۰
plusresetminus

عکس‌های عکاس ایرنا از بافت تاریخی شیراز کتاب شد

تاریخ انتشارچهارشنبه ۲۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۱
«شکوه خاموش» در سرای سخن رونمایی می‌شود
کتاب شکوه تاریخ
کتاب شکوه تاریخ
به گزارش حافظ خبر؛ عکس‌هایی از شیواالسادات عطاران عکاس ایرنا از بافت تاریخی شیراز در قالب کتاب شکوه خاموش 25 آذر 1400 در سرای سخن رونمایی می‌شود.
عکاس خبرگزاری ایرنا در فارس، مستندنگاری بافت تاریخی را از دغدغه‌های همیشگی خود در عرصه عکاسی توصیف و خاطرنشان کرد: بافت تاریخی شیراز بزرگ‌ترین ثروت تمدنی آن است که متأسفانه آسیب‌های جدی دیده است.
عطاران آشنایی اش با این بافت شیراز را علاوه بر دغدغه و بررسی‌های شخصی، آشنایی با فعالان میراث فرهنگی شیراز دانست و ادامه داد: به‌صورت پراکنده عکس‌هایی از این ثروت تاریخی ثبت کرده بودم اما به پیشنهاد حسن دهقان از شیراز پژوهان شهر، که به‌طور اتفاقی تعدادی از این عکس را در زمان همکاری در بولتن جشنواره تئاتر مشاهده کرده بود، تصمیم گرفتیم که برای ایجاد حساسیت نسبت به تخریب بافت، این دغدغه مشترک یعنی مستندنگاری خانه‌ها را آغاز کنیم.
وی افزود: پیش بینی می کردم ثبت عکس‌ها بیش از 3 ماه زمان نگیرد اما تهیه عکس‌های این کتاب بیش از 2 سال به درازا کشید چراکه یافتن و دست یافتن به خانه‌ها به دلایل متعدد بسیار دشوار بود.
این هنرمند عکاس با بیان اینکه در این پژوهش 74 خانه‌ی ثبت ملی شده از محله‌های سنگ سیاه، سرباغ و حتی بخش‌هایی از محلات درب مسجد و سر دِزک در نقشه‌ای مدون و عکس‌های بیش از 40 خانه‌ی در دسترس ثبت شده گفت: در کتاب سعی شده فضاهایی از خانه‌ها که دارای تزئینات و ارزش تاریخی هستند، ثبت و توضیحاتی مختصر از آدرس دقیق، شاخصه‌ها و شرایط نگهداری نیز درج شود.
عطاران با بیان اینکه مقدمه و متن کتاب توسط حسن دهقان نگاشته شده است تأکید کرد: «شکوه خاموش» قصد دارد در صورت فراهم شدن شرایط در جلدهای بعد به محلات تاریخی دیگر شیراز بپردازد.
وی تصریح کرد: با توجه به عکس‌محور بودنِ کتاب، «شکوه خاموش» در 203 صفحه رنگی منتشر شده است و گرانی قیمت کتاب موجب شد، آن را به‌صورت الکترونیک و رایگان در بستر کتابخانه‌های الکترونیکی نشر دهیم تا دست کم به دست مخاطبان و پژوهشگران برسد.
کتاب «شکوه خاموش» توسط انتشارات مؤلفان فرهیخته به چاپ رسیده و پنجشنبه 25 آذر 1400 ساعت 16 در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس و سرای سخن این سازمان با سخنرانی دکتر مهدی پارسایی شیرازپژوه شناخته شده این شهر، رونمایی می‌شود.
کد مطلب : ۲۴۳۸۱
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما