۰
plusresetminus
محمد شریعتمداری:

خواست هاشمی یک چیز بود؛ آمدن روحانی

تاریخ انتشارچهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۵
روزنامه اعتماد در گزارشی، نوشت: تا انتخابات ریاست جمهوری بیش از دو ماه باقی مانده؛ هنوز حسن روحانی برای اعلام حضور در دور دوازدهم اعلام نظر نکرده است با این حال گفت وگوها و رایزنی‌ها برای اعلام نظرش ادامه دارد.
خواست هاشمی یک چیز بود؛ آمدن روحانی
به گزارش "حافظ نیوز"،روز گذشته محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاستگذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان در مورد دیدار اصلاح‌طلبان با روحانی بدون اشاره به اعلام نظر روحانی عنوان کرده بود که کاندیدای نهایی ریاست‌جمهوری اصلاح‌طلبان قبل از پایان سال اعلام خواهد شد.

هر چند پیش از این برخی اصلاح‌طلبان گفته بودند که روحانی هنوز نظر خود را اعلام نکرده است با این حال محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رییس‌جمهوری در گفت‌وگو با «اعتماد» می‌گوید: «من تصور می‌کنم ایشان چاره‌ای جز آمدن ندارند. خیلی از نزدیکان و دوستان ایشان و بسیاری از متفکران، اندیشمندان و دلسوزان نظام در ملاقات با ایشان با اصرار برای حضور در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری از آقای دکتر روحانی دعوت کرده‌اند. هرچند ایشان به صراحت به زبان نیاورده، ولی من تصوری جز این ندارم. فکر نمی‌کنم راهی جز این، پیش روی ما باشد.»

محمد شریعتمداری از نزدیکان حسن روحانی محسوب می‌شود؛ اگرچه این روزها برخی شایعات از استعفای او و پذیرش ریاست ستاد انتخاباتی حسن روحانی خبر می‌دهند، اما او این موضوع را تکذیب کرده است. شریعتمداری در گفت ‌وگویی مفصل با سالنامه اعتماد که به زودی منتشر می‌شود، درباره حضور حسن روحانی در دور دوازدهم گفت: «تصور می‌کنم که ایشان (روحانی) تلاش‌هایی کرده‌اند و دستاوردهایی داشته‌اند که حفاظت از آنها لازم است. آبیاری این نهال‌های نورسته‌ای که در چهار سال اول کاشتند به حضور مجدد ایشان نیاز دارد تا این نهال‌ها را قوی و تنومند کنند. البته این مردم شریف ایران هستند که باید در نهایت انتخاب کنند و طبیعتا هرچه نظر مردم باشد، همان خواهد شد. ولی فکر می‌کنم ایشان نتوانند به خواست بسیاری از افراد موثر در جامعه ما بی‌اعتنایی کنند و حتما به صحنه انتخابات وارد خواهند شد.»

**ضایعه رحلت آیت‌الله
شریعتمداری درگفت‌وگوی خود با «اعتماد» درباره تاثیر رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به عنوان مهم‌ترین حامی دولت روحانی گفت: «از دست رفتن آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و حجم ضایعاتی که به دلیل فقدان ایشان تحمل کردیم و خواهیم کرد، بسیار زیاد بوده و به نظر می‌رسد این ضایعات هنوز قابل احصا و اندازه‌گیری نیست. هنوز ما گوشه‌های پنهانی از این ضایعات بزرگ را نمی‌بینیم و در آینده مشخص می‌شود که نبودن چنین مرد بزرگی در عرصه سیاست ایران و عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی و اداره این کشور چقدر زیانبار است.»

وی اضافه کرد: «آیت‌الله هاشمی یکی از پشتیبان‌های بزرگ دولت بود. دو جا ظاهرا با الفاظ گوناگون یکی بعد از روی کارآمدن آقای دکتر روحانی و دولت یازدهم و یکی بعد از به نتیجه رسیدن برجام، ایشان گفته بودند می‌توانم با آرامش بیشتری از دنیا بروم که البته بعضی‌ها با جسارت از این موضوع سوءاستفاده کردند و حرف‌های توهین‌آمیزی هم زدند. اما این صحبت ایشان نشان می‌دهد که خطر بسیار بزرگی را احساس می‌کردند و بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم احساس کردند که این خطر از ملت ایران دور شده است که با آرامش خاطری نسبت به این امر صحبت کردند.»

شریعتمداری با بیان همین نشانه‌ها و آن انگشت نشانه‌ای که پس از حضور خودشان در عرصه انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1392 و کناره‌گیری‌شان به سمت آقای دکتر روحانی نشانه رفتند، تصریح کرد: «آقای هاشمی خیلی در توجه بیشتر مردم به سوی آقای دکتر روحانی نقش داشت. در انتخابات آن ایام بدون تردید، این حمایت‌ها بسیار موثر بود و حالا هم چون مردم ایران از این نظر آگاهند به نظر من دولت نه تنها پشتوانه خود را از دست نداده، بلکه به نظر من این پشتوانه مستحکم‌تر هم شده است.»

او با ذکر این مثال که حضور شهید بهشتی در اداره کشور خیلی موثر بود، وقتی به شهادت رسیدند خون شهید بهشتی در استحکام نظام بسیار تاثیرگذارتر بود، عنوان کرد: «قطعا حضور آیت‌الله هاشمی بسیار ذی قیمت بود، اما فقدان ایشان برای ما هم درس عبرت داشت و هم موجب انسجام و همراهی بیشتر گروه‌های سیاسی کشور با هم برای پیشرفت و سازندگی در کشور شد. به نظر من روح ایشان و مشی ایشان همچنان پشتوانه قوی برای مردم و گروه‌های سیاسی است. پیروی از تلقی ایشان از اعتدال همچنان مستدام خواهد بود. لذا من تصور می‌کنم این ضایعه بسیار سنگین که آثاری برجای می‌گذارد، به لطف خدا جبران خواهد شد.»

شریعتمداری خاطرنشان کرد: «باید دعا کنیم که خدا خود ظرفیت‌های جبران آن را فراهم کند. بنابر‌این در موضوع سیاسی انتخابات آتی نه تنها اثر منفی ندارد، بلکه توجه بیشتری که مردم به ایشان داشتند، آنها را بیشتر پای کار می‌آورد. در صحنه انتخاباتی سال آینده هم اعتقادم این است بخشی از حماسه‌ای که آفریده خواهد شد، مرهون روح پرفتوح آیت‌الله هاشمی در ماه‌های پیش‌رو خواهد بود.»

**روایتی از آخرین دیدار
او در پاسخ به این سوال که آیا آقای روحانی پیش از درگذشت آقای هاشمی با ایشان در رابطه با دور بعدی ریاست‌جمهوری صحبتی کرده بودند که نظر خود را به آقای روحانی بگویند، گفت: «من نمی‌دانم که آیا آقای روحانی راضی هست که من این صحبت را مطرح کنم یا نه؟ اما شنیدم در مذاکره‌ای بین ایشان و آیت‌الله هاشمی از اینکه دکتر روحانی گفته بودند، من هنوز برای دور بعد فکر نکرده‌ام؛ آیت‌الله هاشمی خیلی برآشفته شده بودند. آیت‌الله هاشمی می‌پرسند برای حضور در دور دوم انتخابات برنامه‌تان چیست؟

آقای دکتر روحانی می‌گویند من به این موضوع فکر نکرده‌ام. آیت‌الله هاشمی عصبانی می‌شوند و حتی به نوعی تند می‌شوند و می‌گویند یعنی چه که هنوز به موضوعی به این مهمی فکر نکرده‌اید؟! و بسیار با تاکید این موضوع را گوشزد می‌کنند. آقای دکتر روحانی به آیت‌الله هاشمی می‌گویند هنوز تا انتخابات فاصله زیادی است. آیت‌الله هاشمی می‌گویند خیلی فاصله‌ای نیست. آقای دکتر روحانی روایت می‌کند که به آقای هاشمی گفتم من واقعا درباره این موضوع فکر نکرده‌ام. ایشان با عصبانیت گفتند چطور فکر نکرده‌اید! در واقع در این حد مذاکره شده بود.

یکی از دلایلی هم که من فکر می‌کنم الان دیگر حتما باید آقای روحانی به عرصه بیاید، همین موضوع است. چون خواست آقای هاشمی حضور ایشان در انتخابات دور دوازدهم بوده و آقای روحانی نمی‌تواند نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشد. »

**کارنامه اقتصادی روحانی
بخش دیگری از گفت‌وگوی «اعتماد» با محمد شریعتمداری به بررسی دستاوردهای اقتصادی دولت اختصاص یافت. او در مقام معاون اجرایی رییس‌جمهور گفت: «کنترل نرخ تورم بلاشک یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این دولت است که در تاریخ اقتصاد ایران بی‌سابقه است. اینکه طی سه سال متوالی نرخ تورم روندی کاهنده را طی کند یک استثنا در تاریخ اقتصاد ایران است. این دستاورد قطعا از طریق سیاست‌های انقباضی پولی به دست نیامده است. زیرا دولت همزمان متهم است که چرا نقدینگی را به 1320 هزار هزار میلیارد تومان رسانده است. در واقع دستاورد مهم کاهش شدید نرخ تورم همراه با سیاست پولی متعادل اگر نگوییم سیاست انبساط پولی به دست آمده است. هرچند که بخشی از رقم اعلام شده نقدینگی مربوط به آمار موسسات مالی و اعتباری و بانک‌های غیرمجازی است که آمار آنها در جمع آمارهای گذشته نمی‌آمده است.»

وی افزود: « نکته مهم دیگر این است که این کنترل جدی نرخ تورم با تحمیل تعمیق رکود به اقتصاد ایران انجام نشده است و آمارها نشان می‌دهد که در این سال‌ها نرخ رشد اقتصادی کشور مثبت بوده است و در نه ماهه اخیر 7.4 درصد به روایت بانک مرکزی و 6.5 درصد به روایت مرکز آمار ایران رشد اقتصادی اعلام شده که در هر دو سهم رشد غیرنفتی اقتصاد سهم خوبی است. در حالی که در گذشته نرخ برخی از کالاها در یک دوره زمانی 16 برابر و 20 برابر رشد می‌کرد، در این دوره حتی در خصوص کالایی که وارداتی است و قیمت جهانی آنها افزایش یافته و در مورد کالایی که به دلایل بلایا و آفات طبیعی تولیدشان کاهش یافته است و عوامل برون‌زا در محدودیت عرضه یا افزایش قیمت آنها نقش داشته است، ما هیچ گاه رشدهای متوسط سالانه 16 و 20 برابری را مشاهده نمی‌کنیم و حداکثر رشدها به 30 درصد هم نمی‌رسد.»

او با تاکید بر اینکه دولت در حفظ و کنترل قیمت کالاهای اساسی، خوراک و پوشاک و نیازهای اساسی مردم در این دوره نسبت به ادوار قبل بسیار خوب عمل کرده است و گزارش‌های مقایسه‌ای آن منتشر شده است، خاطرنشان کرد: «دولت تلاش کرد و سرمایه در گردش لازم برای حدود 23 هزار واحد تولید نیمه فعال یا تعطیل دیگر را به میزان حدود 16 هزار میلیارد تومان در استان‌های مختلف تامین کرد و این واحدها به فعالیت کامل برگشتند. همچنین حجم تسهیلات پرداختی بانک‌ها به واحدهای اقتصادی را طی سال 1395 به میزان 43.4 درصد افزایش داده و به 427 هزار میلیارد تومان رساند.»
کد مطلب : ۱۶۵۶۴
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما