۰
plusresetminus
یادداشت/

بافت های تاریخی ثروت پایدار شهرها و روستاهای تاریخی

تاریخ انتشارپنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۲
جا دارد از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس دهم و نمایندگان همه دستگاههای اجرایی که در مجالس نهم و دهم، زمینه تقویت و تصویب این طرح بنده را فراهم کردند تشکر و قدردانی داشته باشم و گله خود را از دوستانی در مجلس نهم که باعث شدند این طرح با تاخیر ۴ ساله به تصویب برسد، اعلام نمایم.
بافت های تاریخی ثروت پایدار شهرها و روستاهای تاریخی
یادداشت// جعفر قادری، نماینده سابق مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی‏// حافظ خبر


صنعت گردشگری یکی از صنایع کلیدی و مهم هر کشور است که با داشتن ارتباطات پسین و پیشین زیاد با سایر بخشهای اقتصادی, میتواند موتور محرکه رشد و توسعه اقتصادی کشورها باشد. عدم نیاز به ارز و تکنولوژی بالا و زیرساختهای فراوان همراه با ارزاوری و اشتغال بالا و نیز همراستایی با عدالت اجتماعی، تقویت امنیت ملی و تبادل فرهنگی، بر اهمیت این بخش افزوده است.
از مهمترین بخش های موثر در توسعه صنعت توریسم، بافتهای تاریخی است. این بافتها که ممکن است در دل شهرها و یا روستا و یا در مناطقی جدا واقع شده باشند اگر مورد توجه قرار گیرند، توانمندی زیادی در جذب توریسم داخلی و خارجی دارند.
برخورد سلبی دستگاههای متولی بافتهای تاریخی با این بافتها و عدم حمایت از مالکین و ساکنین این بافتها سبب شده تا این مناطق نقش مناطق حاشیه ای و پذیرنده جمعیت مهاجر از روستاها و مهاجر خارجی بازی کرده و به کانونهای جرم و جنایت و بزهکاری تبدیل شوند.
باور به نقش این بافتها و ارتباط نزدیک با ساکنین و مالکین بافت تاریخی شیراز و حضور  در این بافتها در مجلس نهم، مرا بر ان داشت تا با همفکری علاقه مندان، متخصصین و ذینفعان این بافتها طرحی را تحت عنوان طرح حمایت از مرمت و احیای بافتهای تاریخی فرهنگی و حمایت از ساکنین و مالکین این بافتها به مجلس شورای اسلامی تقدیم نمایم.
چند وجهی بودن رسیدگی به موضوع باعث شد تا بجای ارجاع طرح به یکی از کمیسیون های موجود مجلس، برای رسیدگی به این طرح کمیسیون مشترکی متشکل از نمایندگان کمیسیونهای فرهنگی، عمران، برنامه و بودجه، شوراها و اقتصاد در مجلس  نهم شکل بگیرد. علاقه بنده به موضوع و طراح بودن طرح، باعث شد تا با پیشنهاد و رای اعضا، ریاست کمیسیون به اینجانب واگذار شود.
در راستای عمل به وظیفه ریاست کمیسیون و باور به توانمندی این ثروتهای باقیمانده از گذشتگان، مرا بر ان داشت تا جلسات مخلتفی را با دستگاههای ذیربط در بافتهای تاریخی بگذارم و از نظرات و دیدگاههای انها برای تکمیل طرح استفاده کنم. نتیجه کار ما در کمیسیون خوشبختانه گزارش کامل و مبسوطی برای حمایت از این بافتها در صحن مجلس شورای اسلامی شد.
رو به اتمام بودن مهلت کاری مجلس نهم فرصت کافی برای مطرح کردن گزارش و تصویب ان به عنوان قانون نبود. با جمع اوری امضاهای کافی از صحن مجلس درخواست رسیدگی به این طرح را بر مبنای اصل ۸۵ قانون اساسی کردیم. برای استفاده از مزیت این اصل و اجازه دادن به کمیسیون اصلی رسیدگی به طرح برای تصویب ان به عنوان قانون و اجرای ازمایشی ان برای یک مدت ۵ ساله بدون نیاز به تصویب صحن، نیازمند دوسوم اراء نمایندگان بودیم. برخی از دوستان نماینده از روی حسادت، اقدام به جوسازی علیه این طرح و ترغیب نمایندگان به رای منفی به این طرح کردند. متاسفانه این طرح رای کافی را بدست نیاورد و از دستور کار مجلس نهم خارج شد.
 با شکل گیری مجلس دهم این طرح چکشکاری شده و اماده، در دستور کار کمیسیون فرهنگی قرار گرفت و گزارش ان با تغییراتی جزیی برای طرح در صحن به هیات رییسه مجلس تقدیم شد. خوشبختانه در روزهای اخیر این گزارش در دستور کار صحن مجلس قرار گرفت و کلیات و تعدادی از مواد ان مصوب و برخی از مواد برای شور بیشتر به کمیسیون اصلی ارجاع  شده است.
در این طرح حمایت از ساکنین و مالکین بافتهای تاریخی مدنظر قرار گرفته و سعی در جلب مشارکت انها  و دستگاههای مختلف اجرایی برای حمایت از بافتها شده است. امتیازاتی چون تراکم جبرانی در مناطق دیگر شهر برای واحدهای واقع در این بافتها، تخفیف عوارض برای واحدهای مستقر در این بافتها، تسریع در ابلاغ محدوده بافتها و اثار و ابنیه تاریخی، حمایتهای اموزشی از استادکاران مرمت و احیای بافتها و اثار و ابنیه تاریخی، اشنایی دانشجویان با حفظ مرمت از بافتها و اثار و ابنیه تاریخی، استقرار نظام فنی اجرایی در این بافتها، پذیرش اسناد ثبتی بناهای تاریخی به عنوان وثیقه برای دریافت وام و تسهیلات بانکی، برخورد جدی با تخلفات ساختمانی در این بافتها، افزایش هزینه های پژوهش، حفاظت و مرمت بناهای تاریخی، اولویت بودجه های عمرانی این بافتها توسط شهرداریها، بیمه بناهای تاریخی توسط دولت و ... در این طرح دیده شده است.
امید میرود با تسریع در تصویب این طرح و تبدیل ان به قانون، بخشی از خلاهای قانونی این بافتها برطرف و تکلیف مالکین و ساکنین این بافتها و اثار و ابنیه تاریخی مشخص شود و این بافتها نقش بیشتری در توسعه گردشگری، افزایش اشتغال و کسب درامد بیش از پیش ایفا نمایند. در شرایطی که در بسیاری از کشورها این بافتها نقش زیادی در توسعه اقتصادی کشورشان ایفا میکنند، چرا از ظرفیت این بافتها در کشور ما برای توسعه اقتصادی استفاده نشود؟
جا دارد از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس دهم و نمایندگان همه دستگاههای اجرایی که در مجالس نهم و دهم، زمینه تقویت و تصویب این طرح بنده  را فراهم کردند تشکر و قدردانی داشته باشم و گله خود را از دوستانی در مجلس نهم که باعث شدند این طرح با تاخیر ۴ ساله به تصویب برسد، اعلام نمایم.
کد مطلب : ۲۰۴۲۶
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما