۰
plusresetminus
گزارشی از متن و حاشیه صد و سی و هفتمین جلسه علنی شورای شهر شیراز؛

هاجری: «تشییع شهدای گمنام اثبات کرد مردم پای انقلاب همچنان ایستاده اند»/ حقدل: «هیچ حزب و جریان سیاسی حق ندارد در انتخابات از بیت المال هزینه کند»/ ترابی: «کمربندی شیراز یکی از پر حادثه ترین نقاط کشور است»

تاریخ انتشارسه شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۲
صد و سی و هفتمین جلسه علنی شورای شهر شیراز با حضور اعضا برگزار شد.
شورای شهر شیراز
شورای شهر شیراز
به گزارش "حافظ نیوز" صد و سی و هفتمین جلسه علنی شورای شهر شیراز برگزار شد.

هاجری: مردم سالاری دینی نسخه بی بدیل نظام مقدس جمهوری اسلامی 

 در این جلسه هاجری رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی گفت: مردم سالاری دینی نسخه بی بدیل نظام مقدس جمهوری اسلامی است که در انتخابات مشترک خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در 7 اسفند امسال بار دیگر تبدیل به حماسه حضور می شود. هاجری همچنین تصریح کرد: توجه ویژه به قانون بدون تفسیر به رای و حمایت از نهادهای قانونی همچون هیأت های اجرایی و شورای نگهبان می بایست مورد توجه ویژه قرار گیرد تا فتنه جمل و فتنه اکبر نتوانند بار دیگر همچون سال های 78 و 88 کام امت را تلخ نمایند. مجلس خانه ملت است و نمایندگان وکیل المله، شایسته نیست مجلسی که باید در رأس امور باشد را به وکیل الدوله یا وکیل الاحزاب تنزل داد.
وی در ادامه گفت: لازم است شهرداری از طریق هماهنگی با فرمانداری، مکانهای مناسبی را برای تبلیغات نامزدها در نظر گرفته، تفاهمنامه ای را طراحی تا پس از انتخابات هزینه پاکسازی در و دیوار شهر از پوسترهای الوان از طریق نامزدها تامین شود نه بیت المال که حق الناس است.
۱. حماسه سرخ حضور فارسیان در تجلیل از کاروان شاهدان بصیر نشان می دهد که فارس در صیانت و حمایت از فرهنگ ایثار و جهاد و شهادت همچنان در قله بزرگواری می درخشد. 15 هزار شهید سرفراز و 29 شهید مدافع حرم برگ زرینی از کارنامه درخشان امتی است که در این مرز و بوم اسلامی داعی الی ا... دارد. بر خود فرض می دانم از همت بلند شهردار محترم ، شهرداری شیراز، بویژه معاونت فرهنگی- اجتماعی در فضاسازی شهری مناسب و دیگر کارکنان خدوم شهرداری که در خدمات رسانی افتخار آفرینند، تقدیر و تشکر نمایم.

۲. مدیرکل محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گزارش خبری فرموده اند از ابتدای سال 94 تا آخر آبان ماه 94، جمعا 4 میلیون و 775 هزار گردشگر از اماکن میراثی فارس بازدید کرده اند. ضمن تشکر از این آمار مناسب، اگر بلیط اماکن گردشگری 2000 تومان باشد که برای گردشگران خارجی بیشتر است، نزدیک به 6 میلیارد تومان از طریق فروش بلیط بدست آمده است. برای اینکه مردم شیرینی این آمار را از نزدیک لمس و احساس کنند، لازم است حداقل 4 میلیارد تومان از بودجه به دست آمده را برای ساخت پارکینگ در کنار آرامگاه حافظ و سعدی هزینه کنند تا بخش اندکی از مشکل پارکینگ برای گردشگران حل و فصل گردد.
۳. عوارض ارزش افزوده و 60 درصد جرائم راهنمائی و رانندگی طبق قانون مدیریت کشوری می بایست به شهرداری ها تعلق بگیرد تا بخشی از درآمدهای ثابت شهرداری را تامین نماید.اما متاسفانه این چنین نیست.
۴. با توجه به رکود ساخت و ساز در شهر علی رغم اعتماد و اطمینان به کارآمدی مدیران شهرداری در جذب بودجه، از شهردار محترم شیراز درخواست دارم همچون شهرداری اصفهان، مشهد، تبریز، اهواز و کرمان، بودجه سال 95 همچون بودجه سال 94 بدون افزایش در نظر گرفته شود تا پروژه های نیمه تمام به اتمام رسیده با افتتاح آنها کام شهروندان شیرین و امید به آینده روشن در شهروندان ایجاد و استمرار یابد.
۵. سالهاست آرزوی داشتن ورزشگاه و تالار بزرگ شهر در دل شهروندان شیرازی مانده است. لازمه برآورده شدن این آرزوی برحق، همدلی، همکاری و همیاری مشترک است. چنانچه عزیزان سازمان ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس موافقت مسئولان خود در تهران را بدست آورده و این دو پروژه ناتمام را به شهرداری شیراز واگذار کنند، با همتی که در شورا و شهرداری مشاهده می شود، می توان آرزوی دیرینه شهروندان عزیز بویژه فعالان عرصه ورزش و فرهنگ و هنر را برآورده نمود. تسریع در اعلام نظر عزیزان می تواند، بودجه فرهنگی- ورزشی سال 95 شهرداری شیراز را متناسب با مطالبه و توقع برحق شهروندان متحول سازد.
۶. مدیران محترم فرهنگی شهر با اعتماد و اطمینان کامل و حمایت های همه جانبه، جشنهای پیروزی انقلاب اسلامی ایران را بصورت کامل به مردم بسپارند. 

حقدل: انتخابات، نقطه وصل افکار و آرا مردم به نظام اجرایی

رییس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این جلسه طی سخنانی گفت: انتخابات نقطه اساسی وصل افکار و آرا مردم به بدنه نظام اجرایی است، نظام ما، نظامی است متّکی به ایمان ، عواطف مردم و اساساً سرِّ شکست ناپذیری انقلاب اسلامی ایران، اتکا به ذات لایزال خداوندی و حمایت مردم است.
حقدل با اشاره به تشییع شهدای گمنام در سومین حرم اهل بیت(ع) گفت: سلام و درود خداوند بر شهیدانی که درگمنامی و خوشنامی جان پاک در طبق اخلاص نهادند تا آرمان های بلند انقلاب اسلامی ایران را با نثارخون خود حفظ نمایند. حضور پرشور و حماسی مردم استان فارس و شهر شیراز به ویژه جوانان در بدرقه پیکر‌های پاک 94 شهید دفاع مقدس، همزمان با سالروز رحلت کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها)گویای تجدید میثاق با آرمان‌های بلند انقلاب، شهیدان و ایستادگی و مقاومت برابر جبهه دشمنان زیاده‌خواه بود
این عضو شورا در ادامه: این وظیفه شرعی هر مسلمانی است که اولاً در انتخابات شرکت نماید و ثانیاً از انتخاب کورکورانه ، سلیقه ای و طایفه ای جلوگیری نماید. حضور مردم در انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی همراه با اراده و انتخاب آزادانه  و حداکثر آگاهی مردم نسبت به کاندیدها موجب می شود تا افراد صالح و شایسته و حقیقتاً حایز شأن نمایندگی این ملت عظیم، به مجلس و خبرگان فرستاده شوند تا درد مردم را واقعا بدون وابستگی به ابرقدرتها رفع نمایند.
وی بیان کرد:  باید همه کاندیداها و جریان ها توجه نمایند که هیچ حزب و گروه یا جریان سیاسی و هیچ کاندیدی حق ندارد ریالی از بیت المال و امکانات دولتی به ویژه شهرداری را در خصوص هزینه های تبلیغاتی شخصی و یا جریانی خاص صرف نماید که اگر چنین اتفاقی بیفتد حتما با آن فرد یا گروه برخورد قانونی و محکمی خواهد شد و عواقب آن به عهده خود فرد می باشد
حقدل در پایان سخنان خود تصریح کرد: هفته آینده آغاز دهه پر فروغ فجر است که فصلی دیگر از برگ زرین انقلاب اسلامی می باشد و  به برکت خون شهدا و قدردانی مردم نسبت به امام راحل و اسلام عزیز در ایران رقم خورده است. خدا را شاكريم كه پرچم پرافتخار اين انقلاب باشكوه امروز در دستان مردي از سلاله پيامبر زعيم عاليقدري چون رهبر معظم انقلاب اسلامي به اهتزاز درآمده است. اين ايام عزيز و فرخنده، فرصتي است تا یادآور شویم که مرهون شهداي گرانقدر و عزيز هستیم.

ترابی: زنگ خطر برای مسئولین/ کمربندی شیراز یکی از پر حادثه ترین نقاط کشور

ترابی رییس کمیسیون خدمات شهری نیز در جلسه علنی شورای اسلامی شیراز گفت: سالیانه شاهد جان باختن و آسیب های فراوان ناشی از تصادفات تعداد زیادی از همشهریان ساکن در منطقه جنوب کمربندی هستیم و این مکان توسط نهادهای رسمی بعنوان یکی از پر حادثه خیزترین نقاط کشور محسوب می گردد 
ترابی ضمن تقدیر و تشکر از حضور تاریخی مردم عزیز و شریف شیراز در تشییع 94 شهید گرانقدر دفاع مقدس گفت: بی شک این حماسه حضور در تاریخ ثبت خواهد شد و همه حماسه آفرینان مورد نظر و لطف حضرت ولی عصر (عج) قرار خواهند گرفت.
این عضو شورا ادامه داد: با توجه به اینکه ساکنین شهرک های جنوب کمربندی عوارض می دهند، رسیدگی به مشکلات شهروندان نیز جزء وظایف شهرداری است. لذا عبور ایمن از کمربندی شیراز و دسترسی آسان و راحت به محل سکونت یکی از ابتدائی ترین خواسته های مردم می باشد که می بایست محقق گردد.
تراب افزود: ضمن تشکر از اهتمام و پیگیری همکاران در رفع مشکلات مردم از شهردار محترم شیراز نیز تقاضا دارم با عنایت به این موضوع که کمربندی فعلی شیراز در محدوده شهری قرار گرفته و می بایست بعنوان یک شریان درجه 1 درون شهری از آن استفاده گردد، طرحهای ایمن سازی و حریمهای سبز کمربندی را تهیه و در آینده نزدیک اجرایی نمایند.

نقیب زاده : ورودی های شهر مناسب سومین حرم اهل بیت(ع) و پایتخت فرهنگ ابران نیست

رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر در یکصد و سی و هفتمین جلسه علنی شورای شهر وضعیت ورودی های شهر شیراز را مناسب برای شهری که سومین حرم اهل بیت(ع)  و پایتخت فرهنگ و تمدن ایران است ندانست.
نقیبب زاده گفت: این ورودی ها  علاوه بر نقش دروازه ای دارای پتانسیل های زیادی هستند که می بایست با مطالعه و طراحی شهری علاوه بر تاثیر بر درآمد شهری، دارای جلوه زیبا و آراسته به فضای سبز باشند زیرا علاوه بر اینکه مبنای اظهار نظر بازدیدکنندگان نسبت به مدیریت شهری می باشد خاطره ماندگاری از شهر در اذهان ایجاد می کند
این عضو شورا در ادامه بیان کرد: هر سال مبالغی تحت عنوان ساماندهی ورودی های شهر در بودجه تعیین می گردد اما متاسفانه اقدام خاصی تا کنون انجام نشده است و عملیات ناقص اجرایی دو المان در ورودی شهر را نمی توان تلاش برای ساماندهی ورودی های شهر نامید. این نکته قابل ذکر است که برنامه ساماندهی ورودی های شهر نیازمند همکاری مداوم استانداری و دیگر دستگاه های اجرایی است. است لذا پیشنهاد می گردد کمیته ساماندهی ورودی­ های شهر شیراز با حضور معاونت های شهرداری و دستگاه های اجرایی تشکیل شده و با تهیه برنامه های مورد نیاز این موضوع بصورت دائمی پیگیری شود. 

افراسیابی: بدنه شهرداری الوده به صحبت هایی از «بی عدالتی» و «عدم شایسته سالاری» است

عضو کمیسیون گردشگری و زیارتی شورا گفت:  صحبت هایی از «بی عدالتی » و « عدم شایسته سالاری » در بدنه شهرداری به بهانه نیروی شرکتی بودن عدم به کار گیری در پست های مدیریتی عدم دریافت حق مسئولیت، عدم دریافت کارانه، حق فنی، پاداش ها، محرومیت از خدمات رفاهی با این بهانه که قانون در مورد نیروهای شرکتی صدق نمی نماید.
عباس افراسیابی در ادامه افزود: اکنون شهرداری شیراز به بهانه عدم وجود شغل سازمانی و خالی نبودن پست جهت تغییر وضعیت پرسنل شرکتی، از زیر بار موافقت شانه خالی نموده است. با وجود مصوبه هیأت دولت و رأی دیوان عدالت اداری اکثر قریب به اتفاق اداره ها و سازمان ها با این مصوبه و رأی، مبادرت به سروسامان دادن به نیروهای خود نموده اند. این در حالیست که به حول قوه الهی طبق طرح تفصیلی و چارت سازمانی جدید شهرداری شیراز که پست های سازمانی تقریباً سه برابر گردیده است. اما 

وی در پایان صحبت های خود با ابراز ناراحتی بیان کرد: آیا انصاف است صحبت ها و شایعاتی با مضمون شرط سنی، آزمون، انطباق و سازگاری رشته تحصیلی با پست سازمانی و ... که از گوشه و کنار به گوش رسد? لذا پیشنهاداتی به شرح زیر دارم:
الف) با توجه به استعلام های انجام گرفته و رایزنی هایی که شهرداری می بایست انجام دهد با اخذ مجوزات لازم به صورت امتحان و آزمونی داخلی و نه سراسری و تعلق امتیاز براساس سنوات خدمت ومدرک تحصیلی اقدام تا گوشه ای از زحمات این نیرو های خدوم جبران و از خدمات آنها تقدیر گردد.
ج) با بررسی های انجام گرفته، حقوق دریافتی نیروهای شاغل در شهرداری اعم از قراردادی و شرکتی از سایر سازمان ها و اداره ها کمتر می باشد که تقاضای انجام بررسی و رفع این نقیصه می باشم.

گزارشگر:سیده سعیده موسوی
کد مطلب : ۱۲۹۳۴
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما