۱
plusresetminus
یادداشت/

سیل در شیراز

تاریخ انتشاردوشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۶
سیل در شیراز
یادداشت // سید محسن معین، عضو سابق شورای شهر شیراز // حافظ خبر

در مورد سیل مخرب دروازه قرآن ضمن ابراز همدردی با داغ دیدگان بیگناه  این حادثه تلخ ، اولا باید بررسی شود چرا لوله های بزرگ اصلی جذب سیلاب درست عمل نکرده و چه عواملی باعث مسدود شدن احتمالی این لوله ها شده؟
و یا به طور طبیعی شدت سیل لحظه ای بیشتر از ظرفیت طراحی لوله ها بوده ؟ و لذا قبل از بررسی کامل کارشناسی باید از متهم کردن این یا آن خودداری شود.
و ثانیا چند سال پیش جهت کمک به کنترل سیل و احداث پروژه ای گردشگری در بالادست دروازه قرآن ، طرحی بنام بند و دریاچه تنگ الله اکبر را پیشنهاد دادم که در پروژه های هدف 90 شیراز به تصویب شورای شهر رسید. که هر چقدر تلاش کردم مثل سد تنگ سرخ تا امروز به دلایلی اجرا نشده و متاسفانه چوب آن را  مسافرین میهمان بیگناه شیراز خوردند. 
دو سال پیش هم فریاد زدم چنان چه بارندگی شدید جهرم در آن سال با آورد 4000 متر مکعب در ثانیه به ورودی سد سلمان فارسی جهرم در شیراز اتفاق بیفتد ، رودخانه خشک شیراز با ظرفیت 200 مترمکعب در ثانیه فقط می تواند یک بیستم سیل مشابه را پاسخگو باشد!
گوشی بدهکار نبود. امروز هم اعلام می کنم خطر سیل در رودخانه خشک با توجه به عدم اجرای سد تنگ سرخ در بالادست ، به مراتب بیشتر از سیل دروازه قرآن است و دیر یا زود قطعا این سیل هم اتفاق می افتد و آگاه باشید که در صورت عدم اجرای سد تنگ سرخ پاسخگوی خون مردم ، کسانی هستند که نگذاشتند سد تنگ سرخ با داشتن مطالعات کافی و داشتن مجوزات قانونی اجرا شود و کسانی که سکوت و مسامحه کردند و می کنند در پیشگاه  خداوند و مردم باید پاسخگو باشند.
کد مطلب : ۱۹۸۴۸
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما