۰
plusresetminus
شورای شهر شیراز:

حضور معتادین متجاهر خطری برای امنیت شهر شیراز

تاریخ انتشاردوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۰
پانزدهمین جلسه کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهر با موضوع نشست مشترک با دستگاه های اجرایی ذیربط پیرامون مسائل و مشکلات مرتبط با معتادین متجاهر متکدی و غیرمتکدی و گرم خانه های شهرداری شیراز با حضور کلیه دستگاه های اجرایی متولی برگزار شد. 
حضور معتادین متجاهر خطری برای امنیت شهر شیراز
به گزارش حافظ خبر، در این نشست رییس کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری اعتیاد را به ‌عنوان یک آسیب اجتماعی بیان کرد و افزود: وجود معتادین متجاهر یکی از عوامل مهم و جدی نقض‌کننده امنیت در شهر است و واقعیت این است که اعتیاد همراه با تجاهر، شکل به ‌شدت پیچیده‌ای از اعتیاد و مسائل مربوط به آن است و کار در این حوزه نیازمند تلاش‌های مؤثرتری است.
 
مسعود زارعی گفت: وجود این افراد بر هویت شهر و فرآیند زیستی شهر اثرات سوء دارد و زمانی که موضوع با امنیت ارتباط پیدا می‌کند، همکاری و تعامل بین دستگاه های متولی اهمیت بیشتری می یابد.

  سرهنگ جمالی جانشین فرماندهی قرارگاه اجتماعی و امنیتی حضرت احمد ابن موسی(ع) 
بیان کرد: 32 محله در شهر شیراز وجود دارد که جزو محلات کم برخوردار است و نیاز است با رویکرد جدید و با شعار محرومیت زدایی اقدامات جدی برای آنها انجام شودو حاشیه نشینی، طلاق، بیکاری و اعتیاد به مواد مخدر از موضوعات اجتماعی است که کلانشهر شیراز را تهدید می کند و براساس آمارهای تکانده شهر شیراز وضعیت نامطلوبی را در حوزه اعتیاد دارد و بیشترین آمار اعتیاد در سنین 20 تا 35 ساله است . 
 
وی در خصوص معتادین متجاهر شهر شیراز افزود: براساس آمار 30درصد از معتادین متجاهر اهل شهر شیراز هستند و 28 درصد از سایر شهرستان های استان که در مجموع تعداد معتادین متجاهری که در شهر شیراز هستند 58 درصد متعلق به فارس و 42 درصد از سایر استان های کشور است و در محل هایی همچون باغات متروکه ، ساختمان های مخروبه و اسکلت های ساختمانی مکان هایی هستند که معتادین متجاهر در این مکان ها استعمال مواد مخدر می نمایند.

سرهنگ جمالی تصریح کرد: چرخه اعتیاد در شیراز به صورت یک مثلث است که شامل منقل خانه ها، ضایعات فروشان و مواد فروشان می باشند که در راستای برخورد با آنها تعدادی جمع آوری شده اند و تعداد 230 مرکز غیرمجاز جمع آوری و فروش ضایعات در شهر شیراز فعال هستند که از این تعداد 170 مرکز در خود شهر فعالند که انتظارمان از مجموعه شورا و شهرداری این است که مراکز ضایعات فروشی ها به محل خارج از شهر منتقل و راهکاری برای ساختمان های نیمه کاره گرفته شود.
 
احیا فضای شهری 

غلامعلی ترابی نائب رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز بیان کرد: کار شهرداری اینست که فضای شهری را احیا کند و نه اینکه با حکم دادستانی فضاهایی را تخریب کند وچهار سال در دوره چهارم شورای شهر شهرداری سالانه تا 10 میلیارد تومان در این حوزه هزینه کرد و اگر این روند بدین شکل ادامه داشته باشد به جایی نخواهیم نرسید. چرا که متولیان اصلی این موضوع همچون استانداری، علوم پزشکی و اداره کل فنی و حرفه ای باید ورود پیدا کنند.  
 
وی تاکید کرد: حضور این افراد در مراکز باید به صورت یکساله باشد تا علاوه بر طی شدن دوره درمان مهارت های لازم را در حوزه شغلی کسب کنند و اگر استانداری فارس به این موضوع ورود کند و وظایف دستگاه های متولی انجام شود مشکلی نیست که در جامعه برطرف نشود چرا که با هزینه کردی که شهرداری و شورا انجام می دهد اما اقدام اساسی صورت نمی گیرد مشکل رفع نخواهد شد. 
 
 
وجود معتادین متجاهر در شهر با شهرت شهر شیراز تناقض دارد

محمد فرخ زاده عنوان کرد: بایستی منابع مالی پایدار در این حوزه چه در وضعیت استانی چه در سطح ملی تعیین شود. 
وی اظهار داشت: باتوجه به شهرت شهر شیراز به سومین حرم اهل بیت(ع) اما وجود معتادین متجاهر در این شهر با این شهرت شیراز کمی متناقض است و نیاز است تا مراکز کارآفرینی و خود اشتغالی ایجاد شود. 
استفاده از ظرفیت خیرین از دیگر مواردی بود که این عضو شورای اسلامی شهر به آن اشاره کرد.
 
خواست خدایی عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا بیان کرد: آن چیزی که بیش از سایرین احساس نیاز می شود تکمیل چرخه درمان معتادین است.  

وی افزود: نقص ما در وهله اول این است که تمامی دستگاه های متولی و اجرایی باید پای کار باشند. این در حالیست که مواد قانونی در این خصوص کم نداریم و ماده 2 و 5 آیین نامه خروج معتادین مشخص کرده است که باید چه مواردی را باید طی کنند تا دوباره به جامعه برگردند.
 
خواست خدایی عنوان کرد : تقویت مراکز ماده 16 ، مشارکت سازمان های مردم نهاد و استفاده از ظرفیت های متولیان مذهبی از مواردی است که باید پیگیری شود. 
 
سلیمان کرمی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان فارس در این جلسه بیان کرد: در 5 سال گذشته کلیه اعتبارات مواد مخدر به خود این حوزه بر می گشت اما در حال حاضر تنها 2/13 درصد اعتبارات مواد مخدر به اجرای طرح ها برمی گردد. این در حالیست که در سال گذشته 5 میلیارد و 300 میلیون تومان تنها شورا در این خصوص هزینه کرد که برای اولین بار در کشور این اقدام بی نظیر بود.  
وی گفت: به بهانه همکاری شورا و شهرداری پذیرش مراکز در ماه با بودجه دولتی 260 نفر بود که در باتوجه به مشارکت شهرداری این سهمیه به 400 نفر رسانده شد. این در حالیست که درخواست اضافه شدن سهمیه کردیم تا این تعداد به هزار نفر برسد اما متاسفانه هنوز اعلام نشده است و ما نیازمند حمایت دستگاه های متولی هستیم. 
کرمی با اشاره به اینکه متاسفانه بسیاری از موارد در فارس همچون اردوگاه ماده 42 انجام نشده است، افزود: این اردوگاه ها در هفت استان تشکیل شده است اما شهر شیراز از ایجاد این اردوگاه که زیر مجموعه حوزه قضایی می باشد بی نصیب مانده است. چرا که براساس آمار قانونی ماده 3 اگر بیش از دو بار فردی دستگیر شد به عنوان مجرم تلقی می شود.  
این مقام مسئول اضافه کرد: مراکز ماده 16 با شرایط خاص پذیرش دارد اما نیازمند اعتبارات هستیم. چرا که اگر بخواهیم پذیرش داشته باشیم در صورتیکه فرد معتاد متجاهر بیماری کرونا نداشته باشد روزانه 35 هزار تومان هزینه او می باشد. 
 
قدرت الله محکم کارشناس مسئول دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی استان فارس بیان کرد: مراکز دی آی سی را از شهر جمع کنید چرا که تا جایی معتاد متجاهر نباشد مرکز دی آی سی را تاسیس نمی کنیم وبا اشتغال مشکلی رفع نمی شود چرا که اگر معتاد شاغل بود به اعتیاد روی نمی آورد و براساس آمار بیش از 80 درصد معتادان قبل از گرایش به اعتیاد بیکار نبودند و هیچ فردی به علت بیکاری معتاد نمی شود.

وی تآکید کرد: بهترین راهکار این است که پس از ترخیص معتاد از کمپ به مراکز دی آی سی بروند و متادون درمانی شود چرا که متادون درمانی تنها راه درمان معتادان است. 
 
در پایان نشست مسعود زارعی رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری از دستگاه های متولی این امر خواست تا عناوین مشخص ساماندهی ضایعات فروشان توسط شهرداری های هر منطقه ،بررسی منابع مالی، ایجاد اردوگاه کار اجباری و درآمد زایی، مشارکت بخش خصوصی برای تجهیز امکانات اردوگاه های کار اجباری، ایجاد همکاری و مشارکت با خیریه ها و سازمان های مردم نهاد را بررسی و در دستور کار جلسات بعدی قرار دهند
گزارشگر : منیره خسروبیگ
کد مطلب : ۲۴۰۲۹
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما