۰
plusresetminus
مدیر کل پست استان فارس:

رشد ۷۵ درصدی مرسولات صادره حوزه تجارت الکترونیک استان فارس

تاریخ انتشارسه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۱
مدیرکل پست استان فارس از رشد ۷۵ درصدی مرسولات صادره حوزه تجارت الکترونیک استان فارس در سال ۱۴۰۰ خبر داد.
رشد ۷۵ درصدی مرسولات صادره حوزه تجارت الکترونیک استان فارس
به گزارش حافظ خبر،  مهدی آزادی در نشست خبری مدیران پاسخگو به میزبانی استانداری فارس با بیان اینکه در سال 98 استان فارس با وجود ظرفیت بالا در حوزه تجارت الکترونیک تنها 275 فروشگاه در این حوزه داشت که با بازاریابی مناسب در حال حاضر به بیش از 800 فروشگاه رسیده که از طریق پست مرسولات خود را ارسال می‌کنند، اظهار داشت: در سال 1400 مرسولات پستی وارده در حوزه تجارت الکترونیک استان 3 درصد و مرسولات صادره 75 درصد افزایش پیدا کرده است. 
 
مدیرکل پست استان فارس خاطرنشان کرد: ترافیک مرسولات پستی اداره کل پست استان فارس در سال گذشته 17 میلیون و 724 هزار مرسوله بوده که 8 میلیون و 700 هزار مرسوله صادره و مابقی مرسوله وارده به استان بوده است. 
 
وی با بیان اینکه ترافیک روزانه مرسولات پستی استان حدود 60 هزار مرسوله وارده و صادره است، عنوان کرد: کارسازی این تعداد مرسوله با ظرفیت 700 نفری بخش دولتی و خصوصی بوده که کار آسانی نیست. 
 
مدیرکل پست استان فارس با بیان اینکه بعد از شیوع کرونا ذائقه مردم نسبت به پست تغییر کرد و مرسولات از نامه و پاکت به بسته‌های پستی حجیم‌تر تغییر پیدا کرد، افزود: قبل از شیوع کرونا بیشتر مرسولات پستی به دلیل حجم کمی که داشتند از طریق پیک موتوری جابه‌جا می‌شد اما با توجه به بالا رفتن حجم بسته‌های پستی ناوگان‌وانت‌بار پست استان فارس با اعتبارات کشوری به 50 دستگاه وانت‌بار جدید مجهز شد. 
 
آزادی با اشاره با بالا رفتن حجم ورودی و خروجی مرسولات پستی استان فارس در طی دو سال شیوع کرونا، خاطرنشان کرد: سال 98 مرسولات وارده استان فارس یک میلیون و 266 مرسوله بود که در سال 99 به 3 میلیون و 100 هزار مرسوله و سال 1400 به 3 میلیون و 700 مرسوله رسید. 
 
وی افزود: مرسولات صادره استان فارس نیز در سال 98 معادل 936 هزار مرسوله بوده که در سال 99 به یک میلیون و 685 مرسوله و در سال 1400 به 2 میلیون و 380 مرسوله رسیده است. 
 
مدیرکل پست استان فارس با اشاره به اینکه استان فارس جزء 5 استان کشور است که به سیستم سورتینگ هوشمند مجهز است و برای بیش از 90 درصد مرسولات استان همین سامانه تجزیه هوشمند استفاده می‌شود، اظهار داشت: افزایش سرعت و دقت تجزیه مبادلات و کاهش آسیب‌دیدگی مرسولات‌ از جمله مزایای سیستم تجزیه هوشمند است که در بین استان‌های مجهز به این سیستم، استان فارس بالاترین ترافیک را در تجزیه هوشمند دارد. 
 
وی با بیان اینکه یک دستگاه تجزیه هوشمند با همکاری یک استارتاپ استانی بومی‌سازی شده و از روز گذشته به صورت آزمایشی در مرکز تجزیه و مبادلات مست مرکزی راه‌اندازی شده است، اظهار امیدواری کرد که این دستگاه بعد از گذراندن مراحل آزمایشی با نام شیراز و استان فارس در اختیار استان‌های دیگر نیز قرار بگیرد. 
 
آزادی با بیان اینکه 38 درصد برگشتی مرسولات پستی به دلیل آدرس‌دهی اشتباه است، گفت: نصب پلاک آبی که اعداد 2 تا 3 رقمی روی آن است به آدرس‌دهی دقیق کمک زیادی می‌کند اما نصب این پلاک‌ها بر عهده شهرداری است که انتظار می‌رود شهرداری‌ها در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند. 
 
وی با بیان اینکه برای جلوگیری از ورود و خروج کالای قاچاق یک دستگاه ایکس ری در ورودی تجزیه مبادلات پست مرکزی نصب شده است، اظهار داشت: پست استان فارس 950 نقطه تماس شمال دفاتر پستی، دفاتر پیشخوان‌ دولت و غیره داره و با وجود اینکه کالاهای ممنوعه اعلام شده گاهی ممکن است در نقطه قبول مرسوله شیطنت‌هایی اتفاق بیافتد که در همین زمینه بیش از 80 مورد قطع همکاری یا تذکر به همکاران داشته‌ایم. 
مدیرکل پست استان فارس در توضیح اجاره بخشی از پست مرکزی استان فارس به یکی از هایپرمارکت‌های شیراز، گفت: قرارداد اجاره‌ای که با این هایپرمارکت داریم 5 ساله است که در حال حاضر 2.5 سال از آن گذشته، بعد از شیوع کرونا به دلیل کمبود فضا قصد بازپس‌گیری این مکان را داشتیم اما از نظر حقوقی امکان آن وجود نداشت.  
 
آزادی به تلاش همکاران خود در اداره پست نمره قبولی 20 داد ولی افزود: به خروجی فعالیت‌های اداره پست نمره 16 می‌دهم آنهم به دلیل کمبود‌های زیرساختی است که در اداره پست با آن روبه‌رو هستیم که کمبود نیرو، کمبود امکانات، کمبود بودجه و اعتبارات، عدم اصلاح نظام تعرفه‌گذاری، عدم توجه به سختی‌کار نامه‌رسان‌‌ها و غیره از جمله آنها است. 

اداره کل پست استان فارس به امکانات و تجهیزات روز مجهز شود.

معاون توسعه و مدیریت منابع استانداری فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه مطالبه‌گری رسانه‌ها کار بزرگی است که در جهت جهاد تبیین است، اظهار داشت: رسانه‌ها باید با مطالبه‌گری صدای رسای مردم باشند و مشکلات و درخواست‌های مردم را به گوش مسئولان برسانند. 
 
عبدالعلی کریمی با بیان اینکه حوزه پست یکی از حوزه‌هایی است که مردم به شدت به آن نیاز دارند و روز‌ به روز نیازمندی مردم به این حوزه بیشتر می‌شود، گفت: می‌طلبد که اداره کل پست استان فارس برای خدمات‌رسانی مطلوب به مردم برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری داشته باشد و به تجهیزات و امکانات روز مجهز شود تا رضایتمندی مردم روز به روز افزایش پیدا کند.
گزارشگر : منیره خسروبیگ
کد مطلب : ۲۵۴۷۲
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما