۰
plusresetminus
نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با

دکتر جعفر قادری: «تشکیل استان فارس جنوبی صحت ندارد / اتصال فارس به آبهای آزاد یک تحول بزرگ ملی محسوب می شود»

تاریخ انتشاردوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۳۳
دکتر جعفر قادری گفت: تشکیل استان فارس جنوبی یک موضوع حاشیه ای و انحرافی
حافظ نیوز/ شایعه تشکیل استان فارس جنوبی، نخستین بار در سال 84 شکل گرفت. شایعه ای که بدون پشتوانه کارشناسی و یا مطالبه مردمی بود و بیش از هرچیز رنگ و بوی مطالبات سیاسی و غیر کارشناسی در آن مشهود بود. پس از مدتی مسکوت ماندن این شایعه، مجددا برخی رسانه های محلی در منطقه لارستان در سال 88 به این شایعه دامن زدند و پس از چندی، مجددا طرح آن به فراموشی سپرده شد.
حال پس از چند سال، مجددا برخی رسانه های محلی جنوب استان فارس، با تهیه نقشه ها و انتشار مطالبی، به تشکیل شایعه استان فارس جنوبی دامن زده اند.
در همین راستا، خبرنگار ما طی گفتگویی با دکتر جعفر قادری نماینده محترم مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، به بررسی علل این موضوع پرداخت. در ادامه، گفتگوی اختصاصی "حافظ نیوز" با دکتر جعفر قادری را می خوانید:
 
*- جناب آقای دکتر قادری، بحث تشکیل استان فارس جنوبی هر از چند گاهی مطرح می شود و پس از مدتی به فراموشی سپرده می شود. هم اکنون مجددا شاهد رواج این شایعه در برخی رسانه های محلی جنوب استان فارس می باشیم. به نظر شما آیا تشکیل استان فارس جنوبی اساسا امکان تحقق دارد؟
در ابتدا باید به این نکته توجه کرد که تشکیل یک استان، نیازمند مولفه هایی است و بدون وجود آنها، تشکیل یک استان جدید توجیه کارشناسی و دلیل منطقی نخواهد داشت. یک مساله مهم مساله جمعیت است، مناطقی که هم اکنون شایعاتی پیرامون جدا شدن آنها از استان فارس در برخی رسانه های معدود مطرح می شود، در مجموع دارای جمعیتی معادل 200 الی 300 هزار هستند که اگر این میزان جمعیت دلیلی برای تشکیل یک استان جدید باشد، می توان چندصد استان جدید در کشور تعریف کرد! از طرفی، تشکیل استان فارس جنوبی چه مشکلی از مشکلات استان فارس و یا مناطق جنوبی استان حل خواهد کرد؟
ما بحث تشکیل استان فارس جنوبی را یک موضوع حاشیه ای و انحرافی می دانیم و از کسانی که به این مباحث دامن می زنند می پرسیم تشکیل استان فارس جنوبی با کدام اجماع ملی قرار است شکل بگیرد؟ آیا تشکیل این استان چیزی به ظرفیت ها و توانمندی های این منطقه و استان فارس خواهد افزود؟ به نظر بنده صرف هزینه و وقت و همچنین جلب توجه مردم به این قبیل مسائل وجهی ندارد و بهتر است دوستانی که به این قبیل امور می پردازند، وقت و توان خود را صرف تقویت زیرساخت های صنعتی، تجاری و خدماتی این مناطق بکار کنند و تلاش نمایند این مناطق بتواند در اینده خدمات قابل ملاحظه و فرامنطقه ای ارائه نماید.


*- به نظر شما علل شیوع مجدد این قبیل شایعات چیست؟
به نظر می رسد این شایعات همزمان با بحث ساحلی شدن استان فارس مطرح می شود و کسانی که با این طرح مخالفند از طریق دامن زدن به این قبلی شایعات، در صدد هستند اتصال فارس به دریا را تحت الشعاع قرار دهند. واقعیت این است که غالب شهرستانهای جنوب استان فارس در صورتی که در جریان این قبیل شایعات قرار گیرند قطعا با آن مخالفت خواهند کرد و این مساله قطعا پشتوانه مردمی ندارد.
ما باید به دنبال ایجاد یک مسیر ترانزیتی مطمئن و یک کریدور ارتباطی جنوب به شمال در استان فارس باشیم که در صورت تحقق این امر، جایگاه فارس در عرصه اقتصاد ملی از رشد قابل توجهی برخوردار خواهد شد و دسترسی به حمل و نقل ارزان دریایی و همچنین بهره گیری از صنایع پرسود مرتبط با آبهای ازاد، تحولی در اشتغال آفرینی و تولید ثروت در استان فارس ایجاد خواهد کرد. استان فارس که هم اکنون در آستانه این تحول بزرگ و گام مثبت و رو به جلو قرار دارد جدایی مناطق جنوبی استان را به هیچ عنوان نخواهد پذیرفت.


*- اتصال استان فارس به آبهای آزاد چه ظرفیت های جدیدی برای استان ایجاد می کند؟
استان فارس اگر به دنبال گسترش صنعت و ایجاد یک تجارت فرامنطقه ای است، باید بتواند از جنوب کشور و از مبدا آبهای آزاد، یک کریدور مطمئن صادراتی و وارداتی به سمت شمال ایجاد نماید و همانگونه که اشاره شد، خیل عظیمی از صنایع پرسود دریایی بر این اساس می تواند در استان فارس و در این مسیر شکل بگیرد و همه شهرستانهای فارس حتی آنهایی که در شمال استان واقع شده اند نیز از این بابت کسب منفعت خواهند کرد. هم اکنون شاهد هستیم اتصال فارس به آبهای آزاد تبدیل به یک مطالبه فراگیر شده و همه مسئولان در پی تحقق این امر هستند.
نکته ای که در انتها باید به آن اشاره کرد این است که با توجه به اینکه شایعه تشکیل استان فارس جنوبی فراگیر نبوده و از پشتوانه مردمی و کارشناسی نیز بهره نمی برد از اصحاب رسانه درخواست می شود به شایعات فوق اهمیت ندهند و از دامن زدن به آن نیز پرهیز نمایند/
کد مطلب : ۱۷
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما