۰
plusresetminus

اتلاف مایه حیات در لوله های فرسوده داراب؛ لطفا بیدار شویم!

تاریخ انتشاريکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۷
اتلاف مایه حیات در لوله های فرسوده داراب؛ لطفا بیدار شویم!
به گزارش حافظ نیوز بهرام جعفریان پور در داراب نا نوشت:

در شرایط کنونی که به دلیل خشکسالی های پی در پی و برداشت های بی رویه کشاورزان از منابع آبی، آب آشامیدنی کیمیا است بسیاری از لوله های فرسوده روستاها و شهر داراب این ماده حیاتی را به جان زمین تزریق می کنند!

قطعا در محیط اطراف شما هم لوله های فرسوده زیادی وجود دارد که نشتی پیدا کرده و زمین اطراف خود را خیس می کند و ظاهرا علی رغم کمبود منابع آبی عزمی برای نوسازی این لوله های فرسوده وجود ندارد؛ گویا قرار است تمام آب های موجود در اثر برداشت های بی رویه برای کشت ذرت و باغات استفاده شود یا به این صورت هدر رود و بعد به فکر فرو رویم که با این بحران چه کنیم!

وقتی با دستگاه های مربوطه مرتبط با حوزه آب صحبت میکنی از کمبود بودجه برای ترمیم لوله ها سخن به میان می آورند اما به راستی اره چیست؟ آیا باید تا تمام شدن قطره قطره آب های موجود دست روی دست بگذاریم و شاهد بیابانی شدن همه دشت ها باشیم.

برخی می گویند کشاورزی را به طور کامل تعطیل کنیم که با توجه به اشتغال مستقیم و غیر مستقیم اکثریت غالب مردم شهرستان به کشاورزی تقریبا ایده ای غیر ممکن است هر چند که اگر چاره ای برای مدیریت منابع آب اندیشیده نشود به زودی به اجبار این اکثریت بیکار می شوند. بهترین راه در شرایط کنونی پلمپ چاه های غیر مجاز، کنترل چاه های مجاز، تغییر الکوهای کشت و استفاده از روش های آّبیاری مدرن است که به دلیل همان کمبود منابع مالی سرعت اجرای آنها به کندی پیش می رود.

امید است مسئولین ارشد کشوری، استانی و شهرستانی مدیریت منابع آب را در اولویت اول خود قرار دهند چرا که با شرایط کنونی، در آینده نزدیک و با تمام شدن منابع آب آشامیدنی مشکلات امنیتی و مخاطرات زیادی برای مردم به وجود می آید.
کد مطلب : ۹۸۸۶
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما