقام ضابط قضایی تخریب انجام دهد، در حالی‌ که بحث تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها و انجام ساخت‌وسازهای غیرمجاز و تغییر کاربری آن بر طبق قانون، تخلف شناخته‌شده و این موارد چنانکه مسئولان امر بیان کرده‌اند نیاز به بازنگری دارد.

فیاض‌پور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به روند احداث ساختمان مرکز کنترل مدیریت حوادث جنوب کشور در شیراز، تصریح کرد: در سفر هیئت مصوب شد دولت چهار میلیارد تومان برای احداث مرکز کنترل و مدیریت بحران جنوب کشور در شیراز اختصاص یابد که منتظر ابلاغ آن هستیم و پیمانکار بخشی از کار را آغاز کرده و به‌محض ابلاغ، کار آغاز می‌شود، ضمن آنکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فارس نیز قول داده 2 میلیارد تومان دیگر در این رابطه اختصاص دهد و امیدواریم با این اعتبارات تا هفته دولت سال 95 یا حداکثر دهه فجر، ساختمان سه‌طبقه این مرکز در زیربنای 4 هزار و 200 متر به اتمام برسد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس همچنین بیان کرد: مرکز مدیریت بحران شهرداری بر اساس دستورالعملی که بین سازمان مدیریت بحران کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تنظیم‌ شد، راه‌اندازی شده، اما دارای اشکالات متعدد است و نیاز به بازنگری دارد.

وی ابراز داشت: از اشکالات اساسی آن یکی این است که این مرکز بیشتر متوجه سیل شده و موارد دیگر بحران در آن دیده نشده است.

فیاض‌پور با بیان اینکه دادوستدهای اطلاعاتی در مورد حوادث که پیش‌زمینه اعمال مدیریت بحران است از طریق ستاد مدیریت بحران در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود، گفت: هماهنگی بین تشکیلات متولی بحران مسئله بسیار مهمی است و از این نظر ما اشکالات ساختار تشکیلاتی مرکز مدیریت بحران شهرداری را بازنگری و منعکس کردیم و مستلزم آن است که در شورایعالی مدیریت بحران کشور تصویب شود که یکی از این اشکالات اساسی این است که باید مشخص شود فعالیت مرکز شهرداری با شورای هماهنگی مدیریت بحران در طول ارتباط دارد یا در عرض و در هنگام وقوع بحران باید چگونه عمل شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری فارس یادآور شد: تا زمانی که مدیریت واحد شهری اعمال نشده، شهردار نمی‌تواند به ادارات گاز، برق و ... در زمینه بحران دستور دهد و از نظر ما فرماندار شهرستان به عنوان نماینده عالی دولت می‌تواند این دستگاه‌های اجرایی را در زیر یک چتر گردآورد و به همین دلیل در روال گذشته کارگروهی با ریاست شهردار و زیر نظر فرماندار برای بحران دیده‌ شده بود.

فیاض‌پور افزود: از نظر ما ستاد بحران شهری باید بتواند در همه حوادث مدیریت کند و تنها به سیل نپردازد، بلکه ظرفیت شهرداری باید در تمام حوادث غیرمترقبه شهری فعال‌شده و دستگاه‌های دیگر به کمک آن بیایند.
کد مطلب : ۹۷۱۸
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما