۰
plusresetminus
آیت الله دژکام:

برای بهبود وضع مساجد در استان باید کاری کرد

تاریخ انتشارسه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۶
صبح امروز اولین جلسه شورای سیاستگزاری امور مساجد به ریاست آیت اله دژکام و با حضور آیت الله دستغیب، حجه الاسلام استوار میمندی، حدائق و دیگر مسئولان مربوطه برگزار گردید .
برای بهبود وضع مساجد در استان باید کاری کرد
به گزارش حافظ خبر صبح امروز اولین جلسه شورای سیاستگزاری امور مساجد به ریاست آیت اله دژکام ، آیت الله دستغیب، حجه الاسلام استوار میمندی، حدائق و دیگر مسئولان مربوطه برگزار گردید .
در ابتدا امام جمعه شیراز به تشریح معضلات و مشکلات مساجد پرداخت و گفت:یکی از معضلات ما در باب امور مساجد این است که مساجد ما سامان و متولی دقیقی ندارد و علاوه بر آن به غلط گفته می شود که مساجد، دولتی اداره می‌شود. امروز برای بهبود وضع مساجد در استان باید کاری کرد. اینکه برخی مساجد نظم، نسق و سازمان نداشته باشند صحیح نیست و این باعث شده در برخی مساجد ناهماهنگی هایی مشاهده شود.
اگر قرار است تصمیمی گرفته شود، به حضرات آقایانی که در این جلسه حضور دارند مرتبط است لذا قرار شد، شورایی از علمایی که به‌نوعی در اداره مساجد شهر نقش برجسته دارند تشکیل شود، یعنی در تصمیم‌گیری نسبت به مساجد آقایان نظر دهند.
نماینده ولی فقیه در فارس افزود: در مورد چگونگی پراکندگی مساجد در سطح شهر نیز باید تصمیم جدی گرفت.به‌طور مثال در محله ای چند مسجد وجود دارد و در محله و بلکه برخی خیابان های مهم دیگر اصلا مسجد نیست که یکی از آسیب های فرهنگی و اجتماعی شهر شیراز نیز همین مساله است.
ابتدا برای شهر شیراز و آنگاه برای شهرستان‌های استان باید تصمیم‌گیری جدی شود تا ازنظر تعداد مساجد و پراکندگی مطلوب آنها به حد متعارف برسیم. در این خصوص لازم است اساس‌نامه این شورا به اعضا داده شود تا اساس‌نامه تصویب شود، آنگاه این شورا نسبت به مسئول اجرایی امور مساجد تصمیم بگیرد.

در ادامه آیت اله دستغیب گفت:دو جهت لازم است در مساجد استان فارس و شهر شیراز دیده شود، اول در مورد فرهنگ حوزه‌های علمیه و اینکه اساس کار بر پایه مساجد است و همه‌چیز از مساجد است و دوم مسائل مالی و مادی است که نوعاً مشکل است و لازم است در این زمینه برنامه‌ریزی شود و این کار سامان یابد.
در تمام شئون متصدیان نظام جمهوری اسلامی نصب و عزل داریم در مورد ائمه جماعات نیز باید یک مرجع مشخص و دقیق وجود داشته شد که دارای ابزار قدرت نیز باشد.

آیت اله ملک حسینی در مورد مشکلات مساجد این چنین گفت: یکی از مشکلات اساسی مساجد ما این است که امامان جماعت، هیئت‌امنا و ارکان مساجد، قواعد و وظایف و حدود اختیارات خود را به درستی نمی‌دانند بنابراین آموزش ارکان مسجد برای متصدیان آنها بسیار مهم است.
اگر این شورا حق دارد بر قوانین حاشیه بزند، سنت گذشته و قانون جدید هیچ کدام احیاگر مساجد نیست، تبیین شاخص‌ها و مدیریت آن وظیفه این شوراست.
در اوایل انقلاب کانونی به نام احیاء مساجد داشتیم که امروز چندان دیگر موفق نیست ، لذا بایستی نظامی از این جمع داشته باشیم که اتفاقات گذشته در این مورد تکرار نشود. آموزش امامان جماعت و ارکان مسجد نیز به عنوان یک نیاز اساسی مورد تأکید است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حدائق ضمن ارائه راهکارهایی در خصوص تقویت جایگاه مساجد گفت :اگر این شورا تقویت شود و کارایی داشته باشد خوب است و واقعیت این است که مسجد می‌تواند پایگاه همه‌کارهای نیک باشد.
گاهی متولیان و هیئت‌امناها اعمال‌نظرمی‌کنند و دست ائمه جماعت را می‌بندند و لازم است این شورا برای مساجد پدری کند.
مدیریت معنوی و محتوایی در مسجد باید دست امام جماعت باشد که بتواند مسجد را به ‌صورت خردمندانه اداره کند لذا نباید هرکسی امام جماعت باشد، قطعا در گزینش امام جماعت باید اقدام شود. قطعا امام جماعت باید محور معنوی و ظاهری مسجد باشد و به‌گونه‌ای عمل کند که مردمی باشد و محوریت مردمی داشته باشد.امام جماعت باید خودش را برای تربیت نفوس آماده کند، همچنین انس با جوانان و نوجوانان برای امام جماعت لازم است.
وی افزود : نکته دیگری که باید به آن توجه کرد این است که لازم است نقیصه نماز جماعت صبح مساجد اصلاح شود.همچنین باید درب مساجد به‌صورت تمام ‌وقت باز باشد. باید از ظرفیت‌های مسجد استفاده تام شود و نباید هیئت‌امناها در برخی مساجد از استفاده از ظرفیت مسجد جلوگیری کنند و باید به هیئت‌امناها گفته شود که از این ظرفیت‌ها استفاده حداکثری کنند.

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین طاهری نیز در باب اهمیت و نقش امامان جماعت مساجد بیان داشت : در مورد امور مساجد باید جانب احتیاط و منطق را حتما لحاظ کرد.باید همواره افراد وزین و معقول برای ائمه جماعات مساجد انتخاب شوند همان‌طور که آیت‌الله محلاتی چنین می‌کردند.
باید به مساجدی که فاقد امام جماعت است حتما رسیدگی شود، همچنین مساجدی که دارای امام جماعت هستند باید نظارت شوند تا مساجد بتوانتد نقش محوری خود را بازیابند.

در پایان این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین استوار میمندی نیز در مورد اهمیت مشارکت مردم در مساجد این چنین گفت: اجتماع علما و بزرگان شهر برای اداره مساجد ابتکار خوبی است اما باید سؤال شود که آیا سیاست گزاری کلان وظیفه شوراست یا دخالت در امور مصداقی هم وظیفه ماست؟ باید به‌گونه‌ای تدبیر و سیاست کلان اتخاذ کرد که مشارکت مردم در امور مذهبی تحت‌الشعاع قرار نگیرد، یعنی حفظ حس مشارکت مردم در انتخاب امام جماعت مهم است، البته لازم است که فرد منتخب باصلاحیت و کاردان و باتجربه باشد
در همین راستا معاونت تبلیغ جدید مرکز مدیریت حوزه علمیه فارس مأموریت یافته است که برای مشارکت جدی در ساماندهی مساجد در کنار امور مساجد باشد که امیدواریم شاهد تحولات خوبی در این عرصه باشیم.تنظیم خبر  : حسن اثماریان
کد مطلب : ۲۱۸۳۶
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما