۰
plusresetminus
معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز:

اعلام ویژه برنامه‌های فرهنگی، گردشگری، ورزشی و اجتماعی شهرداری شیراز

به مناسبت هفته شیراز
تاریخ انتشارپنجشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۴
مصطفی مشفقیان معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، ضمن تبریک عید سعید فطر به تشریح برنامه های شهرداری شیراز در هفته شیراز پرداخت.
اعلام ویژه برنامه‌های فرهنگی، گردشگری، ورزشی و اجتماعی شهرداری شیراز
به گزارش حافظ خبر، مشفقیان با بیان این مطلب که همزمانی هفته شیراز با تعطیلات عید فطر فرصت ارزنده ای در حوزه گردشگری شیراز فراهم آورد گفت: هفته شیراز ، تعطیلات عید فطر و هوای خوب و بهشت آسای شیراز، دست به دست هم دادند تا ما در این ایام شاهد ورود مسافران بسیاری به شیراز باشیم.
وی ضمن مغتنم شمردن این فرصت برای اداره گردشگری و زیارت این سازمان یادآور شد: در این راستا و به منظور معرفی داشته های تاریخی و فرهنگی شیراز، مجموعه رویدادها و نمایشگاه‌های متعددی در سطح شهر برپا شده که ازجمله، نمایشگاه ویژه سکه های تاریخی ضرب شیراز، از روز ۱۱ اردیبهشت در موزه های باغ دلگشا و جهان نما برگزار و تا اول خردادماه دایر می باشد. همچنین تورهای شیراز شناسی از اماکن فرهنگی و تاریخی سطح شهر شیراز و مکان های گردشگر پذیر از روز ۱۴ الی۲۰ اردیبهشت برگزار می شود.
 
معاون شهردار خاطرنشان کرد: برنامه ای تحت عنوان چهل چراغ، ۱۴ الی ۲۰ اردیبهشت ماه برگزار می شود که در این برنامه تورهای گردشگری برای معرفی اماکن مذهبی و تاریخی، فرهنگی، از مسیرهای کمتر شناخته شده شیراز عبور کرده تا مسافران و شهروندان محترم شیراز بتوانند علاوه بر آشنایی با اماکن مذهبی- تاریخی از مسیرهای دسترسی به آنها نیز مطلع شوند.

 مشفقیان شیراز را مهد شعر و ادب فارسی برشمرد و گفت: جهت آشنایی با ادبیات و فرهنگ عامیانه، برنامه شب شعر با گویش شیرازی در روز پانزده اردیبهشت ماه در مرکز شیرازشناسی برگزار می شود که از همه همشهریان عزیز جهت حضور در این برنامه دعوت به عمل می آوریم.
وی افزود: کودکان بزرگترین سرمایه اجتماعی ملت ما هستند و در راستای آموزش و تعالی تربیتی آنان و ایجاد زیرساخت های فرهنگی برای این نسل، در روز 15 اردیبهشت ماه طرح راهنمای کودک همیار گردشگری به طور همزمان در سعدیه، دروازه قرآن، باغ ارم، باغ جهان نما و خواجوی کرمانی اجرا خواهد شد که طی این رویداد، تلاش می‌کنیم کودکان با عقبه فرهنگی شیراز و تاریخ ابنیه این شهر آشنا شوند.
رییس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، معماری شیراز را یکی از هنرهای منحصر به فرد دانست و گفت: در راستای معرفی معماری ایرانی- اسلامی در روز۱۶ اردیبهشت ماه برنامه سبک شناسی معماری وکیل در مجموعه زندیه برگزار می شود.
وی با بیان این مطلب که باغ های تاریخی شیراز یکی از مهمترین نمادهای معماری و فرهنگ این دیار می باشد گفت: در راستای شناخت و معرفی سیر تحول هنر و معماری در باغ های تاریخی شیراز روز ۲۴ اردیبهشت ماه ویژه برنامه ای در باغ دلگشا برگزار می شود و همچنین در روز هفدهم اردیبهشت ماه، نشست تخصصی تاریخ معماری شیراز، در بوستان بعثت، با حضور اساتید معماری و تاریخ در مرکز شیراز شناسی برگزار خواهد شد.

 مشفقیان با بیان اینکه شیراز پس از دو شهر مشهد و قم، سومین حرم اهل بیت (ع) می باشد گفت: آیین مذهبی وخمه شیرازی در۱۸ روز  اردیبهشت، در آستان مقدس حضرت سید علاءالدین حسین(ع) برگزار می شود.

مشفقیان افزود: برگزاری هفته گردشگری شیراز در قم، برپایی کارگاه زنده‌خاتم و محفل ادبی قند پارسی در مرکز شیراز شناسی از دیگر برنامه های اداره گردشگری و زیارت این سازمان، در نیمه دوم اردیبهشت ماه می باشد.

معاون شهردار با اعلام این خبر که رالی بین المللی موتورسواری با عنوان "پاریس تا پرسپولیس" روز ۱۴ اردیبهشت ماه برگزار شد به تشریح برنامه های اداره ورزش و تفریحات سالم این سازمان پرداخت و گفت: مسابقات دوی نیمه ماراتن جایزه بزرگ شیراز ویژه آقایان به طول ۲۱ کیلومتر، در روز ۱۶ اردیبهشت ماه در محور حافظیه برگزار می شود.
وی خاطرنشان کرد: مسابقات فوتسال بانوان با عنوان جام منتظران ظهور، برگزاری مسابقات پارکور در بلوار شهید چمران، مسابقات چمروش، جشنواره ورزشی دراک، مسابقات جایزه بزرگ ‌تیروکمان، مسابقه دوی ۱۰ کیلومتر بانوان (از کمربندی جوادیه به سمت اکبراباد)، مسابقات تیم فرهنگی شیراز با تیم ملی هنرمندان ایران و برگزاری المپیاد ورزشی کارکنان شهرداری از دیگر رویدادهای ورزشی این سازمان به مناسبت هفته شیراز می باشد.

معاون شهردار با بیان این مطلب که در حوزه اجتماعی نیز برنامه های متعددی برای این ایام در نظر گرفته شده است افزود: معاونت اجتماعی این سازمان از 15تا 22 اردیبهشت ماه در بلوار چمران و باغ جنت در جهت حمایت از بانوان سرپرست خانوار و زنان توان‌خواه، نمایشگاهی با عنوان هنربانو برپا می کند که در آن هنرهای دستی و مشاغل خانگی معرفی و عرضه می شود.
 وی افزود: برگزاری جشن محله باصفا- شهروند با نشاط و مسابقه نقاشی ویژه کودکان و نوجوانان در خانه محلات، افتتاح مرکز مشاوره تلفنی نارنج، برگزاری اختتامیه جشنواره شهر فرزانگان، برگزاری کارگاه تربیت فرزند، راه اندازی خانه اشتغال و برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره فیلم کوتان گرن از دیگر برنامه های معاونت اجتماعی برای این ایام می باشد.
معاون شهردار شیراز انجام برنامه های فرهنگی را یکی از ضرورت های جامعه شهری عنوان نمود و یادآور شد: در راستای اعتلای فرهنگ و بهبود تعاملات شهروندان از یازدهم اردیبهشت ماه نمایش و اجرای برنامه های شهروندی در دو شیفت صبح و عصر در مدارس برگزار و تا 22 اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

وی در پایان سخنانش از چاپ جلد اول فصلنامه «کودکانه های شهرم »خبر داد و گفت:  اعلام فراخوان جشنواره (شهرخند) و برگزاری جشنواره بهار نارنج در باغ گلها، از دیگر برنامه های معاونت فرهنگی این سازمان در این ایام می باشد.
گزارشگر : منیره خسروبیگ
کد مطلب : ۲۵۳۷۸
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما