۰
plusresetminus

پاسداشت روزنامه‌نگار پیشکوست کازرونی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

تاریخ انتشارپنجشنبه ۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۵
در آیینی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و حضور تعداد محدودی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه از یک عمر فعالیت «سیروس رومی» استاد فرهیخته مطبوعات فارس، توسط صابر سهرابی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و قرائت متن سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تکریم شد و این چهره ماندگار مطبوعات فارس لوح وزیر فرهنگ و ارشاد را دریافت کرد.
پاسداشت سیروس رومی/ مهدی امیدبخش، نعمتی، کوروش کمالی سروستانی، سیروس رومی، صابر سهرابی، مهدی آراسته، حجت رحیمی، عباس امیری/ عکس: محمدمهدی اسدزاده
پاسداشت سیروس رومی/ مهدی امیدبخش، نعمتی، کوروش کمالی سروستانی، سیروس رومی، صابر سهرابی، مهدی آراسته، حجت رحیمی، عباس امیری/ عکس: محمدمهدی اسدزاده
به گزارش حافظ خبر؛ صابر سهرابی در آیین تکریم استاد «سیروس رومی» که در هتل «اسکرو» واقع در بافت قدیم و تاریخی شیراز برگزار شد، گفت: جای بسی خرسندی است این فرصت پیش آمد و برنامه ای شکل گرفت تا از استاد و پیشکسوت حوزه مطبوعات فارس قدردانی گردد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با یادآوری این مطلب که استاد رومی بر گردن همه اهالی مطبوعات فارس حق دارد، اضافه کرد: در هفته خبرنگار برنامه ای تدارک دیده بودیم که به خاطر پیک پنجم بیماری کرونا، نتوانستیم آنچنان که در خور شان اهالی رسانه باشد، در خدمت آنان باشیم و امروز این برنامه در راستای تجلیل از استاد رومی به عنوان استاد مطبوعات و روزنامه نگاری فارس برگزار شد.
صابر سهرابی سخنان خود را درباره استاد سیروس رومی اینگونه ادامه داد:
 
«در گذر از آن و گاه
یک قلم ماندگار
کرد بر روزگار
برگه مانا خبر
رومی جان چون نوشت
زآن چه گذشت و گذر
سیروس رومی، نامی آشنا برای روزنامه‌نگاری فارس که تا کنون سردبیری نزدیک به 5 نشریه مکتوب را بر دوش داشته است. گاه او را پدر مطبوعات فارس می‌خوانند و گاه هویت‌بخش جایگاه رسانه در استان می‌دانندش...
این‌ها همه خود نشانه‌ای از فرهیختگی و بزرگی اوست.
ویژگی او را باید در پویایی او دانست که در 5 دهه گذشته، قلم بر زمین ننهاد و هر گاه به شیوه‌ای، آگاهی‌بخش مردم بوده و هست. این آگاهی‌بخشی او را نه تنها در نوشتارها و به زیر چاپ بردن نشریات و کتاب‌ها که در آموزگاری او نیز می‌توان جست. آموزگاری که زیبایی را می‌آموخت و هنر را در کوزه‌های جان شیفته می‌ریخت.
و برای او چه چیزی از این بالاتر، آموزگاری هنرمند و فرهیخته‌ای آگاهی‌بخش...
هنر و فرهنگ، ساختاری به هم پیچیده دارند و از این رو اگر کسی این دو را با هم داشته باشد، چه فرخنده خواهد بود؛ چراکه می‌تواند آن چه باید را به پیش برد.»
 
خاطر نشان می شود، داریوش نویدگویی ناشر برتر کشوری، کوروش کمالی سروستانی مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و همچنین سید غیاث الدین ملک حسینی قائم مقام خانه مطبوعات و رسانه های استان فارس، نیز مطالبی را در کنار سخنان سیروس رومی ارائه داشتند و در پایان این مراسم از یک عمر زحمات این استاد فرهیخته رسانه و مطبوعات فارس، تکریم به عمل آمد و متن تقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز قرائت شد و چهره ماندگار مطبوعات فارس لوح وزیر فرهنگ و ارشاد را دریافت کرد.
به نام خداوند جان آفرین/ فرهیخته ارجمند جناب استاد سیروس رومی
منّت خدای را که بزرگا مردی چون شما را مفخر هنرمندان و صفوت رادمردان آفرید و با غایت عنایت، بدان جایگاهتان ره نمود تا در راستای اعتلای نام ایزدی سرزمین فارس، به قدر همت و وسع خویش، پویه‌های ترقی را ره سپارید؛ چنانکه نام بلندتان در کنار روشنان نام این سرزمین خوش می‌درخشد.
بر این اساس و باور بدین امر که مُلک از خردمندان جمال گیرد، مفتخریم تا به پاس چند دهه تلاش‌های بی‌شائبه و ارزنده‌تان در عرصه مطبوعات و خلق آثاری ماندگار در این گستره، سبزینه لوح سپاس و یادبود چهره ماندگار مطبوعات فارس  را به پیشگاه گرانقدرتان، تقدیم نماییم. امید است که در سایه سار یزدان پاک، پیوسته پویا و مانا بمانید.
سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
گفتنی است سیروس رومی، زاده کازرون است و از سال 1347 در رسانه‌های کشور به فعالیت پرداخت. وی همچنین دانش‌آموخته و آموزگار هنر در مدارس استان فارس بود. رومی تا کنون سردبیری بیش از 5 رسانه استانی را بر دوش داشته و بیش از 15 کتاب در زمینه تاریخ مطبوعات فارس را به نگارش درآورده است.
گزارشگر : محمدمهدی اسدزاده
کد مطلب : ۲۳۶۰۴
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما